şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazarın çocuğuna yazdığı, fakat sonradan ilerletmeye karar verdiği pekte okunası olmayan seri.
 • severek okuduğum seridir kendileri en son 9. kitabı türkiye'ye geldi diye biliyorum
 • beyaz balina yayınlarından çıkmıştır.bilindiği üzere çocuklar için yazılmış seridir.

  23 yaşındayım ama soluksuz okuyorum. 4. kitabına yeni başladım ve devam edeceğim
 • lotr serisine uygulanan kombine türevler sonucu ortaya çıkmış fantastik türü bir seri. yazarın, çocukluk cağında kendini beğenmeyen bebesine özgüven olması babında bu eseri ortaya koyduğu söyleniyor.

  özellikle serinin ilk iki kitabı yüzüklerin efendisi ruhunu taşır. hatta o derece ki orta dünyadaki karakterler ve olayların gelişimi nerdeyse birebir kitaba taşınmıştır. ama kalite olarak -tabii ki- lotr'dan çok çok geridedir.

  serinin sonraki kitaplarında yazar özgünlük uğruna şaçmalamaya başlamıştır. okuyucusuna gerizekalı muamelesi yapmakta, karinin kolayca gözlemleyeceği olguları bir aptala anlatır biçimde izah etmektedir. bunun sebeplerinden biri de masal tarzında yazılmış olmasıdır kanımca. özgünlük konusunda zaten sınıfta kalmış olan eserde betimleme de vasatı geçememiş hatta vasata dahi ulaşamamıştır. olayların kurgulamasında bazen başarılı olan yazar coğu yerde de adeta sıçmıştır.

  "peki madem beğenmedin de ne diye okuyup durdun bunca seriyi" derseniz şöyle cevap vereyim: başladığım kitabı her halükârda bitiren tiplerdenim de o yüzden.

  sonuç olarak belki tolkien kulliyatını okumayanlar için beğenebilinecek bir eserdir lakin bir silmarillion, lotr ve dahi hobbit gibilerini okuyan bir bünye için bundan sair fantastik eserler okuyup beğenmesi de hiç beklenmemeli. değil mi?
 • ilk kitabın ilk 100 sayfasını okuyup, altı bos sacma sapan diyaloglardan ve yazarın salaga anlatır gibi anlatmasından sıkılıp, bırakmak üzere oldugum kitap.

  bu kitap da newyork bestseller listesindeymis. anlamadıgım sey, ulan bu newyork bestseller listesi nasıl olusuyor da butun sikik kitaplar o listede olabiliyor dedigim kitap.

  fantastiktir ne olsa okunur diyerek az daha tum seriyi alıyordum, iyi ki almamisim.
 • ben bu seriye göbekleme dalıp üçüncü kitabını okudum. tanımı da yapayım: çok fazla sayıda kitaptan oluşan seri. zengin değilseniz almayın.

  çok aman aman bir durum yok, 3. kitapta kaybolan yol arkadaşını arayan bir kardeşimiz var, arayış devam ediyordu ben kitabı bitirdiğimde...

  pahalııı, kardeş pahalııı...

  aylığım ne, yıllığım ne benim...
 • o kadar kayıp öyküler çıktı,aynı dünyada yeni seriye başladı yazar kimse hortlatmamış,üzdü.. bayıldığım fantastik serilerdendir.
 • dr'da her kitabı 12 liraya satılmaktadır, fiyatı pahalı falan değildir. seri çocuklar için yazılmış olabilir fakat 7 sinde 70 inde olan herkesin okurken zevk alacağı bir seridir.
 • biraz fazla kitabı vardır ama bittikten sonra bir bu kadar daha olsa okunur dedirttiren fantastik seri.

  sıradan bi gencin bir anda abrakadabrayla kahramanlar kahramanına dönüşmesi saçmalığı yok bir kere içinde. macera da, kahramanlık da, az biraz romantizim de yavaş yavaş olması gerektiği gibi işlenmiş. john flanagan her sayfayı akıcı ve dolu dolu yazmış. bir de birçok popüler seride olduğu gibi diğerlerine göre sönük, sıkıcı, bitmek bilmeyen kitap yok. tabiki kişiye göre değişen daha ilgi çekici yerler vardır içinde (bkz: skandiyalılar) ama "şu kitap şuna göre olmamış ya, o güzelim kitaptan sonra yaza yaza bunu mu yazdı, bitmedi de bir türlü" denilecek bir parça yok. her bölüm aynı kalitede, aynı güzellikte.

  çocuk kitabı denilebilir, densin kardeşim! kaç yaşında soluksuz okuyorum. ne kitaplar var aylardır her kitapçıda çok satanlardan inmeyen. bu kitaplardaki zevkin yarısını vermedi hiçbiri. ayrıca kapağını daha bir şeye benzetseler satışları da artacak olan seri.

  bir de alan ama 12 kitabı nasıl bitireceğini bilmeyenler için, sakın nasıl olsa bitmez diye zorla hızlı okumayın. sona yaklaştıkça bitmesin diye harf harf okumaya başlıyorsunuz. ben yaptım bir hata, siz yapmayın.
 • çok güzel bir kitap serisi.

  başlamadan önce biraz tereddüt etmiştim çocuk kitabı gibi bu diye ama aksiyon ve fantastik türü seviyorsanız gayet de keyif alarak okuyabiliyorsunuz.