şükela:  tümü | bugün
  • ümmüşen'in nenni kasetindeki şarkılar içerisinde, gerek müziği gerekse ümmüşen'in sesi ile tüyleri yerlerinden eden, ayağa kaldıran, gözleri zorlayan şarkı...sözleri çok sert değil ama, yorum yetiyor...

"...
    dağlar kardan geçti,
    bağlar nardan geçti,
    gönül yardan geçmiyor...

halay bardan geçti,
    ateş hardan geçti,
    gönül yardan geçmiyor...

bülbül gülden geçti,
    güneş günden geçti,
    gönül senden geçmiyor...

gövde serden geçti,
    canlar tenden geçti,
    gönül senden geçmiyor,
    gönül yardan geçmiyor...
    ..."
  • buruk bir kalbe ilaç olabilecek şarkı,tıpkı ümmüşen gibi içten bir nidayla o sözleri söylemek isteyip de söyleyemiyorsanız,dinleyin sizi ifade eden biri var.
  • ilk kez, bundan birkaç yıl önce arabayla yolculuk ederken radyoda dinlediğim şarkı.

sonuna yetişmiş ve birkaç kelimesini duyabilmiştim. yorumlayan sanatçının sesini selda bağcan'a benzetmiş ve aklımda kalan sözleri ile arattırmış fakat bulamamıştım. o günden sonra da bir daha hiçbir yerde duymadım, dinlemedim.

biraz önce ümmüşen'in parçalarını dinlerken sıra bu şarkıya geldi. önce melodisi bir yerden tanıdık geldi sonra sözleri. sıra, ilk kez dinlediğimde yetişebildiğim sözlerine geldiğindeyse, o gün arabayla nereye gittiğimi, bu şarkı çalarken tam olarak nerede olduğumu, hangi frekansta dinlediğimi falan hatırladım, resmen o ana yolculuk yapmış gibi oldum.

koku hafızası çok kuvvetli birisi olarak ses hafızamın da ondan aşağı kalır yanı olmadığını anladım.

gidişat iyi değil, bu durum ilerleyen yıllarda tersine dönecek ve başıma iş açacakmış gibi hissediyorum.
  • zafer güler yorumu ayrı bir güzel olan şarkı. ümmüşen yorumu hıçkıra hıçkıra ağlatabilirken, bu adam çaktırmadan vurur ne olduğunu anlamadan süzülüverir gözyaşlarınız.
  • zafer gülerin yorumu, gözlerinizin bayram ettiği bir günde dinlediğinizde bile, içinizdeki duyguların bir sel olup akmasına yetecek güzelliktedir.
    (bkz: [http://www.youtube.com/watch?v=ywmcs8p4jgk http://www.youtube.com/watch?v=ywmcs8p4jgk])
  • zafer gülerin yorumlayışı gerçekten etkileyici, gitar çalan biri olarak kaç defa çalıp söylediğimi hatırlamıyorum, adeta bi yerden sonra bağımlılık yapıyor..

https://www.youtube.com/watch?v=ywmcs8p4jgk

not: ümmüşeni anmazsak ayıp ederiz
  • ümmüşen'in sesiyle insanın damarlarında bile hissedebileceği şarkı.
  • ümmüşen den dinleyebileceğiniz çok derinden etkileyecek bir parça.ümmüşen o tiz sesiyle ciğerinizi deler geçer sanki. hele içiniz yanıyorsa daha da acı çektirir size. aşk acısı çekiyorsanız sakın dinlemeyin.dinlediğinizi "sezenler olmuş" olabilir.
  • bu şarkıda bile dağlar kardan geçiyor, bağlar nardan geçiyor, gönül yardan geçmiyor.

bak zaman geliyor, keklik ovasından, toprak yağmurundan, kahve köpüğünden, yer göğünden, ateş harından, sigara külünden, anne sütünden, baba emeğinden, kardeş kucağından, sevgi emeğinden, ölüm ömründen geçiyor; bu gönül geçmiyor yareninden.

ondan herhalde
    okey tekte, rakı sekte, sevda tümsekte güzel.