• cok kotu bir vokal performansina ragmen bestesi ve sozleri ile vasatin uzerinde kalmayi ba$aran $arki. ozellikle nakarat bolumu icin reyhan karaca inanilmaz zorlanmi$tir. "sevda hevesi" ve "golge cicegi" derken ses nefes surunuyor.
  • çocukluğumda burgaz adada çekimlerine tanık olmuştum.aydan şener bi bankta oturuyodu.yanına gidip aa bu golge cicegi ndeki abla diilmi demiştim,o da gülümsemişti...ayrıca şarkısını hayatımın en ozel şarkısı olarak nitelendiririm bu dizinin..
  • şu anasını siktiğimin türkiyesindeki kaliteli ve güzel her şey gibi sessiz sedasız kaybolup giden müthiş bi şarkı.. sözleri ayrı güzel vokali ayrı.. reyhan karacaya selamlar sevgiler.. sırf bu şarkıyı yapmış olması bile yeter bana..
  • bestesi volkan gücer'e, sözleri rahmetli aysel gürel'e *, harika düzenlemesi bülent sert'e ait reyhan karaca şarkısı. zamanında aynı isimli dizinin jenerik müziği olarak kullanılmıştır.

karaca'nın sesi konusunda bir şey diyemiyorum, stüdyoda kayıt sırasında berbat ayarlamalar sonucu billur gibi seslerin ne hale geldiği (bkz: çiğdem gürdal) ya da b.ktan seslerin nasıl şakıtıldığı malum. reyhan karaca'nın da başka şarkısını dinledimse bile bilmiyorum ama canlı olarak dinlemediğime eminim. neyse, şarkıda sesi nakaratta yetmiyor, orası kesin.

ama orkestravari düzenlemesi, içindeki flüt ve keman sesleri, melodisi, sözleriyle öyle güçlü bir şarkı ki bu, ben de söylesem dinleyici kitlesi edinirdim. işin kötü yanı, hani şu yeniden yorumlanan (cover dediğimiz şey) bazı şarkılar vardır, yeni yorumda ne koyarsan koy orijinalinin gücüne ve güzelliğine yaklaşamaz; bu da öyle olabilecek bir şarkı. düzenlemesi aynı kalır ama daha iyi bir sesle yeniden yorumlanırsa tamam ama o zaman da bir farklılık gelmemiş olur, karaca'ya da açık açık hakaret edilmiş olur. neyse, belki birisi arkasına bir senfoni orkestrası alarak yeniden söyler bir gün.

bu şarkının izini sürerken volkan gücer'in flüt ailesinin neredeyse bütün sazlarını çaldığını öğrendim bu arada. yıllar sonra bile keyifle dinlenen bir şarkıyı yaratmak böyle bir altyapıyla oluyor sanırım.

aysel gürel'in sözlerini takdir etmek ise bana düşmez efendim, sessizce ve saygıyla çekilirim huzurdan.
  • çocukluğumdaki travmaların yarısı bu dizi yarısı da böyle mi olacaktı dizilerinden edinilmişti. küçükken her üzüntülü durumda aydan şener gibi suzuki jip ile ağlayarak bir yerlere gitmek gerektiğini sanırdım. yada kadınların hep böyle mi olacaktı'daki gibi çöküş içine girmeleri gerektiğini sanmıştım.

senaristlere selam olsun
  • aysel gürel ne güzel bir insanmış, o dışa kuşandığı deliliğinde nasıl sevgiler biriktirmiş tekrar tekrar gördüğümü sanıyorum bazı şarkılarında.. bu şarkı öyle bir şarkı.. reyhan karacaya (sesi yetmiyor) rağmen, çok güzel..

umutsuzluğu ile, soruları ile, yanıtları ile ve en çok da sanırım onları bilmesi ile çok hüzünlü sözleri var.. şarkının ikinci yarısı nedense az yerde yazılı, ekli dursun burada bir yerlerde diye:

"yılların buğusu yüzümde
    bütün ümitlerim zincirde
    bir kapı daha kapanmadan
    gelebilsem ne olur,
    neden sorar mısın?

günü yok dünü yok yeri yok
    nasıl da zor ona sevda hevesi
    düşü yok sesi yok izi yok
    nasılsa açamaz gölge çiçeği "
  • sözlerini aysel gürel in yazdığı unutulmaz reyhan karaca parçası. yalnız dizide duyulan versiyonu daha iyidir..sanki albümdeki versiyonu şarkının büyüsünü bozmuş gibi...

edit: iki versiyon da spotify'da bulunmaktadır.
  • tam olarak tarihinde emin olmasamda, ama 96 yili diye hatirladigim. starda bas rollerini aydan sener, tolga savaci ve faruk pekerin oynadigi ama hic bi zaman izlemedigim bi diziydi. dizide tek guzel olan sey dizinin reyhan karaca tarafindan seslendirilen sarkisiydi. ilk kasedinede koydu zaten reyhan karaca bu sarkiyi. sozleri cok etkiliyici.
    söyle gelsem orda misin
    degistin bir yabanci misin
    beni yine sarar misin
    gölge çiçekleri gibi açar misin
    dalgalari rüzgarlar öperken
    o seher yelleri esmeden
    ilk martilardan da önce ben
    uçsam orda misin kossam orda misin
    günü yok dünü yok yeri yok
    nasil da zor ona sevda hevesi
    düsü yok sesi yok izi yok
    nasilsa açamaz gölge çiçeği
  • ne alakaysa, radyoda az önce bunun müziği çaldı.

niye ki?

(ne güzeldi be aydan şener)
  • bu etkileyici parçanın sözlerinin tamamı şöyledir:

söyle, gelsem orada mısın?
    değiştin, bir yabancı mısın?
    beni yine sarar mısın?
    gölge çiçekleri gibi açar mısın?

dalgaları rüzgarlar öperken
    o seher yelleri esmeden
    ilk martılardan da önce ben
    uçsam orada mısın, koşsam orada mısın?

günü yok, dünü yok, yeri yok