şükela:  tümü | bugün
  • gönüllü olarak bi işe girip çalışmama durumu.bi baltaya sap olmamak.

doğruyu bulmanız için 5 sene bekledim ki 7 nolu entride ders notlarıma link veresiniz. bazan anlatmak istedimi anlatmam çok uzun sürüyor yaw.

sora 4 sene kadar daha bekledim ki bi entry girilsin ve ben de editten girip bu düzeltmeyi yapiyim.
  • verilen ücreti az bulan kalifiye eleman çalışmamayı ve daha uygun fırsatları kollamayı seçerse gönüllü işsiz olur.
  • memlekette az iş olduğu zamanlarda birileri gönüllü olarak kendini öne atar ve istihdam fırsatını başkalarına bırakır.bu arada gönüllü işsiz meteliğe bazuka sallamaktadır.
  • istemli işsizlik olarakta nitelendirilen kavramdır.çalışabilen nüfusun, geçerli ücret ve uygun koşullar olduğu halde çalışmak istememesinden kaynaklanan işsizliktir.kişiler gelir yada gereksinme durumlarına göre çalışmak istemezler.(aile reisi modeli, sadece bir kişinin emek arzı => az gelişmiş ülkeler)

(bkz: açık işsizlik)
  • arazi, rant veya diğer türlü gelire sahip olup çalışmak istemeyenlerin işsizliği nedeniyle oluşan işsizliktir. diğer işsizlik tipleri için (bkz: #6400451)
  • almanya, avusturya gibi sosyal pazar ekonomilerinde vardir bunun gercek ornekleri.
  • iş koşullarını beğenmeyen çalışanların o işten ayrıldıktan sonra iş bulana kadar geçen zaman aralığında aldıkları isimdir..
  • üslupla alakalı bir durum da olabilir. misal iş başvurusunu şöyle yaparsanız;

başvurulan görev ve ünvani :gazetede yazan iş(firmanizda pazarlama-satiş-tanitim işi harici bize uygun bir işiniz varsa,(depo,sevkiyat,satinalma,yönetici adayligi,idari işler,planlama vs görevler) muhasebe bilgim pek yok!!!!!!lütfen beni çalişmak istediğim şartlari kabul ederseniz çağiriniz!!!insan kaynaklari departmanina iletiniz!!!)

sonrası gayet nizami devam ediyor. ama?
  • önce gizli işsizlik kavramına bir ek yapalım;
    "eğitimini aldığı ya da zanaatkar olduğu konuda çalışmayan, bu mesleklerden para kazanmayan insanlar da gizli işsiz sınıfına giriyorlar." (bkz: #20946629)

dolayısıyla, aslında gizli işsiz olarak tanımlanan ama bir işi olan bu tarz insanlar, bir yandan da yaptıkları işi mecburiyetten yapmıyorlar ise, gönüllü işsiz de oluyorlar... hem işin var, hem de işsizsin....

dünya kadar işin arasında şu entry ile uğraşarak, tanımdan sonra kendimi de örnek olarak vermiş oluyorum ben de...