şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı tuğralı doblolarla atbaşı giden trend. sosyal medya hesaplarında da görülmektedir.

  lakin bu arkadaşların göktürk harflerinin sağdan sola yazıldığını bilmeyip kelimeyi ters yazmaları problemi mevcuttur. yenisey yazılarının nispeten yeni olanlarında soldan sağa yazım örnekleri vardır gerçi.

  bir diğer problem ise türk kelimesinin orhun harfleriyle tam anlamıyla standart bir yazımı olmamasıdır. yaygın olan yazım "türk" değil, göktürk telaffuzuyla "türük" okunur. tek heceli okunacak şekilde "türk" yazımının olduğu göktürkçe anıtlar vardır oysa.

  http://hacivasyon.buray.net/…urkce-turk-yazimi.html
 • göktürk'te oturan bir arkadaşım var. türk diye yazıyoruz dedi.
  bence bir esprisi yok başlığın
 • tam hali, runik türk yazısı ile göktürkçe "türk" yazmaktır. runik yazı, özünde kuzey avrasya'nın pagan-şaman mirasına vurgu yapar. genellikle ülkemizde 12 eylül sonrasının türk-islam sentezci sosyo-kültürel inşaasında türk kimliği islam kimliğine ağır basanlarca sahiplenilir.

  ensarın ve ümmetin iktidarında tıpkı atatürk imzası gibi araç üzerine yapıştırılması trafik cezası yeme sebebi olabilir.

  (bkz: kral odin'in turkland'dan iskandinavya'ya göçü)

  "kurucu ata odin, iskit ülkesinin (rusya) doğusundaki turkland olarak adlanan ülkeden kendisine bağlı az halkıyla birlikte isveç’e gelmiştir"
  doç.dr. osman karatay

  soru1: sizce bahse konu azlar ile uz ve/veya oğuz aynı budun olabilir mi?
  soru2: t(u)ruvalılar türk olabilir mi?
  soru3: bazı kaynaklara göre fatih istanbul'u aldıktan sonra bazı kaynaklara göre ise atatürk yunanlılar izmir'de denize dökülürken "hektor! öcünü aldım" demiş midir?
  soru4: etrüskler türk olabilir mi?
  soru5: sümerler türk olabilir mi?
  soru6: prototürkler ve sümerler üzerine neden türkiye cumhuriyetinde yeterince araştırma yapılmamaktadır?
  soru7: kadim bir tarihsel damar olarak "tur" kültü var mıdır ya da var olmuş olabilir mi?
  soru8: 12 eylül atatürk'ün vasiyetine aykırı biçimde neden türk dil ve türk tarih kurumlarını yeniden yapılandırmıştır?
 • göktürkler rünik alfabe kullanmışlardır, germanik ve proto-nors bir alfabedir. bize has olmadığı gibi türklük ile çok da alakalı değildir.

  hiçbir zaman avrupai kültürlerle entegre olamayan ve o kültürlere küfür eden insanlar şimdi avrupa' nın antik alfabelerini kullanarak mı türklüğünü vurgulayacaklar? insan bilgisiz olursa mutlaka kendi ile çelişir.