şükela:  tümü | bugün
 • uzayda türlü taşlar wardır, sanki nefes alıyormuşcasına hareket eden, gün geçiren bu taşlar, her çekim kuwwetine kendilerini kaptırmaktan da geri durmazlar. bazen bu göktaşları azap olur, mesela zanux gezegenindeki üfürüğü kuvvetli fidayda hoca, dünyadakilerin "kıblesiz" olduğu gerekçesiyle balkona çıkıp, göktaşlarından birine üfler, bu göktaşı direkt dünyaya gelir, sürat kazanır, atmosfere girerken yanmaya başlar ve neticesinde yere düşer, güzel düşerse yüzlerce kişi öldürür, güzel düşmezsse de yine yüzlerce kişi ölebilir.

  gelgelelim dünyanın en derin çukuru bir göktaşı düşmesi sonucunda oluşmuştur, kanada'dadır diye duydum göktaşına yakın bazı kaynaklardan ve fakat mesela göktaşı düşen yerde ot büyümez, cep telefonu çekmez, uzun eşşek oynanmaz gibi inanışlar wardır, öyle ki, doğrudur. göktaşı meteorla ilgili bi olaydır, benin sınırımı aşar.
 • bu göktaşı sinema sektörünün vazgeçilmezidir, sürekli "göktaşı yağmuru, göktaşı fırtınası, gök taşı güneşli havası" gibi hadiseler wardır... uzay gemisi veyahut dünya göktaşı problemi ile karşı karşıyadır, görevli ekipler iş başına alınır, belli başlı filmlerse:

  armageddon, it came from outer space, deep impact, inner space falandır,

  belli başsız filmlerse star trek ve chariots of the gods olabilir, kimbilir.
 • kozmik bir olay olmakla beraber sinema sektörünün tema olarak kullandigi kocaman bir kayactir..
  (bkz: armageddon)
 • (bkz: asteroid)
 • bir meteorun atmosfere girmesinden zbonkk* diye yerkureyi yamultmasina kadar gecen zamanda ustlendigi misyona halk arasinda verilen addir, sakat bir durumdur. zira atmosferimiz bi tur goktasi cehennemidir, cayir cayir yakar onlari. neyse... bu goktasini gece gorurseniz dilek tutun, gunduz gorurseniz olabildigince hizli bi sekilde oradan uzaklasin...... hadi lan hadi o kadar da koyun olmayin, her okudugunuza inanmayin. essek kadar tasi gunduz gozuyle gorebiliyosan kacmak kac yazar ki? nereye kadar kacabilirsin zaten... siz en iyisi mi bi eshedu falan deyin oyle bi durumda. belki, bi ihtimal. yerse hani.... bitti.
 • vokalde ve gitarda sertaç güler,elektro gitarda oral doğu,bas gitarda burak biçakhan davulda barış buran'dan oluşan ve başlangıç isimli albümleri piyasada olan grup.
 • salonunuza düştüğünde 6000 amerikan dolarına satabileceğiniz bir göktaşına da sahip oluyorsunuz.
  http://www.milliyet.com.tr/…6/14/yasam/axyas01.html
 • turkiye'deki bahcenize bunlardan bi tane duserse jandarma gelip el koyuyor inceleme(!) yapmak icin. vatana millete zararli yazi var mi ustunde diye herhalde.
 • bunlarin ilginc adlari vardir, mesela 2003 vb12, 2004 dw gibi. bu adlandirma, su kurala gore yapilir:
  ilk dort rakam: evet, bildiniz, gozlemlendigi yil.
  daha sonra bir adet bosluk.
  arkasindan gelen ilk harf ise, o yilin hangi yarim aylik diliminde gozlemin yapildigini simgeler. yani, 1-15 ocak donemi icin "a", 16-31 ocak icin "b", vs. "i" ve "z" harfleri haricinde, ingiliz alfabesinin 24 harfi, ikiser ikiser her ay icin kullanilir.
  ikinci harf ise, o yarim ay icinde yapilan kacinci gozlem oldugunu belirtir. yani mesela "2001 gg" isimli goktasi, 1-15 nisan 2001 doneminde kesfedilmis yedinci goktasidir. bu ikinci harf uygulamasinda da "i" haricindeki 25 harfin hepsi kullanilir.
  peki, diyelim ki z'ye geldik, ama hala goktasi kesfediyoruz. bu durumda da en sona sayi eklemeye basliyoruz. yani "2002 cz"den sonraki gozlem, "2002 ca1", ondan sonraki ise "2002 cb1" oluyor. "2002 cz1"den sonra ise "2002 ca2" geliyor ve bu sekilde devam ediyor adlandirma.

  simdi, orneklere gecelim:
  2004 dw: 15-29 subat 2004 doneminde gozlemlenen 22. goktasi.
  2003 vb12: 1-15 kasim 2003 doneminde gozlemlenen 302. goktasi.
 • iki agaç gövdesiyiz biz
  aynı yıldırımın yaktığı
  ve iki göktaşıyız, kayan karanlıkta
  iki çatallı bir okuz, ayni kaderin fırlattığı

  vyaceslav ivanov
  çev: ataol behramoğlu