şükela:  tümü | bugün
 • son donem mac istatistiklerinin yeni zamazingosu.
  (bkz: biri bunu aciklasin)
 • futbol müsabakalarına dair raporlarda yeni
  yeni yer almaya başlayan istatistik.

  şimdi bir maçta takımların çektiği şutları düşünelim, a takımı hücumda doğru dürüst çoğalamadan gelip ceza sahası dışından pat küt vuruyor ve vurduğu noktalardan lig genelinde tek tük gol oluyorsa 25-30 şut da çekse gol beklentisi 1 oranının altında olacaktır.

  fakat rakip b takımı maçı 5 şutla tamamlayıp, bu 5 şut da daha önceden bolca gol atılan yerlerden çıkarılmışsa gol beklentisi 1’in üstünde olacaktır. hasılı istatistiğin salt rakamdan ibaret değil de biraz da fikir verebilmesi için uydurulmuş bir kurumdur.
 • futbolda çekilen şutların yeri, zamanı, şutu getiren pasın tipi falan hesaplanılarak pozisyonun gol olabilme ihtimaline dair istatiksel bir sonuç çıkarma üzerinden kullanılan veri tipi.

  aslında futbol analizcilerinin uzunca bir süredir kullandığı ama medyaya falan daha yeni yeni düşen bir istatistikmiş bu.

  ricardo quaresma bunu anlatmak için iyi bir örnektir. quaresma'nın attığı golleri düşünün, çoğu köşelerden kavisli toplar, bilekle falso verilen acayip şutlardır. trivela falan atar. quaresma'nın trivela vurduğu yerden normal bir oyuncu kolay kolay gol çıkaramaz.

  bu durumda ne olur? quaresma gol beklentisi düşük pozisyonlardan gol üretebilen bir oyuncu olur. maçta 1 gol atsa da, attığı gol kendisinin golcülüğüne dair bir şey ortaya koymaz, çünkü beceri ile bir skor üretmiştir, istatistiki olarak bu gol pozisyonlarından zaten gol çıkarması zordur.

  öte yandan mario gomez'in girdiği pozisyonları düşünün, hep kaleci ile karşı karşıya pozisyonlar, net gol şansları, organize ataklarda en doğru pozisyonu alıp vuruş şansları vesaire, quaresma 0.10 gol beklentili pozisyonlara girerken gomez 0.9, 0.6'lık pozisyonlara iki üç kere girebilmektedir.

  bu pozisyonlardan ortalama 2 tane falan yakalaması halini düşünün, diyelim ki quaresma da her maç, gomez'in bulduğu tipte gol pozisyonu kadar trivela şansı buluyor.

  gomez maç başı 2 gol xg çıkarabilecekken, quaresma 0.3 xg'de kalır.

  gomez'in xg ile attığı gollerin oranına bakarsan bitiriciliği hakkında sağlam bir sonuç alabilirsin. diyelim ki quaresma her maça bir trivela golü sığdırdı, xg düşük olduğundan, gole xg'yi oranladığında quaresma'nın aslında çok gol pozisyonu üretmediği, zor durumlardan çok gol çıkardığı ve bunun sürdürülebilir olmayacağı sonucunu çıkarırsın.

  xg işte budur.
 • normal futbol izleyicisinin pek de işine yaramayacak, olayla ilgisi olmayan bir istatistik... futbol, basketbol veya tenis gibi istatistiklerin çok da önemli olduğu bir oyun değil, en azından kısa vadede. yazanların anlattığı gibi uzun vadede takımların alacağı verimi etkileyebilir ama bir maçtan sonra ''ahan da bu kadar beklenen gol istatistiğimiz var'' diye bir şey görmenin bir anlamı yok. önemli olan maçtan öncesi, hatta kadro planlamasının ne kadar doğru yapılıp yapılmadığı.
 • ne kadar yalan bir istatistik oldugunu su sekilde anlatabiliriz:

  yildiz oyuncusunun hic bir oyuncu olmadan kaleciyle karsi karsiya kalip kalecinin beklenmedik sekilde golu kurtardigi bir macta takimin gol beklentisi 0.11 cikabiliyor.

  ornek pozisyon: https://www.instagram.com/…ofl/?igshid=s3y2orno99v8

  sadece futboldan degil akildan da uzak bir sozde hesaplama. ya formulizasyonu hatali ya da parametrelerini degerlendirenler gerizekali olabilir. 0.50 veriyorum olcumleyenlerin gerizekali olmasina. gayet makul.

  edit link ölmüs: link %99 luk diyebilecemiz bir pozisyonu gosteriyordu.