• kelime anlamı bal peteğidir.
  • "kaşgarlı'nın divanü lugati’t-türk'de* bahsettiği kürilemek ('yerde bir çukur açarak kuzuyu kebap etmek' dlt, 3. cilt, s. 444) etin korlu bir çukura gömülerek pişirilmesine deniyordu, gömmek de tıpkı kavurma gibi türklerde çok eski zamanlardan beri bilinen bir pişirme yöntemiydi. gömerek külde pişirme yöntemi sadece et için değil hamur için de kullanılırdı. bu yöntemle pişirilen ekmeklere gömeç derler toylarda/şölenlerde çok büyük hamurları bu şekilde pişirdikten sonra kabuğunu ayırır, içini ufalar, yağla karıştırıp konuklarına verirlerdi.
    ...
    ekmek somun olarak olduğu kadar yufka olarak da tüketilirdi. ekmek pişirmek için küle gömme (gömeç/kömeç) ya da közde, sacda, tandırda pişirme gibi yöntemler kullanılırdı."

(bkz: eski türklerde yeme içme kültürü/@ay hatun)
  • 1 senedir burada yaşıyorum. kilo verdim, psikolojim düzeldi, kariyerim ilerledi, yaptığım yatırım 2'ye katladı. kısaca yaşam standartım yükseldi.

bunun sebebi gömeç ama aslında konu istanbul gibi garabetten çıkıp insanın kendini keşfetmesi sağlıklı psikoloji ile birlikte sınırlarını genişletmesi meselesi!

sanırım şu anda ege'de olup en ucuz maliyetlere sahip yer, umarım hiç bozulmadan devam eder.
  • tam bu ilçeyi araştırırken "acaba ilçenin arkasındaki kayalıklarda atatürk silueti bariz gözüküyor mu" diye düşünüyordum bi 10 dakika sonra geçerken tesadüfen başımı çevirmemle görmem bir oldu. vay canına!

yine ilçeden geçerken, eski mazisi sanırım tatlı tek katlı evlerden oluşuyor diye düşündüm. fakat yeni binalar onların yanında kusura bakmayın da düdük gibi duruyor.

bi entryi de efendi efendi bitiremiyorum ya...
  • son 20 yılın özeti gibi bir ilçedir.

denize sıfır konumda bulunan zeytinliklerin sökülüp yerlerine 5 metre ara yapılan yazlık evleri ile meşhurdur. verimli tarım arazileri parsellenerek imara açılmıştır. ilçenin atıksu arıtma tesisi kapasite olarak yeterli olmadığı için yazları leş gibi lağım kokusu gelir. atıksu özellikle geceleri deşarj edilir. buna rağmen her yerde yeni inşaatlar yükselir. buradaki rantla köşeyi dönen emlakçılar bile müteahhit olmuştur. 70'li yıllardan kalma bahçeli müstakil evler ve eski zeytin yağı fabrika arazilerinin yerinde 5 katlı binalar yükselmektedir. halkı tembeldir, çalışmayı sevmez. inşaat firmaları kafasına göre at koşturur. hazır beton mikserleri her yerde fink atar. belediyesinin düzgün yaptığı tek iş çöpleri toplamak sanırım. öyle bir ilçe işte..
  • balikesirin sirin bir ilcesi. kuzey egede, burhaniye-ayvalik arasindadir. arkasindaki daglara dikkatle bakarsaniz, yukari dogru bakan bi ataturk profili gorursunuz. bununla unludur. bi ara adi nedense armutova diye degistirilip sonra gene gomec yapilmistir.
  • küçük ve tatlı bir ilçe falan denilmiş, doğru da ancak milyon liralık yazlık evlere de ev sahipliği yapmaktadır.
    mesela artur ve yakınındaki başka siteler var, sırf arturda 1800 tane milyon lira değerinde yazlık var.
  • yaklaşık on yıldır her yaz gidip geldiğim ve önümüzdeki on yılda da yerleşmeyi düşündüğüm kuzey egenin eşsiz sahil kasabası.
  • tatar böreği. pek bilinmez ama mistir mis!
  • yazlığımızın olduğu güzel küçük,bol kayahanlı, ayvalığa 17 km olan çok şirin insanlara sahip yöre.
hesabın var mı? giriş yap