şükela:  tümü | bugün
  • sisme ve arkasi simit seklinde olmayan, tamamen capacanli bir kugunun yaniniza yaklasmasi ile cok korkmaniza hatta korkudan ve/ya saskinliktan yüzemeyip bogulmaniza neden olabilecek tehlikeli bir durum.
  • nahos hadisedir. bir sinirlilik hissi verir insana. tamam belki gol de cok buyuk ucu bucagi gorunmuyor olabilir (bkz: van golu) ama surdan bir gemiye atlasam gulf streami bile gorurum lan ben dedirtemez insana (bkz: akdeniz).
  • göller bölgesinde oturan birisi için * gayet normal bir atraksiyon.denizden ne farkı var su hayatta kaldırma kuvveti denen şeyi uygulamaz yüzmek için daha fazla efor sarfedersiniz.daldığınız zaman gözünüzü rahatlıkla açabilrsiniz.gözünüz hiçbir suretle kızarmaz/yanmaz.
  • dogru durust yuzme bilmeyenlere yasattigi panik ve sonrasindaki bogulma vakalari nedeniyle, gol zemininin balcik ve sazlik olmasi her nedense bogulmalarin temel nedeniymis gibi aciklanir.
  • almanya'da, hatta genel olarak avrupa'da gayet yaygın bir eylem. türkiye'de bir çok gölün tehlikeli, balçıklı ve hatta pis olması nedeniyle ilk başta ön yargı olabilir. ama almanya'da bir çok yerde göllerde inanılmaz bir bakım var, girerken 2-3€ gibi cüzi bir ücret ödeniyor, ama içerde duş, kıyafet değiştirme kabini, kilitli dolap gibi şeyler mevcut ve gördüğüm bütün göllerde su inanılmaz temiz. çoğunda balçık, sazlık vs yok. küçük göller doğal olarak çabuk ısınıyor, 23-25 derece civarlarında oluyor genelde güneşli günlerinde ki, bu da en az ege kadar sıcak demek. nitekim, deniz bulamıyorsanız, gölde yüzmek güzeldir.
  • bu zamana kadar hep egede denize girdiyseniz ve bundan çok haz aldıysanız,zorunlu sebeplerden dolayı yaz aylarında egede bulunamadıysanız ve bir göl de size yakın mesafede ise burayı tercih etme durumunuzdur.
    ama ilk defa göle girecekseniz ve bunun nasıl bir şey olduğu hakkında en minik bir bilginiz yok ise bu eylemi yapar iken büyük hayal kırıklığı ve şaşkınlığa uğrayabilirsiniz.
    1-egede deniz tuzluydu,temizdi. nereden çıktı şimdi sözde tatlı su.tatlı su diye temiz olduğunu düşünenler olabilir.kesinlikle değil efendim.biraz açıldığınızda(çok değil 20-30 m kadar) çamur kokusu burnunuzu doldurur ve girdiğiniz sudan tiksinirsiniz.
    2-plajda güzel hanımefendileri,yakışıklılar olur diye bir yargınız vardır.ama bir göle geldiğinizde etrafında beyaz atletlerle,beyaz slip boxerlar ile girenleri gördüğünüzde bu yargınız da yıkılıyor maalesef.
    3-plaj dediğinde güzel kum olur diye düşünüyor olabilirsiniz.fakat sonradan yapılma bir göl plajına vardığınızda kahverengi ile siyah arası taş dolu bir sözde kumsal sizi karşılar.bu da hiç hoşunuza gitmeyecektir.
    neyse neymiş her şeyin doğalı güzelmiş.
  • ilk başta korkutucu gelse de süper eğlenceli aktivite. bled gölüne giderseniz suya kesin girin.
  • hayatımda ilk defa bu yıl bir gölde yüzdüm. bir kere denizde yüzmekten çok daha yorucu. bir de suyun dibini görebildiğin berrak ege denizinde yüzmeye alışmış kişiler için gölde yüzmek biraz korkutucu gelebilir. ama etrafı ormanla çevrili, sessiz ve huzurlu bir gölde yüzmenin kesinlikle muhteşem hissettirdiğini söyleyebilirim.
  • cam gibi berrak asos koylarından sonra dibi asla görünmeyen, sarı ve yeşil karışımı tatlı su gölünde yüzme fikri bana ilk başta aşırı korkunç gelmişti. bunun yanında da talassofobi benzeri bir korkuya da sahipken bir de.

ne var ki tüm bunlara rağmen ilk tecrübem çok keyifli geçti. ne düşündüğüm gibi yüzerken çok zorlandım ne de balık vb. canlıları hissettim.

suyun dibini göremediğin için derinliği hakkında bilgin de olmuyor bu yüzden dikkatli olmakta çok fayda var çünkü bir anda derin bir çukura düşmenin yaratacağı korkuyu asla istemezdim.

son olarak, deniz suyu gibi tuzlu olmadığı için saçlar ipek gibi kalıyor çıktıktan sonra, benim gibi uzun saçlıysanız ne demek istediğimi anladınız*
    tavsiyem; deniz yoksa göle gidin (tabi sazlık, bataklık olmamasına dikkat) en az deniz kadar insana iyi geliyor.

kamu spotu; baraj göllerini bu söylediklerimin dışında tutuyorum.