şükela:  tümü | bugün
 • closer albümünden pek keyifli bir beady belle şarkısı, bu şahane hanfendinin şu an için dinlediğim ilk ve tek şarkısı aynı zamanda.
 • sözler de şöyle;

  goldilocks sitting in the babe bear's chair
  doubt doesn't ever occur
  goldilocks' eating all the baby bear's porridge
  thinking it's made for her

  goldilocks' sleeping in the baby bear's bed
  simply because she's tired
  goldilocks unaware of dangersahead
  her only guide's desire

  a pure belief
  all free from detrimental swirl
  colpletely natural naive
  she is the centre of the world

  goldilocks' running through the woods tonight
  as she runs her locks are getting darker
  goldilocks' running with a riper sight
  goldilocks won't ever go visiting no bears again
 • üç ayı masalının kendini beğenmiş, kibirli küçük kız kahramanı. bu sarışın kızımız dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünür ve üç ayının evine girip bebek ayının yulaf ezmesini yer, yulaf ezmesini yedikten sonra çok uykusu gelir ve uyumak için yukarı çıkar...
  looney tunes kadrosuna da girmeyi başarmış hırslı bir kızımızdır aynı zamanda.
 • bir masal. starring: goldilocks ve uc ayi*. baba ayi, anne ayi, ve cocuk ayi olmak uzere uce ayrilirlar -ki basta akrabaligi olmayan, boyutlari farkli uc ayi imisler. goldilocks bir gun ormanda giderken (kucuk kizlarin tek basina ormanda gezmesi zorunlulugu ilkesine uygun) bir eve girer; ilk tabaktaki yemegin tadina bakar, cok tuzlu. ikinci tabaktaki yemegin tadina bakar, cok tuzsuz. ucuncu tabaktaki yemegin tadina bakar, tam kivaminda. koltuklari dener, cok sert, cok yumusak, oh tam bana gore. ayni seyi odalara girip, yataklari ikea'da imiscesine bir rahatlikla deneyerek de yapar. sonuc ayni: sonuncusu tam kivaminda. boyle hep mistik ucuncude tam kivami bularak dersini alir. sonunda ayilar gelip yese en guzeli olacak iken, bu boyle neticelenmez. benim okudugum versiyonda, nihayetinde en rahat buldugu yavru ayinin yataginda uyurken bulurlar, aa ne sevimli kiz uyandirmayalim derler. hikayenin orijinali robert southey adli ingiliz hikayeci ve saire aitmis, 19. yy'in yarisinda yayinlanmis. ilk versiyonda kucuk kiz yerine yasli bir disi tilki varmis; yanlis anlasilmalara mahal vermemesi ve daha sevimli olmasi adina bir kac adimda goldilocks adli altin luleli kiza donusturulmus. fruedyen analistler hikayeyi anal donemde takintili tespit etmisler. boyle tekrarlayan gerzek bir diyalektik kime ne anlatiyor ben de tam bilmiyorum. allahin hakki uctur?

  populer bir betimleme ayni zamanda:
  (bkz: goldilocks effect)
  (bkz: goldilocks factor)
  (bkz: goldilocks zone)
 • ecnebi arkadaşlar bu tabiri sarışın -her iki cins de- olanları iğnelemek amacıyla sarfederler, sanırım türkçe'deki anlamsal karşılığı sarı pipi olabilir.
 • (bkz: kezban)
 • kararınca. ne çok fazla, ne de çok az. orta.

  örnek kullanım: a compact car is too small for our family, and a minivan is too big. we should look for a goldilocks solution. (kompakt bir araba ailemiz için çok küçük. bir minivan ise çok büyük. bir goldilocks çözümü aramalıyız.)

  goldilocks, meşhur ingiliz masalı the story of the three bears'taki bir karakterin adıdır. masalda geçen bir olay, bu kurgusal karakterin adını lisana kazandırmıştır.

  bu konuda daha detaylı bilgi için bkz.:
  (1) http://en.wikipedia.org/wiki/goldilocks_principle
  (2) http://en.wikipedia.org/…e_story_of_the_three_bears

  tema:
  (bkz: ingilizce /@derinsular)
 • ekonomik büyümenin, olması gerekenden daha fazla enflasyona yol açmadığı; yani her ikisinin de paralel ilerlediği anlamında kullanılan bir iktisadi tabirdir aynı zamanda. iş yatırım da günlük raporunda yer vermiş:

  --- alıntı ---

  dünya borsaları ekonominin canlanmaya başlamasına rağmen enflasyonun düşük kaldığı ve g3 merkez bankalarının genişleyici para politikasını sürdürdüğü goldilocks ortamı satın almaya devam ediyorlar. çin ve japonya’dan gelen görece güçlü veriler risk iştahını destekliyor. gelişmekte olan ülke paralarındaki satışlar bu güzel tabloyu bozan tek önemli gelişme.

  --- alıntı ---

  http://www.isyatirim.com.tr/…0140610092202051_1.pdf

  edit: link
 • "kuvvetlerin hepsi bir araya geldiğinde, bildiğimiz anlamda hayatı meydana getirirler. bunlardan biri değiştirilirse ya da parametrelerle oynanırsa bir şeyler ters gider gezegen yok olur, güneş söner, dna bozulur. bazıları bunu "goldilocks" paradigması olarak adlandırır ne çok fazla, ne de çok az; her şey tam kararında." discovery science channel - through the wormhole
hesabın var mı? giriş yap