1. murat yeter'in bugün çıkan asya isimli albümünde ebru gündeş'in seslendirdiği bestesi.

  sıla gençoğlu'na ait sözleri de şöyle;

  söndürün kalbimi
  gidiyor gönlümün efendisi
  durdurun onsuz olamam artık
  yaktın gururumu
  uzaktan uzağa
  dayanamam
  hiç kimselere yaramam artık
 2. keske yazan* biraz daha uzun yazsaymış dediğim, kanun ve darbukanın çok yakıştığı şarkı.
 3. sözüyle, müziğiyle, enstrümanıyla ve tabi ki ebru gündeş'iyle tam anlamıyla bir başyapıt.
 4. adeta ebru gündeş'in okuması için yazılıp bestelenmiş şarkı. bir şarkı bir insana bu kadar yakışır.
  edit: bu şarkı çok güzel lan.
 5. mûsikisi ve ebru gündeş'in ümmü gülsüm'e yakınsatmaya çalışdığı yorumu ve ses tonu/rengiyle tamı tamına bu topraklardan neş'et eden bir ilham ve hissi gücün yüzeye çıkışı, tezâhürü. sözlerinin beş para etmeyecek kadar klişe ve yavan olması dışında bazı medhiyeleri vallâh hak ediyor bu şarkı. sözleri mevzuunda da tabi mûsikisini hazırlayanların çok daha başka insanlar, sözü yazan kişinin de çok daha başka dünyânın insanı olduğunu bilmek yeterli oluyor durumu garipsememek için.

  şarkının enstrümantal kıvamını türk-şark çalgıları olan kanun, bağlama(elektro), darbuka gibi şâh damara dokunan enstrümanlara dayandırmış olması dinleyiciyi başlar başlamaz bir yerlerinden yakalamakda ve ona ne olursa olsun kaçamayacağı bir türk-şark geçmişini, mazisini hatırlatmakdadır. velev ki o bunu fark etmesin. bu ve bunun gibi halka hitâb eden pop müzik ürünleri(diğerleri kendine müslüman, kardan adam) adnan saygun gibi, suna kan gibi fransız'ın, ingiliz'in müziğine köle olmuş türk müziğini yıllarca avrupa'da yerin dibine sokmuş, dede efendi ve ıtrî gibi türk müziğinin everest tepesi isimler adına düzenlenmesi düşünülen konserleri yasaklatmak için kendine kıyarcasına utanç verici bir çaba içine girmiş yüz karalarının ruhlarını muazzeb etmekdedir. ve sırf bu yüzden bile takdire şâyândır.
 6. pek çok kişinin duygularına tercüman olduğunu düşündüğüm sıla gençoğlunun yazdığı ebru gündeşin muhteşem yorumladığı şarkı.

  sözleri kısacık olsa da içinde var olması gereken çoğu şeyi barındırıyor.

gönlümün efendisi hakkında bilgi verin