şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • uzun zamandır hiçbir filmi bu kadar iştahlı izlememistim. senaryoda müthiş bir dizi potansiyeli varmış aslında.suç polisiye gerilim komedi müthiş bir harman olmuş. david fincher mükemmel işlemiş hikâyeyi. giriş ve sonuctaki tezat olaganustu örülmüş. 2,5 saat boyunca dünyadan koptum. bu arada rol kesinlikle charlize theron'un hakkiymiş. eminim bircok kişi benim gibi monsterdeki charlizeyi anımsadı sık sık. kaçırılmaması gereken bir sinema şöleni.
 • fincher, yılın en iyi filmlerinden birine imzasını atmış. bana da izlerken keyiften dört köşe olmak düştü. uzun zamandır bu kadar akıcı, merakta bırakan, şaşırtan bir film izlememiştim. hatta adı itibari ile tipik bir kayıp kız vakası olabileceğini düşünüyordum ama fincher' ın imzası olduğu için bizleri şaşırtacak şeylerle karşılaşacağımdan emindim. bana göre yönetmenin en zayıf halkası olan bir önceki filminden*sonra yönetmen, yeniden formuna kavuşmuş. trent reznor' u da ayrıca tebrik etmek gerek. sayesinde bir an doksanlı yıllara dönüp, twin peaks' e ışınlandığımı hissettim.
  10/10
 • sözlükte günlerdir niye konuşulduğunu anlamadığım film. olm o kadar bir bok değil lan bu naptınız ya.
 • 2.5 saatlik süresi boyunca sizi koltuğa bağlayan, zekice kotarılmış ve harika oyunculuklarla pekiştirilmiş, bu yıl içinde gördüğüm en sağlam film. rosamund pike'a ve oyunculuğuna hayranlık duymamak elde değil. kendisini "nefret edilemeyecek psikopat" olarak body heat'teki kathleen turner'ın yanına ekliyorum.
 • film aslında gerçekçi bir tabanda ilerliyorken aniden fantastik işlere dönüşüyor ki bu fincher'ın pek huyu değil..medya eleştirisi için medyayı cok fazla bulaştırmışlar filme..olmasa da olurmuş..fındık beyinli dedektifler cabası..en çok uçuran da fantastik evrene dalmışken dur daşakları da kaldı onları da sokalım seyirciye diyorlar ve sonu cok anlamsız,kekremsi bitiyor.yani o çiftin sonsuza kadar öyle devam etmesi imkansız iken böyle imkanlı bırakılması sacma olmuş. zekice bir sonla da bağlayabilirlerdi. evlilik eleştirisi çok başarılı bir film aynı zamanda.
 • muhteşemdi, harikaydi, efsaneydi, süper kurgusu vardı demenin bir manası yok çünkü defalarca söylenmiş gerçekleri tekrarlamak çok sıkıcı. fincher being fincher demek yeterli sanırım. ancak filmi izleyişimden bir önceki akşam (bkz: coherence), (bkz: science of sleep) ve (bkz: donnie darko)'yu izleyerek paralel evren kombosu yaptığım için filmi şu şekil tamamlayasım geldi.

  --- spoiler ---

  film başlar, kızımız ortada yoktur. sonrasında gerçek ortaya çıkar kızımızın bir ton parayla saklanmakta olduğu anlaşılır. bir anlık dikkatsizliği sonucu paraları orospu arkadaşı ve onun piç sevgilisi görür vs vs. benim beynimde paralar çalındıktan itibaren ekran ikiye bölünür. 1. evrenimizde orospu kızımız ve piç sevgilisi paraları iç ederler ve amy'yi çulsuz ortada bıralarlar. o da el mahkum lise aşkını arar vs. vs izleğimiz hikaye devam eder. ancak diğer ekranda amy golf esnasında sayı yaptığında tüm soğukkanlılığını korur ve paralar cebinde kalır. zavallı öküz eş diğer tarafta idamla yüzyüzedir. sonrasında neler olacağını sizin mükemmel beyinlerinize bırakıyorum çünkü benim hayal gücümün sonuna geldik. bu tatlış psikopat filme 2 son fazla mı olurdu yani. :(

  --- spoiler ---

  kulağımda paralel evrenler kovalasın seni sesleriyle uzaklaşıyorum.
 • bu filme basarili diyenlerin, basari kriterlerini gercekten cok merak ediyorum. oyunculuk? kurgu? goruntu?

  filmin konusu fena degil ancak bence oyunculuklar bunu perdeye tam olarak yansitamamis. bir de olaylar arasindaki gecisler bana cok hizli geldi ve bu maalesef seyircinin kafasinda bir suru soru isareti birakiyor.

  --- spoiler ---

  filmin basindaki sahnenin, filmin sonunda tekrar gosterilmesi bence o kadar da etkileyici degildi.

  --- spoiler ---
 • tr. gitti gul gibi kiz :(

  ya da

  gidenin ardindan (hala varsa korsan cdci camiasina ithaf ediyorum)
 • evlenmeyin mesaji veren çok güzel film.

  (bkz: film haklı beyler dağılın)
 • bana kafka'nın dönüşüm'ünü anımsattı biraz.

  --- spoiler ---

  dönüşüm'de tek değişim geçiren gregor samsa gibi görünür. çünkü o göz önündedir. hikaye onun etrafında şekillenir. vitrine o çıkmıştır. ancak esasında gregor samsa'nın babası, annesi ve kız kardeşi gregor samsa'dan daha fazla değişim geçirirler, oldukları halden başka bir hale dönüşürler.

  filmin dönüşüm'ü anımsattığı nokta, evet amy bir psikopat. hikaye onun üzerinden şekilleniyor ve amy'nin ruh hali izleyicide tartışmasız bir ruh hastası kanısını oluşturuyor. ancak bana göre, nick de amy kaybolduğu halde mahalledeki evsizleri amy'den daha çok önemseyecek derecede amy'den nefret etmiş ve psikopatlığı tartışmaya açık olmayan amy'yi avucunun içi gibi bilen, zihnini okuyabilen, empati kurabilen ve yapabileceklerini tahmin edebilen bir karakter. bir psikopatın zihnini veya atacağı adımları okuyabilmek için o kişinin kocası olmanız yeterli değildir. bu açıdan, bir psikopat gibi düşünebilen birisinin de normal olduğu çok iddia edilmez görüşündeyim. keza amy'nin anne ve babası da kızlarını olmadığı bir şey gibi gösterip bir nevi pazarlıyorlar. bunu da çok normalmiş gibi karşılayamıyorum ben.

  amy'nin ruh hali vitrinde ışıl ışıl parlıyorken tüm gözler elbette onda ama vitrinin arka kısmı da normal değil.

  biz bu hayat dersini house'dan daha önce almıştık:

  "her aile kendi çocuğunu mahveder."

  ayrıca soruşturmanın yangından mal kaçırır gibi kapatılmasını oluşan kamuoyu baskısı ve medyanın yönlendirme gücüne bağlayabiliyorum ama fbi dahil binlerce kişiyi donunda sallayıp dünyanın kıçına parmak atan ve bir senelik planlar yapıp kusursuzca hayata geçiren birinin 2 tane madafaking biç'e parasını kaptırmasını, dahası, paralarını donunda yakalatmasını hiç mantıklı bulmuyorum. zira filmin dönüm noktası burası zaten. eğer amy o iki hippi kılıklı yandan yemişe paralarını kaptırmamış olsa, hikayenini seyri bambaşka olacak. desi hiç topa girmeyecek ve nick belki idam edilecek. hikayenin tam da dönüm noktasında böyle bir basitlik yaşanması, filmdeki hayranlık uyandıran tüm kurgu ve işleyişi tırmandığı yerden aşağı çekiyor.

  --- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap