• ilk defa geçenlerde bir iş arkadaşımdan duyduğum atasözü. ama diğer arkadaşımla beni çok güldürdü doğrusu.*
  • "normal şartlarda olması gerektiği halde bir türlü olmayanlar, yapılması geciken iyilikler/güzellikler bekleyenleri sıkıntı içinde bırakır" anlamında kullanılan bir söz, atasözü.
  • bu atasözünü anlatılan hikayedekine göre, en büyük amcama kendisinden beş yaş büyük bir kızı istedikleri zaman, istedikleri kızın ağzından duymuştum.
    kızcağız yirmisinde, amcam on üç ya da on dört, daha ergenliğe bile girmemiş. babaannemle dedem kızı beğenmiş olacak ki, he deyin zaten bizim oğlan da birkaç seneye erkek olur, evlenirler diye ısrarcı olunca, kız yapıştırmış cevabı : "göle su gelene kadar kurbağanın gözü patlar."
  • süper! dahi! ekonomist recep'in ve particiğinin yeni ekonomi modelinin özetidir.

vaad ettiği (sözde) güzel günler gelinceye, enflasyon düşünceye kadar kurbağa gibi kuru gölde bekleyen kurbağa misali halkın açlık ve yoksulluktan patlamadık yeri kalmayacak.

recep ekonomist ise ben de zeus'um ona inanan varsa bana neden inanmasınlar ki?
  • ilk kez yılmaz güney'in ağıt filminde duyduğum atasözü.. patlar yerine çatlar deniyor ama orada..

--- spoiler ---

- içime bir sıkıntı çöktü çoban gardaş, kaç gündür kötü rüyalar görürüm. acep çoluk çocuğun başına bir hal gelmesin ?

- şu sıra yollar tehlike dolu, her şeyin vakti zamanı vardır.

- çoluk çocuk ne yer ne içer kim bilir...

- hiç aç mezarı var mı ? allah deldiği boğazı boş bırakmaz. kısmetleri varsa elimize toplu bir para geçende...

- sen ne diyon ağam, göle su gelene kadar kurbağanın gözü çatlar.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap