şükela:  tümü | bugün
 • mahmut tığrel adında vatandaştır. bu ülke için hala umut olduğunun göstergesidir.

  instagram1

  "vücut gocadıda gönül gocamadi göktengri gecenize kut katsın"

  instagram2

  yorum:
  "goca yörük kardeşim, kalben goktengri inanç sisteminden hissediyorum kendimi, ama yapılması gereken ibadetler hakkında bilgi edinmek istiyorum"

  yanıt:
  "göktengri yat kalk bana ibaret et tapin demez toprağı hatayı suya sahip çık kirletme üret üretki kuş yesin kurt yesin börtü böcek yesin doğaya yaşayana canlıya faydalı ol canlıya yaşayana kendine zarar verme hepsi bu"

  instagram3
  "bu gün göktengri benden hosnuttur 6donum y mercimek 13 donum anason ektim benim ibadetim üretmek"

  instagram4
  "göktengri benden hoşnuttur bugün toprağı işledim tohumu serptim gurda kusa börtü canlıya doğaya yararlı iş yaptım benim ibadetim üretmek yatıp kalkıp ibadet edip tapınmak deyil arabin bokunda boncuk yok arayıp durmayın."

  edit: "umut" şeklinde ifade etmeme birileri kızmış. umudunuz bu mudur? demişler. evet, budur. fakat mesele sandığınız gibi bu adamın inancı değildir. çalışmayı, üretmeyi, hayvanları sevmeyi, doğayı korumayı ibadet olarak görmesidir. adam "bugün çalıştım, ürettim, kurda kuşa faydalı bir iş yaptım. bu yüzden tanrı benden hoşnuttur" diyor. işte bize umut veren bu türklük şuurudur. vatanını en çok seven işini en iyi yapandır der yüce atatürk. bu bilinçaltı ve iç şuur bizi, senelerdir ayakta tutan, coğrafyamızdaki diğer unsurlardan ayıran en önemli niteliğimizdir.

  düşünüyorum: bu adamın inancı; üretmekten kaçan, sırtını petrole dayayan, tembel, yaşadıkları coğrafyada kan gövdeyi götüren, vatanını korumaktan aciz, çevre ülkelere sığınan, sığındıkları ülkeyi de bozan, erkeğe, kadına, cocuğa, hayvana, bitkiye, canlıya, cansıza hiçbir şeye saygısı olmayan nargileci müslümanlardan daha evla değil midir allah katında? şimdi bu nargileciler müslüman, bizim yörük dinsiz midir? sırf müslüman olmama ihtimali var diye övgüye layık değil midir?

  peki can alıcı soruyu soruyorum, onu dinsizlikle, övgüye layık olmamakla itham edenler kimdir? kimin nasırlı ayağına bastık?
 • ha goca yörüğüme benim be.. adam adam..
 • (bkz: arabın bokunda boncuk yok) arayıp durmayın. sen ne güzel adamsın. ne de güzel özet geçmiş bazılarını.
  bu ülke arap ülkesi değildir, islam ülkesi değildir, anadolu bizim olduğu kadar, orta asya'da bizimdir. kardeşlerimiz araplar değil, beraber yürüdüğümüz bize ihanet içinde olmayan milletlerdir. yazık ki islam adı altında ülkemize vatan haini suriyelileri, afganları dolduranlara, onlardan prim yapan zavallılara. gün gelecek devran dönecek hesap vakti yaklaşacak. ayaklar altına aldığınız öz türklüğün, atatürk düşmanlığının, yozlaştırdığınız bu vatan evlatlarının hesabı sorulacak.
 • gönüllere su serpen antalyalı çiftçidir.

  bir tarafta büyükşehirlerde eğitimli kesimde deizm artıyor. diğer tarafta geleneksel değerlere bağlı, türkçü kesimde de göktengricilik yükseliyor.

  milliyetçi kesimde tengriciliğin, seküler kesimde de deizmin artması ülkenin yobazlıktan ve arapçılıktan kurtulması açısından oldukça önemli. tarikatlar, cemaatler, arapçı ümmetçiler bu ülke için zehirdir. panzehiri ise akıl, bilim, ahlak ve etiktir. bu değerlere en çok sahip çıkanlar da ya eğitimli deistler ya da okuyan, sorgulayan ama geleneklerine de bağlı kalan türk milliyetçileri, göktengriciler.

  edit: sırf şu paylaşımları hatrına bile organik gıda alımımı bundan sonra bu çiftçi abimizden yapacağım.
 • adına başlık açılması gereksiz kişilerdendir.

  bu ülkenin umutu iki tahtası eksiklere kaldıysa vah halimize.

  he canım göktengri, kımız , mımız.
 • bahçe makasıyla tırnak kesen gök tanrının kulu.
 • ülkenin umudu tengricilere mi kalmıştır bilinmez ama beyninden ve ağzından yüksek tazyik ile lağım püskürten trollere kalmadığına eminim. söz konusu zat yerine, "söylediklerinden şuna katılmıyorum, çünkü şu sebepten dolayı" diyecek entelektüel kapasiteye sahip olmadığı için "kımız mımız zzaaaa xd" yazan haşeratı dinleyecek değiliz.

  adam gibi adamdır, antalya'nın her yerinde süper verimli arazileri kilim desenli camlı kromajlı grotesk apartman diktirerek kısa yoldan köşeyi dönmek adına imara açanlardan değil en azından. helal olsun
 • orta asyadan anadoluya gelirken hiç bir arapla (ya da arapseverle) muhatap olmamıştır.
 • tuva türküdür belki...

  (bkz: tuva cumhuriyeti)

  ya da saha..