şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: gönüllü)
  • özgür iradeyle ve dayanışma ruhu içinde, herhangi bir maddi karşılık beklemeksizin kamu yararına katkıda bulunma arzusu
  • ortaokuldayken karar verdim büyüyünce çocuklara ve kadınlara yardımcı olan bir dernekte çalışmaya. son on senedir kendi hayatım özellikle ekonomik anlamda düzlüğe çıksın diye bekliyorum gönüllülüğe başlamak için. baktım benim hayatım bir turlu düzelmiyor, yıllar da geçip gidiyor bu halimle ucundan tutmaya karar verdim. yarın nesin vakfında mudur muaviniyle randevum var. demin gittim toys&us dan 42 tane oyuncak aldım, sanırım tüm ömrümün en anlamlı alışverişiydi.
    dehşet heyecanlıyım, anlatamam.
    "dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey!" dostoyevski
  • türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının öneminin bilinmediği gibi, gönüllülüğün de değerinin kesinlikle anlaşılmadığı, aksine 'salak mıyım ben bedava çalışıcam' mottosuyla negatif ivmede ötelendiği bir aktivite.

oysa gönüllülük mertebesine yurtdışı kurum, kuruluş ve şirketlerinde o kadar çok önem verirler ki, buralara yapılacak iş/araştırma/yüksek lisans başvurularında oldukça yüksek bir öneme sahip olurlar.

(bir benzeri hobilerdir. hobilerin sorulmasının amacı, kişinin ne ile ilgilendiğidir. ancak türkiye'de bu husus da öylesine yanlış anlaşılmıştır ki, 'kitap okumak, müzik dinlemek, gitar çalmak' gibi absürt ve banal aktiviteler 'hobi' adı altında yutturulmaya çalışılmaktadır. oysa aranan, amatör olarak ilgilenilen bir aktivitedir)

iş böyleyken, gönüllü olmak kadar basit ve faydalı, ingilizce dilince cost efficient bir unsur olamaz. gönüllü olduğu için kişi para kazanmaz, ancak ilgi duyduğu alandaki kuruluşta çalışır ve entelektüel birikimini oldukça yükseltir. aynı şekilde, gönüllüler para kazanmadığı için mesai saatleri bulunmamakta ve iş yükleri oldukça olağan ve kabul edilebilir seviyede olur. gönüllü şahıs, ilgi duyduğu alanda, zamanını kendi yöneterek, entelektüel birikimini geliştirerek, konuyla ilgili birçok yetkili insanla tanışarak ve diğer vakitlerini de istediği gibi kullanarak aslında çok şey kazanır.

üzücü ki, her şeyin para ile ölçüldüğü türkiye'de, birine 'gönüllülük' mertebesini anlatmak bile oldukça zordur.