şükela:  tümü | bugün
  • muğla bisiklet derneğinin bu sene 18-22 mayıs tarihleri arasında düzenlediği bisiklet turu, gökova pedallarımın altında turundan daha organize olduğu söylenir. bu turlar performans amaçlı olmayıp sadece gezi amaçlıdır, yani az çok bisiklet kullanan biri katılabilir.
  • 15-19 mayıs 2015 tarihleri arasında 9. 'su gerçekleştirilecek ve 335 katılımcı arasında trek 8.4'ümle yer alacağım tur. süre, katılımcı sayısı, toplam mesafe, organizasyon büyüklüğü bakımından türkiye'deki en önemli turlardan biridir. elbette performans amaçlı değildir fakat etap 2'deki %10 eğimli 3 km'lik bölümü tırmanabilmek ya da 80 km'lik 1. etabı tamamlayabilmek için kesinlikle (bkz: az çok bisiklet kullanan biri) nden fazlası olmanız gerekir. zira komite de konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yapmakta:

--- spoiler ---

tura katılmak isteyenlerin rotayı çok iyi incelemelerini, yeterli deneyim ve güce sahip olmadığını düşünenlerin haziran ayı içinde ve yine 5 günde bu turun yaklaşık yarısı kadar yol alınan “ailece gökova turu” programımızı tercih etmelerini rica ediyoruz.

--- spoiler ---

tur sonrası editi:

1-yemek herkesin tadını kaçırdı.

2-su konusunda uyarılar yapıldı fakat hizmet kötüydü. sonuçta tedarik edileceği açıklanmıştı, zor bir konu değil çözülebilirdi.

3-yönlendirmeler eksikti. 2. gün karaincir (kamp alanı) sapağını kaçırarak datça'ya devam edenler oldu. 4. gün ören yaklaşımında yanlış yollara giren çok kişi olmuş bundan dolayı komite ile katılımcılar arasında ufak tartışmalar yaşandı.

4-kamp alanlarından şahsi olarak büyük beklentilerim yok fakat wc ve duş sorunu yaşamak rahatsız etti.

5-insanları anlamak mümkün değil. ''tur boyunca rampalarda bisiklet taşıma servisi verecek bir aracımız olmayacaktır.'' uyarısına rağmen ipini koparan gelmiş. şaka değil vites değiştirmeyi bilmeyen insan vardı. cinsiyetçi söylemlerden nefret ederim ama kızım delirdin mi sen? erkekler yine bok sürdürmemek için yardırıp çıktılar da, yokuşlarda kalan kadınların sayısı çok fazlaydı. biri araçtan indiğinde: ''resmen eziyet oldu yaa, ben buraya eğlenmeye geldiiiiim.'' dedi. öz güvenine kurban olduğumun şımarığı, o bisikleti kafana eklerim senin. tatil köyü mü lan burası.

6-bir de 1 gece yatacakları toprağa milyon dolara alacakları arsa muamelesi yapanlar var. zaten bütün gün pedallıyoruz güneş ile bir derdimiz yok kurun çadırı sessizce zıbarın manyak mısınız? sanki çadırın cundasından denizi izleyerek cappuccino-havuçlu kek keyfi yapacak. ben şunu anladım: birinin çadırı denizden ne kadar uzaksa kişi o kadar aklı başındadır.

7-resmi katılımcı sayısı 335 idi fakat sonradan eklenenlerle 350 civarı olmuş. 20-30 kişi de komite ve destek ekiplerinde vardı, biraz da abartsak 400 kişi eder. çok fazla. bu kadar insanla bu tür organizasyonlar yapmak zor. hatta imkansız. bu kadar oluyor işte. lavabo-wc-duş sırası bitmiyor. yemeklerde uzun kuyruklar oluşuyor. ayakta-yerde yemek yeniyor. tur sırasında öndekilerle arkadakiler arasında büyük mesafe-zaman oluşuyor. çuvallar öyle bir yükleniyor ki eşyalar zarar görüyor. 150-200 civarı iyi.
  • organizasyon başarısızlığıyla sınırları zorlayan tur olmuştur dokuzuncusu.

1) öncü yok: tura ilk kez bu yıl katılan ben ve 3 arkadaşım önde veya arkada bizden başka kimsenin olmadığı yollarda gps yardımıyla yolumuzu bulduk ve yol ayrımlarında durup arkadan gelenlere yol tarifi yaptık. mazı'dan önceki tırmanışın bitiminde çok fazla ters yöne giden vardı, biri de bizdik. geri dönüp yol ayrımında 45 dakika bekledik.

2) 2. günden sonra su aracı yoktu: kamp alanlarına geldi sadece..yokuş sonlarında vs gören olmadı.

3) eskort araçlar ilk günde bitti: diğer 4 gün her şey spontaneydi.

4) yemekler berbat: protein namına bir şey yok. hayvan gibi yokuşlar çıkılan rotaların aksaminda insan protein ağırlıklı beslenme ihtiyacı duyuyor.

5) yetkililerin hiçbir şeyden haberi yok: son akşam, tur bitiminde akyaka'dan muğla'ya servis olup olmayacağını sordum 3 yetkiliyemye. biri evet, diğeri hayır üçüncüsü ise belli değil cevaplarını verdi.

6) ören'de çuvallar çok geç geldi: ören'deki kamp yerine vardıktan sonra tam 2 saat çuvalları taşıyan aracın gelmesini bekledik. arayıp sorduğumda "siz çok hızlı gelmişsiniz kamyonet size yetişememiş biz hala öğle yemeği yenilen yerdeyiz" cevabını aldım.

7) tur bitimi çuval taşıdık: ben ve 3 arkadaşım akyaka'da kamyonetteki cuvallarin hepsini indirdik, muğla'ya doneceklerin bisikletlerini ve çuvallarını sonradan bir daha yükledik. beğenmediler; tekrar indirip bir daha yükledik falan.sonra kamyonetin şoförüne rica ettik bari muğla'ya kadar götür abi o kadar emek verdik diye onu da yapmadı.

tur katılım ücreti kişi başı 200 tl, katılımcı sayısı 330. sponsorların da bir hayli desteği varken bu kadar rezalet şaşırtıcı.
  • 9. suna katıldığım tur. görüşlerimi paylaşmam gerekirse;

öncelikle tur komitesinin oldukça iyi niyetli ve özverili olduğunu söylemem gerekiyor. ülke çapında bisiklet turu düzenlemek kolay bir iş değil. ciddi özveri ve organizasyon gerektiriyor. sonuçta sen ne kadar zor bir tur olduğunu duyurursan duyur, profesyonel bisikletçiler olduğu kadar bisikletini kapıp rotanın zorluğundan bihaber bir kesim de tura katılabiliyor. ve bu ikinci kesim turda hiç de az sayıda değildi.

ben öncelikle turun temel dinamikleri yerine getirip getirememesine bakarım bu sebepten. su desteği zaman zaman yetersiz kaldı evet ama teknik destek, süpürücü ekip ve ambulans uzun mesafelere rağmen sürekli devriyedeydi ve gerekli olduğu her an kısa zamanda müdahale ettiler. bu açıdan organizasyon sınıfı fazlasıyla geçiyor. öyle ki vites değiştirmeyi bile bilmediği halde yüzde 15 derecelik, kilometrelerce süren rampalar barındıran bu tura katılan bazı andavallar bile, yollarda hiç sürünüp gebermeden kısa zamanda kamp noktasına taşındılar her gün. rotadan sapılabilecek her kavşakta bekleyen ve yol gösteren biri vardı. kitapçıklar gayet iyi , formalar da güzel tasarlanmıştı.

gelelim organizasyonun zaaflarına,

1- 330 kişi çoook fazla! tur dediğin ideal 100-120 hadi büyük organizasyon yapıyorsun 200, hadi ki taş çatlasın ortadan yarılsın 250 kişi olsun. 330 nedir abi? bu kadar kalabalık olunca, şehir içinde kortej halinde gidildiğinde ciddi riskli bir yolculuk oluyor. artı katılım bu kadar fazla olunca millet kamp alanına erkenden gidip çadırını gölge bir yere kurabilmek için birbiriyle yarışıyor. tamam turda depara kalkanlar, 1. 2. olarak varış noktasına ulaşmak isteyenler olabilir. ama ben sırf çadırını benden önce gölgeye kurabilmek için depara kalkıp bisikletini önüme kıran bir güruh görmek istemiyorum. mola yerine gidiyoruz iki gazoz içip muhabbet edemiyoruz. bu durum ekip sinerjisini baltalıyor. aynı şekilde 3. gün bir otelin restoranında yemek verilecek, 250 kişilik oturma alanı var, millet son 80 kişide yer alıp yemek sırası beklememek için bodrum yolunda birbirinin üstüne çıkacaktı. 2 tane kaza oldu. allahtan ufak tefek şeylerdir geçti gitti. ama ne gerek var? ben yolun tadını çıkartıp, amacı "varış noktasına derhal ulaşmak" tan çok "yolda olmak" isteyen bir ekiple tur yapmak istiyorum. tur dediğin öyle olur zaten. ayrıca 330 kişi olunca kaynaşma diye bir şey olmuyor. 100 kişilik turlarda herkes kaynaşıp az çok ortak bir ruha bürünebiliyor. sayı bu kadar artınca 330 kişi içinde küçük küçük gruplar oluyor ancak haliyle.. bitmek bilmeyen tuvalet ve duş kuyrukları da cabası. 20 ila 40 dakika beklemeden duş yapabildiğim olmadı kamp alanlarında. sabah 5'te tuvalete kalkıyorum, ortalık karanlık yine tuvalet kuyruğu var. inanılır gibi değil.

2- yemek olayı ciddi sıkıntı. tamam dünyanın parasını vermedik, bir organizatörün eline mikrofon alıp söylediği gibi "ne kaa ekmek o kaa köfte" cart curt eyvallah da, adam başı 200'den 330 kişi katılıyorsa, dünya kadar sponsorun artı belediye desteklerin de varsa bu kadar dandik bir catering uygulamasına girmeye hakkınız yok sevgili organizatörler. tahmin ettiğim kadarıyla yemek işini de belediye sağlıyor. öyle olmayabilir ama benim kulağıma çalınanlardan çıkarttığım oydu. öyle olsa da olmasa da daha iyi bir yemek hizmeti sunmamak için hiç bir geçerli mazeretinizi göremiyorum.

3- 2. ve 4. gün kamp kurulan alanlar rezalet. 4. gün zaten kamp alanına değil, resmen parka kurduk. geçen sene otoparka kurmuş millet çadırları. 9. su düzenlenen bir organizasyonda daha iyisi sağlanabilmeli. bir de hadi madem sağlayamadın, nasıl 330 katılımcı almaya yanaşabiliyorsun? benim şahsen o kıç kadar kamp alanlarını ayarladıktan sonra 330 kişiyi çağırmaya ne yüzüm tutardı ne cesaret edebilirdim.

4- organizasyon finali resmen yapılmadı. akyaka'ya vardık, "ee bu mu", buymuş. ne bir karşılayan var ne adam gibi servis hizmeti açıklaması yapan. fotoğraf ve bal dağıtımı işlemi en azından orada yapılsa nispeten bir "final" havası verilmiş olurdu. böyle havada kalmış gibi oldu.

5- 3. 4. ve 5. günler su hizmeti çok vasattı. hatta bazılarında yoktu.

--

neticede bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen benim gayet keyif aldığım iyi hissettiğim bir tur oldu. şehir bisikletiyle katılmanın sıkıntılarını yaşadım ama bu durum bisikletimi daha iyi tanımamı ve maksimum performansı nasıl alabileceğimi öğrenmemi sağladı. harikulade yollarda pedallamanın verdiği mutluluksa tarifsiz.

seneye bu turun 10. su düzenlenecek. muhtemelen rekor bir katılım hedefliyorlardır. şimdiden söylüyorum 250 kişiden 1 kişi fazla katılırsa ben yokum. 11. de görüşürüz öyle bir durumda ancak..
  • onuncusu bu sene 17-21 mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan organizasyon. gün itibariyle yerlerimizi ayırttırdık; artık kışın alınan kiloları silkeleyip, kondisyon kasma zamanı.
  • insana tur bisikletciliğini sevdiren bisiklet olayı. yaptığım araştırmada orta zorlukta ve uzun turlar öncesi deneyim için ideal olduğunu okumuştum. nitekim 2015 yılında yapılan 9.'suna bir arkadaşımla katılmamızdan bir yıl geçmeden kendimizi türkiye turunda bulmamıza vesile olmuştur.

turla ilgili görüntü, izlenim ve gps kayıtlarımızı sitede paylaştık:

http://www.ekolojikbisiklet.com/…isiklet-turu-2015/
  • organizasyonu düzenlemeye çalışan dernek yöneticilerinin gün ve saat kavramını bilmeden, katılmak isteyenleri yanlış yönlendirdikleri ve zamanlarını çaldıkları ticari bisiklet turu.
  • biz bişey yaptık çok da güzel bişey yaptık. xii gbt nefisti. organizasyonda çok eksik var fakat siz kendi göbeğinizi kendiniz kesecek yalnızca turun imkanlarından yararlanmaya bakacaksiniz. 330 liraya jandarma polis arabasının eskortluk yaptığı ambulansin takip ettiği 4 gece kamp 5 gün 3 öğün yemek yol boyunca arada bar meyve ikramı sürekli su ikmali yapılan datça bodrum feribotuna bedavaya binilebilen bir başka bisiklet turu varsa hep beraber gidelim.
    hayatımı 2 ye ayırdım gbt öncesi ve sonrası...