şükela:  tümü | bugün
  • yusuf hatay'ın ankara üniversitesi 2018 roman ödülü'ne layık görülen sürükleyici romanı.

--- spoiler ---

yazar takip edilmek üzerinden hayatın karmaşıklığını, bir bireyin kendi ile iç çatışmalarını ve hesaplaşmalarını o kadar iyi anlatmış ki kitabı elinize aldığınızda bırakasanız gelmiyor. ayrıca betimlemeler de oldukça iyi yapılmış, takip esnasında sanki yaver'in yürüdüğü yolda siz de yürüyorsunuz, bazen takip eden bazen de takip edilen oluyorsunuz, bazen de yazarın bizzat kendisine dönüşüp karakterlere yön vermek istiyorsunuz. diyalog ve monologlar arası geçiş de son derece özenli yapılmış ama monolog kısımlarını nedense daha çok beğendim, daha doğal geldiler bana.

yaver nasıl karakter parçalarına ayrılıyorsa kitapta okuyucuya da bu sirayet ediyor ve okurken hiç dikkat etmediğimiz ayrıntılarımızı saptıyor, bunlar üzerinde düşünme imkanı bulabiliyoruz. bu da kitabın bana kattığı kazanımlardan biriydi.

ayrıca kitap buram buram ankara kokmaktadır, behzat ç. nasıl ankara ile özdeşleştiyse bu kitap da ankara denince aklıma gelen ilk kitaplardan birisi olacak. kuğulu park'a yolu düşmüş olanlar kitabın belirli bölümlerini tebessüm ede ede okuyacaklardır.
    --- spoiler ---