şükela:  tümü | bugün
 • trt'nin en güzel ramazan programlarından biri. 17.05'de başlıyor. umarız ramazan sonrası da böyle bi ekip devam eder. kendi tanıtımalarıysa şöyle:

  savaş ş. barkçin'in hazırlayıp sunduğu ve murat salim tokaç'ın müzik yönetmenliğini yaptığı "gönül makamı" programı ramazan'da trt ekranlarında sizlerle olacak...
  türk musikisinin uygarlığımızı ve yaşamımızı nasıl yansıttığını seçkin örneklerle gösteren programa murat salim tokaç ney ve tanburuyla; ahmed şahin, mehmet kemiksiz ve murat irkılata sesleriyle, halil uğur kutlu ise kudüm ve bendiriyle katılıyorlar...
 • bu coğrafyanın güzel türkülerini de güzel yorumlarıyla takipçisine sunan programdır. türk müziğinin makamları ve bu makamların özellikleri ile ele alındığı programda, savaş barkçin'in dile getirdiği türk müziğinin yalnızca saray çevrelerinde değil fakat anadolu ve balkanların tüm zenginlikleri ile beslenerek oluştuğu gerçeği yeniden yaşatılmaktadır.
 • biraz bilgilendirici, epey dinlendirici, daha çok da gönül tellerini titretici bir program. yalnız sözlerini bugünkü dille anlamanın zor olduğu eserlerin* sözlerini altyazı şeklinde verseler güzel olur kanaatindeyim.
 • ramazandan sonra da yayınına devam eden pek güzel pek şahane program,sesler çok güzel,tonmaysterlik anlamında. ne güzel bi şey trt'de prime time sayılabilecek bir saatte böyle güzel programlar dinlemek, akşam sefası türevlerinde arabesk dinlemek yerine!!!murat salim tokaç'ın ellerine sağlık. ayrıca çok da tatlı bi kemençecileri var grupta, kamera çok göstermese de. (bkz: emre erdal)
 • gönül makamı son dönem sadece trt'de değil, ulusal kanallarımızda türk müziği namına izlenebilecek en üst düzey yayındır diye düşünmekteyim. makamsal olarak programları tasnif etmeleri olsun, makamlarla ilintili türkülere, ladini ve dini eserlere ayrı ayrı yer vermeleri olsun programı vazgeçilmez kılmaya yetmiştir. türk müziği açısından yaşanan problemlerin temellerinde yatan unsurlardan bir tanesi olan arşiv ve ulaşılabilirlik konusunda bu program bir devrim niteliğindedir ve hep öyle anılacaktır. klasik repertuarın önemli eserleri günümüz teknolojisi ve kusursuz icra ile bu çağa da kazınmaktadır.
 • facebook sayfalarından yayınlanan not :

  sevgili dostlar; malesef gönül makamı yeni bölümleri çekilmeyecek. eski programların tekrarı yayınlanmaya devam edecek. eski programlarınıda cuma günü sabah saat 11:00'de trt müzik'te izleyebilirsiniz. eğer programın devam etmesini istiyorsanız trt'ye mail veya telefon ile ulaşıp istekte bulunabilirsiniz.

  mail: aktifhat@trt.net.tr
  tel: 0 312 463 23 30 - 34
  fax: 0 312 463 23 35
 • televizyon tarihinde gerçek klasik musikimizin ve gelenekel kültürümüzün mütalaası açısından bir ilk olan böyle bir programa herşeye rağmen sahip çıkması gerekiyordu trt'nin; reyting kaygısı taşımadan, sadece trt olduğu için en azından. yine facebook'tan öğrendiğimize göre ortalıktaki onca tepkiye rağmen trt'ye atılan mail sayısı bir elin parmağını geçmemiş.
 • güzel bir icraları için:

  http://www.youtube.com/watch?v=xi3w8al1c9e
 • 43. bolumde dugah makamini icra ederler. bikarar olmak, sukunet bulamamak, huzura eremeyip izdirap cekmek demek olan dugah'i 24. dakikadan itibaren icra ettikleri bir kaside ile boyle guzel, boyle muvafik terennum ederler..
 • türkiye televizyonlarında şimdiye kadar yapılmış en kaliteli müzik programıydı. öyle bir ekibi televizyona çıkarmak! inanılmazdı.