şükela:  tümü | bugün
  • $utu direkten donen futbolcu karizmasina sahip olmami$, olamami$ futbolcularin, tum gozler onunlarin uzerindeyken attiklari triplerdir. ne bok yediklerini cok iyi bilir ve bunu kamufle etmek icin binbir ce$it maymunluk yaparlar. aklima ilk gelen ornek; ''amanin sakatlandim, yerden kalkamiyorum'' tribidir. lakin bu tribi gozu donmu$ taraftar yemez ve kufuru basar.
    genel futbolcu tripleri icin (bkz: futbolcu tripleri)
  • bunlarin cogu kafalarini ellerinin arasina alir ve yukari bakar. "neden ben tanrim? nedennn!" dercesine bir trip atarlar. bir kismi da dizlerinin ustune cokup kafalarini cime gommeye cali$ir ki; bu modellerde deveku$u sendromu oldugu varsayilir. utancindan kafasini gommeye cali$sa da beceremez bi turlu.
  • hakan sukur saclarini tarar. romario ellerini birlestirip aglamakli bir ifadeyle dua eder. ilhan mansiz sitemkar gozlerle kaleye bakar. ben* de abi nasil kacar bu yaa koskoca kale derim..
  • fatih tekke kaçırdığı gol sonrası olaya yeni bir bakış açısı kazandırmış ve topu yumruklayarak tribünlere göndermiştir.
  • bazen de zeminde ufak bir cukur veya tumsek vardır, ''aha bak zemin guzel olsa valla takmıstım doksana'' edasında oraya karizmatik bir bakıs atılarak ''ben kabız degilim tek suc zeminde'' havası verilmeye calısılır izleyenlere, ki zaman zaman gercekten de durum boyledir. bu trip saracoglu stadı'nda ve portekiz'de kacırdıgı penaltılar sonrasında david beckham'da gozlenmistir.
  • eğer bariz bir gol kaçırılmışsa, karizma çizilmesin diye sakatlık tripleri yapılır.hafif sekerek geriye doğru gelirken tükürme eylemi vuku bulur.tükürdükten sonra rüku pozisyonunda dizler tutulur, "ah oh" gibilerinden ünlem mimikleri yapılır (surat sanki birazdan hapşıracak gibidir).tekrar doğrulup biraz daha geriye gelinir, hafif sekmeye devam..
    bu tribin anlamı da şudur; "lan son deparda dizim çektiydi, yoksam mna kordum o topun ben"

(bkz: topun gelişine bakarım sağ sol farketmez takarım)
  • büyük farkla auta giden topun arkasından bir bakış atıp, tozlukları yukarı çekmek ya da ayakkabıyı dilinden tutup çekerek ayakları havalandırmak.
  • bu triplerden biri de "ihale bende kalmasin" yaklasimidir. bu trip genelde cok sık gol pozisyonuna girmeyen, takimdaki yeri icabi santrfora pas vermesi beklenen kanat veya ortasaha oyuncularında gorulur. gol kaciran futbolcumuz sitemkar bir bakisla forvetlerden birine bakar ve iki elini dik tutarak hayali bir noktayi işaret ederek birşeyler soyler. "abi olman gereken yerde olsaydin da sana pas verseydim, bak yerinde degildin ben de vurdum, sıçtık işte.." ortami yaratmaya calisir (misal bir hakan ünsal, bir hasan şaş bu tribi atanlara en güzel ornektir).
    forvet oyuncusu da "hadi ordan, hem bencil hem kabızsın fizana vurdun topu mal degnegi" anlamina gelen bir "siktir lan" hareketi yapar sag kolunu sert bir hareketle yukari dogru sallayarak. futboldaki tripler aleminden bu da boyle bir minyatur tespitim.
  • benim nazarımda bunların atası, kaçırdığı golden sonra sakatlanmış numarası yapıp, kameraların yakın plana girdiği 3-4 saniyelik evreyi sekerek mevkisine dönmekle geçirendir.

buradan sana sesleniyorum akıllı ol! bundan böyle taraftarı yeme! guiza misali direğe sarıl, fatih tekke misali topları yumrukla ama o ceylan sekmesini yapma arkadaş. ömrümden ömür canımdan can gidiyor her bir sekişinde. bu mu benim futbolcum? bu mu benim aslanım, bu mu benim yiğidim diyorum.

ulan üşenmedim araştırdım, çocukluğuna indim annene babana gittim kapaklı albümlerden çocukluk resimlerini buldum mahlle maçlarında kaleci yapıyolarmış seni ibnetor! çocukluk arkadaşlarınla konuştum "mahallede kavga oldu mu ameliyatlı yerim diye diye götüm götüm kaçardı" diyorlar senin için. merak ediyorum ey futbolcu, yarın öbürgün erken boşaldığın vakit de aynı taktiğe başvurarak sikini avuçlayıp "çok acıyo melis bi terslik var" diyerekten tuvalete banyoya mı kaçacaksın? yazıklar olsun sana.

ek bilgi:
    süpersonik araştırmalarım sonucu vardığım bir sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum ki üstteki örnekte bahsi geçen davranış şeklinde bulunan deneklerimin %98 gibi büyük bir kısmı, dengesiz attığı pas sonucu kendi hatasıyla kaptırılan toptan sonra pası attığı takım arkadaşına "koşu yoluna atmıştım olm niye koşmadın!" şeklinde azar çekmekte, kalan %2 lik dilimse delikanlı gibi elini havaya kaldırıp özür dilemektedir. evet.
  • futbocu kaleye 30 metre mesafededir. şutunu kaleye doğru gönderir. kalenin yaklaşık 3 metre yanından top dışarıya çıkar. futbolcu kafasını iki yöne sallayıp pişman bir ifadeyle, daha doğrusu "ulan burdan da hiç kaçırmam ama hayret nasıl oldu bu böyle" dercesine bir ifadeyle önce kaleye bakar. sonrada kaleye yakın geçme derecesine doğru orantılı bir hızla kendi yarı alanına doğru koşmaya başlar.