şükela:  tümü | bugün
  • --- ameliyat günü mutlaka tok gidin. 10:30da dişim çekildi 15:00a kadar bişi yiyemedim kandan. iki yumurta yemiştim kahvaltıda ondan iyi idare ettim zaar.
    ---ameliyattan önce aspirin ve kan sulandırıcı tarzı olmayan ağrı kesici alın. novalgin,vermidon vb gibi hafif tarzda olsun. ameliyattan sonra zaten apranax ile yaşayacaksınız mideyi erken delmeyin.
    --- ameliyatta dikiş atılıyor. ama korkmayın onu da hissetmiyorsunuz. hışşıır diye bir ses,etten ipin geçme sesi hepsi bu.
    --- eve gelince yanağınıza dışardan buz koyun. 30saniyeden fazla tutmayın. 30sn-2dak ara-30sn şeklinde devam edin. uyuşukluğun geçmesine ve yanaktaki şişliğin inmesine katkısı çok büyük.buz tutan elinize
    fırın eldiveni takın. ciddyim takın,elden olmayın sonra bi de..
    --- ağızdaki tamponu en az 1 saat tutun. çıkartırken de mümkün olduğunca nazikçe çıkartın. benim gibi özensiz davranıp pıhtıyı kaldırmayın,kan gölü olmayın.
    --- sakın ve sakın tükürüğü tükürmeyin. tecrübeyle sabit. ağzınızı açın,bırakın salya kendince aksın. kan gürül gürül akmadıkça akan miktardan korkmayın,normaldir.
    --- kaçış yok az da olsa kan yutacaksınız.
    --- ertesi gün nasılsa durdu diye ağzınızı çalkalamayın,tükürmeyin. kan sızabiliyor bu da hayal kırıklığı yaratabiliyor.
    --- özellikle ilk gece sırtüstü ve dik konumda uyumaya çalışın. kafanız yatmasın,destekli dursun. kafayı yatırdığınız an kan gelmektedir yaradan. tecrübeyle sabit2. biliyorum bu pozisyonda uyumak zor ama yapacak bişi yok.
    --- temel öğünümüz tabiki de çorba. ve sıvılar.doymayacaksınız bunu da biliyorum. bir öğünde yarım tencere içerek durumu idare edin. içine ekmek içi ufalayın. duruma göre ekmek dışını da katabilirsiniz.
    ---ilaçları aksatmayın. kişisel tavsiyem apranaxı sabah-akşam olarak alın. mideyi delmeyelimx2
    --- ameliyattan korkmayın. uyuşması sağlam oluyor,ağzınızda bişiler döndüğünü bilmekten başka bişi hissetmiyorsunuz.doktorun tavsiyelerine uyun.
    ---deneyimli olan varsa fırçalama işini nasıl yapacağımı anlatsın.zedelenecek diye korkuyorum.çözemedim
    --- ha bi de meraklılık edip çıkan dişe bakmayın. koltuğa yığılıp kalmayın şekerlerim.

çekimin ertesi gününden aktaracaklarım bu kadar. ertesi gün görüşmek üzere

altıncı gün editi: yanağımda oluşan hafif çaplı aftlar harici bi sıkıntım yok çok şükür. operasyon bölgesiyle yememeye devam. yarın dikişlerim alınacak o zaman sorucam papa sahalara ne zaman dönebilirim diye.

çekimden üç gün sonra gargara kullanmaya başlayın.dişlerinizi rahatca fırçalamadığınız için vicdan azabı bastıracaktır.hususi isim veriyorum "lısterıne naneli" iki gün önce başladım kullanmaya. yanağımda fink atan aftlar,kuyruklarını kıstırıp gittiler yeminle. böyle deli kuvvetli bi gargara olamaz. eczacı tavsiyesi iyidir :) nanelinin tadı çok keskin yalnız.kapağa dökün bir parmak boşluk kalacak şekilde.o boşluğa suyu ekleyin. üçüncü günde daha yara açık olacaktır,canınız yanmasın panpişlerim.
  • birazdan başımdan geçecek olay. daha önce dişçiye hiç gitmedim. dolayısıyla o koltuğun yarattığı stres yok değil.

yani hafiften tırsmıyor değilim. sonuçta ağız içinde ameliyat yapıyorlar. dur bakalım.
  • 05.11.2013 yani bugün gündüz saatleri itibariyle ikinci gömülü dişime de uygulanacak olan operasyon. bilen bilir ağustos ayında bir kere daha geçirmiştim. tedbirliyim ve sakinim. haa huzursuzum yine aç kaldık stresi sardı sarmadı değil. ama kurtulmak lazım. geçirdiğim aşamaları aktarmak dileğiyle,beni izlemeye devam edin
  • ankarada bir diş hekimi vardır. iki adet gömülü yirmilik diş için operasyona başladığının 7. dakikasında geçmiş olsun der ve eldivenlerini çıkarır.
  • dişhekimini dişhekimi yapan operasyonlardan biridir. yoksa herkes bilir sallanan dişi çekmeyi, bütün dişi koparıp almayı usta. bu işlemi yapamayacağını açıkça dile getiren dişhekimleri de mevcuttur ki dürüstlüklerine şapka çıkarıyor yok yere ağzımı burnumu dağıtmadıkları için teşekkür ediyorum.
  • çekimden ziyade mini bir ameliyattır..
    lokal anestezi ile bölge uyuşturulur önce.. sonra bir gerekirse iki hekim ( ben de çift dikiş gidilmişti ) tepenize çöker.. damağı yarıp dişin görünür bir seviyeye gelmesini sağlarlar.. sonra yavaşça etrafını oyarlar.. içine bade koyarlar ( yok böyle değildi ).. bu işlem 15-20 dk.'yı bulabilir.. sonrasında gömülü dişin yönüne ve kök durumuna doğru bir karar verilir.. benim gibi yatık bir dişe sahipseniz ve çekim zorlaşıyorsa doktorunuz pörtletmiş gözleriyle size bakarak maske altından "şömdö pörmök hönüm döşönüzü höfüfçö küröcöğüz" der ve sizi panik yapmamanız için gaza getirmeye çalışır.. buraya kadar bir ağrı, sızı ve hatta kesimle alakalı hiç bir his duymazsınız.. ama işte o kırma anı ışığın patladığı andır.. gerekli alet edavat dişe yerleştirilir ve doktorunuz "trankk" diye dişi kırıverir.. acı hissetmesiniz dahi kafanızın tepe noktasında o sesi ve zonklamayı hissedersiniz.. gözleriniz saniyelik hızla açılıp kapanır, kulaklarınız çınlar.. ve neticesinde işlem devam eder ama siz hala o seste takılı kalabilirsiniz.. biraz daha uğraşıldıktan sonra iyi huylu tümör misali çıkmaya meyilli diş size zorluk çıkarmadan kökünden sökülür.. sonrası ise iğne iplik mevzusu.. ağır ağır bölge dikilir..

ameliyat esnasında hiç bir acı veya rahatsızlık duymasanız da aradan geçen 2 saatten sonra yüzünüz şişmeye, çene kemiğiniz zonklamaya, diş etiniz kanamalı ağrıya maruz kalır.. 1 hafta antibiyotik kaçınılmazdık.. majezikleri kutu kutu yutarsınız.. benim gibi ameliyat sonrası şehirler arası yollara düşmüşseniz arada kafanızı araba camına da vura vura sakinleşmeye çalışabilirsiniz.. sürecin en hassas noktası, işlem gören yerin enfeksiyon kapmaması.. o yüzden antibiyotiği ihmal etmemek, temizlikten taviz vermemek ve mümkünse abur cuburdan uzak durmak gerek.. sonrası sen sağ, ben selamet.. hadi geçmiş olsun sözlük..
  • insana tatilini zindan eden minik operasyon. antibiyotikler, ağrı kesiciler derken ilaç manyağı oluyorsunuz; antibiyotik aksamasın diye gecenin bi vakti yatıp sabahın köründe kalkıyorsunuz vs.

ilk birkaç gün sakın kola içmeyin mal gibi sonra ebeniz sikiliyor. tabii ki kendimden biliyorum.
  • antibiyotiğin %90 oranla gerekmediği çekim.
  • eğer problem (ağrı filan) yoksa yani sadece röntgende varsa yanaşılmaması gereken operayjın. dişçiler adam sikiyor ayık olun.
  • antibiyotiğin %90 oranla gerekmez yazısını okuyup doktora çemkirilmemesi gerekir. çünkü;

evet doğrudur gerekmez ama yara yerine temiz bakarsan ve sonrası post-op ağrılarına katlanabilirsen. sonuçta türkiye'de, operasyondan sonra 1 hafta sigara içmemesi gerektiğini söylediğin halde, daha klinikten dışarı çıkar çıkmaz sigara yakan insanlar çoğunluktadır. ayrıca büyük çoğunluğumuzun da ağız hijyeni açık yaranın enfeksiyon kapmasına sebep olacak kadar kötüdür. üstelik iyileşme bozulursa ya da enfeksiyon kapılırsa kötü olan doktor olacaktır.

işbu yüzden doktor, işi garantiye alıp, ne yazıkki antibiyotik yazmak zorunda kalır. o yüzden o oran teorikte %90 ab gerekmezdir, pratikte %90 gerekir.