şükela:  tümü | bugün
 • israilin kuruluşu sırasında silah ve yiyecek için ihtiyaç duyulan parayı vermeyi reddeden amerikalı yahudileri ikna edip ihtiyaçtan da fazla(50 milyon dolar kadar) para koparmayı başarmış azimli şahsiyet.
 • ben gurionun tabiri ile "the only man in the cabinet".
  yom kippur savasi politik hayatina mezar olmustur.
 • 1906 yılında rusya'da doğan meir, dışişleri gibi önemli mevkilerde bulunduktan sonra, 1969'da ölen başbakan levi eshkolun yerine, partisi mapai tarafından israil'in üçüncü başbakanı seçildi.
  1973 yılında yom kippur bozgunundan sonra politik olarak belini doğrultamayan meir, 1974 yılında istifa etti.
  israil'in ilk kadın başbakanı olan meir 8 aralık 1978'de öldü.
 • “we can forgive the arabs for killing our children.we cannot forgive them for forcing us to kill their children.
  we will have peace with the arabs when they love their children more than they hate us.”
  şeklinde derin, düşünülmesi gereken bir söz söylemiş olan israil'in dördüncü başbakanıdır.
 • "karamsarlık yahudilerin göze alamayacağı lükstür" sözünün sahibi.
 • golda meir başbakanken, tecavüzleri durdurması için kadınlara sokağa çıkma yasağı uygulaması getirmesi istenmiş. ama o reddederek "ama kadınlara saldıran erkekler, eğer bir yasak getirilecekse evde oturması gereken erkeklerdir" demiş.
 • asıl adı golda mabovitz'dir. (golda mabovitch) ukrayna asıllı yahudidir. 1948'de kurulan israil'in milli kahramanlarından ve aynı zamanda ülkesinin 4. başbakanıdır.

  erken yaşlarında hayatını kazanmak için abd'ye göç etmiştir. öğrencilik yıllarının ardından kısa bir süre öğretmenlik yapmıştır. orada sosyalist siyonist hareketi (habonim dror) ile tanışarak, özellikle 1. dünya savaşı yıllarında örgütün aktif üyelerinden biri olmuştur. söz konusu yıllarda filistin'de kurulmaya başlayan ilk yahudi yerleşimlerini (kibbutz) teşvik etmiştir. 1921'de de kendisi ve eşiyle birlikte buraya yerleşmiştir. takip eden yıllarda göçmen yahudilerin siyasi örgütlenmesini gerçekleştirmek için tel-aviv'de "kadın konseyi" olarak bilinen siyasi yapılanma içinde görev almıştır.

  1932-1934 yıllarında abd'de müstakbel israil devletinin temsilciliğini yapmıştır. filistin'e döndükten sonra israil işçi sendikasında (histadrut) çalışmaya başlamıştır. bu süreçte kurulması planlanan israil devleti'nin ilk kurumları sayılan siyasi örgütlerinin oluşturulmasında rol alırken diğer yandan da dönemin manda gücü ingiltere ve diğer uluslararası aktörler olan abd ve birleşmiş milletler ile yürütülen müzakereleri yürüten ekip içinde bulunmuştur.

  1948'de israil devleti'nin kuruluşunun ilan edilmesi ile birlikte filistin yahudileri'nin varlığını sürdürebilmesi için gerekli olduğunu düşündükleri silah alımı için abd'ye girmiştir. anlatılanlara göre ben gurion silah alımı amacıyla abd yahudilerini bağışta bulunmaya ikna etmek için önceleri başka bir arkadaşını görevlendirmeyi düşünüyordu. ancak bunu kendisinin başarabileceğini düşünen meir, ülkeye kendisi giderek yaptığı ateşli konuşmalarla zengin yahudileri bağış yapmaya ikna etmiştir. böylece yaklaşık 50 milyon dolar toplanmış oldu. bu para, araplarla yapılan savaşlarda kazanılan zaferlerin hazırlayıcısı olmuştur. bu olay, golda meir'in kariyerindeki en parlak aşamalardan birini oluşturur. (bkz: kudüs ey kudüs)

  1948-49'da sovyetler birliği'ndeki israil temsilciliğinde diplomat olarak görev almıştır. sovyetler ile kurulan olumlu ilişkilerde yaptığı çalışmaların etkisi olmuştur. sonra tekrar ülkesine dönerek milletvekili olmuştur. 1956 yılına kadar da çalışma bakanlığı görevini üstlenmiştir. bu yıldan 1966 yılına kadar da dışişleri bakanı olarak çalışmıştır. yaşadığı sağlık sorunları yüzünden istifa etse de 1969-74 yıllarında bu kez başbakan olarak görev almıştır. ancak 1973 yılındaki altı gün savaşları (yom kippur) sırasında ordunun harekete geçirilmesinde geç kaldığı gerekçesi ile üzerinde siyasi baskılar oluşmuş ve bu sebeple aynı yılın sonunda başbakanlık görevinden istifa etmiştir.

  1975 yılında "hayatım" (my life) adlı oto-biyografisini yazmıştır.

  1978 aralık ayında kudüs'te ölmüştür.
 • istifa etmesinin nedeni israil'in yom kippur savaşı'nı kaybetmesi değildir, zaten israil yom kippur savaşı'nı kaybetmemiştir. golda meir, yom kippur öncesindeki istihbarat raporlarına karşın önleyici saldırı yapmadığı, dolayısıyla altı gün savaşı'nda olduğu gibi işi tereyağından kıl çeker gibi halletmek yerine savaşın uzamasına ve kayıpların artmasına neden olduğu için istifa etmiştir. istifa etmesi savaştan, zaferin kazanılmasından sonradır. savaşta kahramanlaşan bazı sembol isimlerin protestoları da bunda etkili olmuştur. tabi golda meir, "arkadaş biz bu savaşı kazandık. sizin ehliyetiniz nedir? bizi eleştirenlerin alayı şerefsizdir" deyip pişkin pişkin yerinde kalabilirdi; ama o zaman israil herkesin korktuğu bir ülke olmaktan çıkıp üç kuruşluk gücüyle, ürettiği sıfır bilimle kabadayılık taslayan, imparatorluk hayalleri kuran, laf üretmekten başka bir iş beceremeyen saçma sapan bir ortadoğu ülkesi olurdu.

  bu arada "önleyici saldırı emri vermemiş, demek ki yufka yürekli bir kadıncağız" diye düşünmeyin. kendisi 1972 münih olimpiyatları baskınında rol oynayan teröristlerin tek tek avlanmasını sağlayan tanrı'nın öfkesi operasyonu'nun mimarıdır. öyle de kadırgalı, eli maşalı bir ablamızdır.
 • "savaşmaya mecbur olduğumuz için, kaçma şansımız olmadığı için savaşıyoruz" diyen israil'in ilk ve sanırım günümüze dek tek kadın başbakanı.

  "we have always said that in our war with the arabs we had a secret weapon — no alternative. the egyptians could run to egypt, the syrians into syria. the only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight."
 • israil' in ilk kadın başbakanı. israil bağımsızlık bildirisi' nde imzası yer alan 24 kişiden biri olan golda meir, ülkenin ilk başbakanı david ben gurion' a göre kabinedeki tek adam gibi adamdı.