• bir kız ismi..
  • bir erkek ismi..
  • "oralıyım" diyebileceğim entry
    çerkezlerin bulunduğu ilçelerden
  • maraş'tan elbistan, afşin'e veya kayseri yoluna gidenlerin mecburen uğradığı ilçe...doğunun alışagelmiş "esmer" yüzlerinin yerine kumral hatta sarışın insanlar (bkz: çerkez) görebileceğiniz yerlerden biridir...
  • bir cok cerkes koyunu * barındıran maras kazası.turkiyedeki memleketim
  • (bkz: goksun.com)
  • - göksun bir kavşak noktasıdır. kayseri - maraş/antep - malatya/etc. üçgeninde mecburen uğranılan yerdir. ne beklersiniz? beklentimiz odur ki, göksun bu "yol üstünde olmak" avantajını kullansın, yol turizmiyle canlansın. hayır, öyle olmamıştır. yani göksun, çok kritik bir kavşakta bulunmasına rağmen, bir osmaniye olamamıştır. osmaniye ki vilayet olmaya kadar gitmiştir tarih yolculuğunda.

- göksun, afşin ve elbistan'a göre daha mülayim bir görüntü verir. afşin-elbistan kavgasına karışmaz. okumuş adamı çevreye göre daha fazladır ve maraşlılarla koordine çalışabilirler. -bilirler diyorum, zira bu o yörenin insanı için bir yetenektir, bonustur.

- göksun'da hatırı sayılır bir çerkez nüfusu vardır. çerkezlerin kendi köyleri mevcuttur. aynı zamanda göksun güzel isimli köy ve kasabalara sahiptir: kanlıkavak, değirmendere, çardak, saraycık. bunlardan çardak, göksun'un en büyük kasabasıdır.

- şehrin ortasından bir dere akmaktadır. temiz olup olmadığını şu an hatırlayamıyorum. derenin üzerinden geçen köprü, göksun'un çarşı mefhumuna temel oluşturan ana caddenin bir parçasıdır. bu ana cadde, gayet uzundur.

- çocukluğumuzda "çini" oynadığımız - ileriki yıllarda buna topaç da dendiğini öğreniyorum - yerdir göksun. istiklal ilkokulu'nda 5 senem geçmiştir. komşumuzda (çerkez/çeçen yemeği) çirdingiş yediğim günler de vardır.

- bir de gökçen vardır istiklal ilkokulu'nda. ankaralı gökçen. yeryüzündeki ikinci aşkım. teşekkür bile edemediğim, yüzünü görmeden önümü göremediğim sevdam.

göksun, biraz çirdingişin, biraz gökçen'in...
    yekunde, çocukluğumun şehridir.
  • (bkz: götsün)*
  • cocuklugumun bir senesini gecirdigim, mayis ayinda kar yagmasi disinda hic birseyini hatirlamadigim maras ilcesi.
hesabın var mı? giriş yap