şükela:  tümü | bugün
 • korkma ben varım adlı murat menteş kitabında adı geçen bakanlık. bakanlığın hazırladığı formu doldurup mülakata alınırsınız ve eğer ihtiyarlar heyetini ikna ederseniz aşkınız devlet tarafından onaylanmış olur. ah muhsin ünlü'nün sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur dizesini çağrıştırmıyor değil bu aşk onaylama işi. bakanlık görevlisi fu ve ihtiyar heyetinin başına gelenler pek bakanlığın adına yakışır cinsten değildir.
 • (bkz: aşkkart)
 • en önemli uzmanlarının menfur bir saldırıya kurban gittiği bakanlık. bu devirde onaylanmamış bir aşkı kim ister ki?
 • murat menteş'in hayal gücünün ufak bir yansıması. ben 40 yıl ütopik şeyler düşünsem aklıma gelmez bu olay, aşk kart filan...
 • --- spoiler ---

  "diyelim siz birine aşık oldunuz. bakanlığın hazırladığı matbu bir form doldurarak kimlik bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi, sevdiğiniz kişinin adını beyan ediyor, üzerine de vesikalık fotoğrafınızı yapıştırıyorsunuz. sıranız gelince mülakata çağrılıyorsunuz. bakanlık heyeti'nden seçtiğiniz bir üye ile görüşüyorsunuz. sonra da adresinize sarı bir zarf postalanıyor. içinden "bakanlığımız aşkınızı maalesef onaylamamıştır" yazılı bir kağıt çıkıyor. ya da "allah mübarek etsin, hayırla tamamına erdirsin. iki cihanda yüzünüz gülsün" notu. aşkınız resmen tasdik edildiği takdirde zarfta plastik bir dijital kart buluyorsunuz : aşkart. bu kartla, ankesörlü telefonları bedava kullanabiliyorsunuz. toplu taşıma araçlarına; belediye otobüslerine, trenlere, vapurlara, tramvaylara, metroya para ödemeden binebiliyorsunuz. devlet tiyatrolarına, devlete ait müzelere, sinemalara, hayvanat bahçelerine önceden rezervasyon yaptırarak ücretsiz gidebiliyorsunuz. devlet orkestrasının konserleri için de aynı şey geçerli. ayrıca birçok özel kuruluş, aşkart sahiplerine dikkate değer indirimler, avantajlar sunuyor. dahası, eğer sevdiğiniz kişi sizi seçer ve onun aşkı da bakanlıkça onaylanırsa, uçak yolculukları, milli eğitim bakanlığı ve kültür bakanlığı yayınları'ndan kitap setleri, milli maçlara bilet gibi bonuslar kazanıyorsunuz. bitmiyor. her ikisi de aşkart'lı çiftlere faizsiz konut, otomobil, yatırım ve tüketim kredileri veriliyor; düğün masraflarının önemli bir kısmı peşin olarak karşılanıyor; belli tatil beldelerinde geçirebilecekleri bir balayı finanse ediliyor...
  aşkart'ınızı her üç yılda bir yenilemeniz gerekiyor. demek ki bakanlık üyeleri de aşkın sonsuza dek süreceğine pek ihtimal vermiyor."

  --- spoiler ---
 • yaşanan duygunun yoğunluğu ile ışık hızıyla seyahat arasındaki ilişkiyi bir an önce tesis etmesini beklediğimiz bakanlıktır.
 • nihayet kurulmuştur.

  link
 • (bkz: gib)
  yok abi hayır gelmez. bizdeki gibi gibiyse ocağa incir ağacı diker.