şükela:  tümü | bugün
  • kesinlikle geleceğin mesleği. neler yaptığını anlatmak yerine neler yapılamadığını anlatmak daha kısa olur.

şu an buna yönelik tekilleşmiş bir departmandan söz etmek güç. yerine; elektrik, elektronik, elektronik haberleşme, makine, biyomedikal, mekatronik, kimya, endüstri ve biyomedikal mühendisliklerinden mezun kimselerce ikame edilmeye çalışılıyor. fakat bu konuya kesinlikle eğilmenin gerekliliğini ayıkmamak ahmaklıktır.

peki nedir, gömülü sistem? bir kere cebinde taşıdığın ve eski para ile milyar para döktüğün her akıllı telefon bir gömülü sistemdir. yani içerisinde kendine ait bir işletim sistemi bulunur. çalışması için bilgisayara ihtiyaç duymaz. yerine kendine yetecek kadar bir ram ve işlemci barındırır ve etkileşim sağlar.

bunun en minyatür örneği eeprom olarak kullanılagelen mikro işlemcidir. değişik sensörlerden aldıığnız 1 ve 0 bilgilerini yorumlayarak işlemler dizisini "bilgisayarlardan bağımsız bir şekilde yürümeniz" mümkündür. bu da maliyet düşümü demektir.

piyasada oldukça pahalı bir şekilde yürütülen scada ve plc sistemlerinin yaptıklarının çok daha fazlasını bir raspberry pi zero ile yönetmeniz, görüntülemeniz, uzaktan bağlantı ve müdahale yapmanız, rapor almanız ya da kendinize otomatik olarak mail göndertmeniz mümkündür. bunların tamamını yapabilmek için c++ ya c programlama dilini yorumlayabilecek kadar bilmeniz gerekir. bunun yanında python bilmeniz ise size aynı programı daha kısa süredec ve daha iyi debug süresi(hata giderme) içinde yazmanızı sağlar.

geç kalmayın ve edx, coursera, code.org gibi sitelerden bu programları öğrenerek gömülü sistemlere mutlaka bir giriş yapın.

bu işten para kazanamasanız dahi benim yaptığım gibi hiçbir ücretli yazılıma ihtiyaç duymadan evdeki bilgisayarınıza erişiz, bilgi kaydeder siler, hatta benimki gibi aptal bir şirkette çalışıyorsanız evdeki bilgisayarınızı vpn olarak atayarak sansürsüz internet kullanır, kombiyi açıp kapatabilir hatta akıllı şalterler sayesinde evdeki beyaz eşyalarınızın enerji verip kesebilirsiniz.

not: akıllı şalter sistemi için ufak bir telefon uygulaması yaptım. şu an için sadece aç kapa yapıyorum. fakat garanti süreleri tamamlandığında beyaz eşyaların dokunmatik olmayan tuşlarının arkasına yapacağim basit kablolamalar ile aynı basitlikte bulaşık makinesini çalıştırabileceğim ve çamaşır makinesinin içindeki çamaşırlarımı istediğim programda yıkayabileceğim. tek ihtiyacım ise kesintisiz bir internet bağlantısı.

önemli eklemesteve jobsbilgisayar dehası idi falan zırvalamalara aldanmayın. o önemli bir linux geliştirici olmanın yanı sıra kesinlikle bir gömülü sistemler dehası idi. ipod, iphoneve ipad bunun için yeterli ispatlar. ios kullanmıyor olsam da stabiltesine hayran olmamak elde değil. diğer bir gömülü sistem dehası ise linux üzerine eklentileri ile android işletim sistemi'ni oluşturan andy rubin'dir.

komik video izlemektense bu gibi şeyler ile ilgilenin.