şükela:  tümü | bugün
 • aziz nesin'in yazmış olduğu psikolojik ağırlıklı bir roman, konusu bedenen yetersiz, aciz bir zengin çocuğunun futbolcu olmaya heves etmesidir. ana tema olarak mizahi olmamasına rağmen yer yer çok komik, gerçeküstü denebilecek sahneler vardır. zamanın (50-60'lı yıllar) futbol dünyasını da anlatır ki bu günkünden hiçbir farkı olmadığı anlaşılmaktadır.
 • filmde duvar ahmet rolünde oynayan kişi, bir zamanlar fenerin kalecisi olmuş yavuz şimşek'tir.
 • aziz nesin'in sanıyorum 1957-58'de* gol kralı sait hopsait adı ile çıkan ve yeniden işlenip 1970'de birinci baskı olarak yayınlanan romanı. az gelişmiş ve bozuk düzenli bir toplumunda yolundan saptırılmış spor gösterinin nasıl bir yaygın hastalık haline geldiğini, kerkenez sevim'lerle ipsanyon aysel gibi sosyete dilberlerinin toplumun merak noktalarına üşüşen züppeliklerini, gazetelerin son sayfalarını doldurmaları yetmezmiş gibi, içlere doğru bulaşan futbol haberlerini, dubara dündar'ları, duvar ahmet'leri, kulüp rekabetlerini...* fazlası ile abartılan sait sarıoğlu tipiyle birlikte gözönüne serebilmek için ne var ki ancak bir aziz nesin mizahı gereklidir. kitabın ilk bölümünde daha gülünç ve aşırı noktalara işaret eden yazar, ikinci bölümünde toplumsal bir eleştirinin bütün vurucu silahlarını kullanır. ferferik'lerden yola çıkan mizah, gide gide toplumun bütün kurumlarına yansıyan bir futbol yanlışlığının hesabını görür.
 • (bkz: transfer ahmet)
  (bkz: ataryemez)
 • kemal sunal ın filmin ortalarına doğru o zamana kadar futbol topuna bile değmemesine rağmen ağlayarak "futbolcu olmak istiyorum" diye haykırması, özel yugoslav hocasının yaptırdığı idman esnasında düşmesi ve sonrasında düşmesinin neticesinde bozuk gözlerinin düzelmesi... tipik komik ve eğlenceli bir kemal sunal filmidir. filmde duvar ahmet in de hakkını teslim etmek gerek.

  "- sait bir gol daha atarsa kara kartallar şampiyon, sait gol kralı..."

  ayrıca : http://www.youtube.com/watch?v=sibhyleu9bm
 • filmin bir sahnesinde kemal sunal kendisine " 7'den 70'e beni herkes tanır " diyen ünlü futbolcuya " 70'den sonrakiler tanımaz mı" diye sorar...ne diim...
 • tanım: bir ligde ya da futbol organizasyonunda en fazla golu atan oyuncuya verilen lakap, ünvan, paye.
 • her erkek çocuğunun topla buluştuğunda büründüğü yüce şahsiyet (örn : aykutun gol krallığı zamanında kaleye giderken haykırılan nida : aykut-aykut-kaleciyle karşı karşıya aykuuutt golll goll goll--->sonra takımcana "nasıl koydu aykut kocamaannn kocamaaannn kocama-a-a-an)
hesabın var mı? giriş yap