şükela:  tümü | bugün
 • astronomide gezegenin yaşam barındırmak için uygun koşullara sahip olduğu, ebeveyn yıldızdan(parent star) uygun uzaklıktaki bölge. güneş sistemimizde sadece dünya goldilocks zone'dadır. habitable zone olarak da tabir ediliyor.
 • bir gezegen yüzeyinde sıvı suyun bulunma olasılığının olduğu yörünge aralığı olup, gezegende canlılık için gereken en temel şartlardan biridir.

  bu yörünge aralığı gezegenin etrafında dolandığı yıldızın sıcaklığı ile doğru oranıtılıdır.
 • mars gezegeni de bu bölgenin sınırlarındadır.ama problemi tam sınırda olmasıdır!
 • bir yıldızı kuşatan ve yörüngesinde yer alan gezegende sıvı su olmasına olanak tanıyan bölge, yaşanabilir bölge. adını goldilocks and the three bears adlı masaldan alıyor. masal, küçük bir kızın önüne konan nesneler arasında aşırı olan her şeyi (çok sıcak, çok soğuk, çok büyük, çok küçük) eleyip en ortalamasını seçmesini anlatıyor.
  (bkz: evren avucunda)
 • güneşten uzaklığı 108m km ile 250m km arasında kalan kısımdır. tabi ki bu bizim güneş sistemimizde bu şekildedir ve sayılar ortalamadır.

  dünya ortalama 150m km ile bu aralıkta yer alır.

  mars ise 250m kmlik sınırda yer alır. bu nedenle de geçmiş zamanda marsta dünyadakine benzer bir hayat oluşumunun olmuş olabileceği düşünülmektedir.
 • bölgenin sınırları her yılız için aynı değildir. yıldızın büyüklüğü ve gücü bölgenin sınırlarını belirler.

  tam olarak anlamı, uzaktan minik parlak bir nokta olarak gördüğünüz ya da göremediğiniz her bir yıldızın, etrafındaki gezegenlere yaşam alanı sunan bölgelerinin olmasıdır.
 • nasa'nın yüzlerce simülasyon testinden ulaşılan sonuca göre bölgenin destekleyebileceği maksimum gezegen sayısı bulunmuştur;

  bizim (mütevazi) güneşimize benzer yıldızlarda: 6
  diğer (kalburüstü) yıldızlarda: 7

  bölgemizdeki kapasite kullanım oranı ilahi bir müsriflik örneğidir: 0,1666666667

  neden?

  1-)güneş sistemimizdeki gezegenlerin oval bir yörüngede hareket etmesi. daha dairesel olsaydı daha az buluşabilir ve daha kararlı yörüngelere sahip olurlardı.

  2-)diğer gezegenlerin toplam kütlesinin yaklaşık iki buçuk katı kadar büyük olan jüpiter diğer yörüngeleri saptırıyor.

  sonuç=gerekli bir müsrifliktir. bu müsrifliğin var oluşu bildiğimiz evrenin var oluşu demektir.

  *kepler-186f, başka bir yıldızın* goldilocks bölgesi'nde bulunan, dünyaya %11'lik can simidi fazlasıyla en yakın yarıçapa sahip gezegendir.

  17 nisan 2014'ten başlayıp bir ay süreyle kepler-186'dan gelen radyo dalgalarını dinlenmiştir, kimsecik bulunamamış veya kimsecik farkedilememiştir.

  *goldilocks bölgesinin temel elemanı olan suya, bölge dışında da rastlanılmaya başlaması bölge hakkında tartışmalara, son derece kötü astrokara mizah esprilerine neden olmuştur.