şükela:  tümü | bugün
 • göktürk 2'den sonra fırlatılacak olan milli uydumuz. 250 milyon lira bütçeli. ana yüklenici italyan telepazio şirketi. yerli yükleniciler ise tusaş *, tai, aselsan, tübitak, roketsan

  öncelikli görevi istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü resim çekmek olacak.

  2013-2014 tarihleri arasında fırlatılması öngörülüyor.
 • zannedersem george lucas prodüktürlüğünde hazırlanan projedeki uydu. aq önce göktürk 2'yi atıp sonra göktürk 1'i atmak ne la, star wars mu olm bu???
 • göktürk 1s ten sonra fırlatılacak olan uydumuz.
 • nerede oldugu bilinmeyen uydumuz(!)dur.

  "ya allah bismillah...
  göktürk 2’yi gönderdik.

  kıllık yapmak istemem ama...
  göktürk 1 nerede birader?

  insan daha 1’inciyi göndermeden 2’nciyi gönderir mi?
  ahaliye “2011’de uzaya göndericez” diye müjdelenen göktürk 1’i... italyan-fransız firmasına sipariş etmemiz, o italyan-fransız firmasının en kritik parçayı, uydu kamerasını mecburen israil’den alacak olması, ancak, israil’in bu kamerayla dünyanın her yerini görürsün, israil topraklarını göremezsin şartı koyması... ve, bu hazin öykü neticesinde göktürk 1’in daha fırlatılmadan suya düşmesi nedeniyle olabilir mi acaba?

  fransa ve israil’le kapalı kapılar ardında sözleşme imzalayıp... miting meydanlarında esip gürleme rolleri kestiğimiz için olabilir mi mesela?

  askeri açıdan çok daha kabiliyetli model olan göktürk 1’in akıbetinden hiç bahsetmeden... “yüzde yüz yerli” diye kakalanan göktürk 2’nin kamerası güney kore’den mi satın alındı yoksa? denge ve konum belirleme modülü ingiltere’den, tepki tekerleri abd’den, manyetik tork çubukları almanya’dan, itki sistemi israil’den getirilmiş... titreşim testleri fransa’da yaptırılmış olabilir mi?
  fırlatan zaten çin.

  hadi diyelim, göktürkler’i tarihten çinlilerin sildiğini unuttuk... yerli malı, alt tarafı burundan pervaneli pırpır uçağı bile henüz uçuramayan türkiye, yüzde yüz yerli uydu’yu nasıl uçurduğunu hiç merak etmez mi?

  metrobüs, uçak, uydu fark etmez diyen arkadaşlar... göktürk 2’den önce, rusya’dan fırlattıkları uyduyu, uzay boşluğunda kaybetmiş ve bunu sizden gizlemiş olabilirler mi? güneş panelleri yanlış monte edildiği için, pili bitmiş, 15 senelik ömrü 3 senede tükenmiş, sözleşmeyi yanlış imzaladıkları için üretici firmadan zırnık alamamış, meselenin üstünü örtüp, hiç seslerini çıkarmamış olabilirler mi?

  aynı badem arkadaşlar... gözlem uydusunu kaybettikleri sene, bi tane de haberleşme uydusu kaybetmiş, yörünge hakkımızı başkalarına kaptırmamak için güya kimseye çaktırmamış, hadise ayyuka çıktıktan sonra, iftira atılıyor, uydu muydu kaybetmedik, ömrü vefa etmedi, hepsi bu demiş olabilirler mi?

  ve...
  iş bulamadığı için polis olan “astronomi ve uzay bilimleri” mezunu polisimizin, şehit düştüğü hafta, uydu fırlatma töreni yapılırken...o uyduları bir gün gerçekten “yüzde yüz yerli”yapacak olan odtü’lü gençleri, o şehidin meslektaşlarına coplatmaktan, gazlatmaktan utanmaz mı bu ülke?
  "

  20 aralik 2012 yilmaz özdil (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22196121.asp#)
 • sene sonunda fırlatılacak keşif ve gözetleme uydumuzdur. bildiğim kadarıyla 2'den çok daha önemli bir uydu olacak. daha yüksek çözünürlüklü görüntü, dolayısıyla terörle mücadelede aktif rol alması beklenebilir.
 • 358 kare yani 4 dakikada bir resim gönderecek uydumuzdur. 50cmden görüntü alınacak. göktürk 2'den 5 kat daha yüksek çözünürlüklü.

  5 aralık’ta güney amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki fransız guyanası’ndan fırlatılacak.

  uydu 0.5 metre (50cm) çözünürlükte siyah beyaz, 2 metrede ise renkli çözünürlükte görüntü çekebilecek. göktürk 2’de ise bu siyah beyazda 2.5 metre, renkli de 5 metre idi.

  umuyoruz bir sonraki uyduyu ankara'dan 2019 civarı göndereceğiz ve anlık izleme kabiliyeti de olabilecek. ancak bu yeni uyduyla tsk'nın eli daha da kuvvetlenmiş olacak ve satcomlu anka için önemli bir temel olacak. 7 yıl görev yapacaktır. 2023'de görevi bitecek.
 • 4 gün sonra, 5 aralık 2016'da fırlatılacak uydu.

  kendisi benzer özellikteki offek 10 isimli uyduyu fırlatan israil, bu uydunun fırlatılmasına karşı çıkmış ve türkiye'nin anlaştığı telespazio'nun hissedarı olan thales group adlı fransız şirketi üzerinde baskı kampanyası başlatıp uydunun israil üzerindeyken görüntü almamasını talep etmiştir. türkiye, bu bilgileri aldıktan sonra, thales group'dan uydu görüntüsünün istediği herhangi bir yerden görüntü alabileceğini ispatlamasını istemiş ve sonuçta süreç türkiye'nin tezi doğrultusunda sonuçlanmıştır.

  http://www.hurriyet.com.tr/…in-gun-sayiyor-40293595
  https://www.tai.com.tr/tr/proje/gokturk-1
  https://tr.wikipedia.org/wiki/göktürk-1
 • 2009 yılından beri projesi yürüyen göktürk-1 uydusu, 5 aralık'ta fransız guyanası'ndan fırlatılacak. türkiye için geç kalınmış bir olay olsa da bu zor günler de ülke adına umut verici yatırımlardan biri.
 • el siki ile gerdeğe girmenin örneklerinden. 15 yılda eğitim sistemini 10 kez değiştirerek, her okulu imam hatip yaparak, müfredata arapça , kuran falan koyarak biz o babafingoyu daha çok tutarız.

  hızımı alamadım eklemesi ,
  tübitak okunmuş kavanoz deneyi türü saçmalıklara devam etsin.