şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda iyice belirgin hale gelen, görünürleşen moda. özellikle kolluk kuvvetlerinin üniformalarında, çeşitli yerlerde ve mecralarda, berelerde, tişörtlerde falan sıkça görüyorum. sanırım kürt açılımı zamanlarından kalan, ülkenin türkçü kesminde gelişmiş bir miktar impulsif ve çoğunlukla da tepkisel bir moda. ya da son zamanlarda derin bir toplum mühendisliği ile uğraşan odakların *toplumun patlamaya ve çatışmaya hazır milliyetçi damarını beslemek için hazırladığı bir tür kod olabilir. sanırım yeni bir ya sev ya terket yahut ya bizden ya da hiçsin gibi hastalıklı bir miltarist eğilimden kökenini alan sıradan bir ideolojik simge olabilir. ne olursa olsun, tuğra ile beraber bunun bu denli moda haline gelmesi, o hastalıklı ırkçı-milliyetçi bir miktar da hastalıklı seküler-ulusalcı ideolojilerin retoriklerinin toplumda ciddi manada karşılık bulmalarının göstergesi olduğu kesin.

  estetik açıdan baktığımda o biraz göreceli lakin meselenin orjini, işte o biraz sıkıntı, zira türkler artık kültürel olarak göçebe değil, yani bir orta asyalı gibi yaşamıyorlar.

  göçebelik mi kaldı kardeşim, orta asyalı soydaşlarımız diyorsanız buradan buyrun;

  http://www.haplogruplar.com/…a-asya-genetik-yapisi/

  http://www.genomturkiye.com/…g/15-turk-musunuz.html

  anlayacağınız genetik açıdan baktığımızda tüm orta asyalı haplogrupları toplasak bile, en azından stanford üniversitesi'nin yaptığı geniş araştırma da bu oran %10'u geçmiyor bile.

  buradan börücü gençlere duyurulur.