şükela:  tümü | bugün soru sor
 • at gibi at. çok kaliteli ayrıca.
 • son yıllarda sürünen atçılığımızda çöplerin arasında adeta tek başına direnen süper star safkan. çok ağır bir sakatlık geçirmesine rağmen 1 yıl aradan sonra hiçbir şey yokmuş gibi dönüp resitaline devam ediyor. 6 yaşına gelmiş bu at hakkında sözlükte başlığının olmaması üzücü.

  kaba kumda böyle bir dominasyonu en son stilleri benzemese de fairson'da görmüştüm. eskilerden de velociraptor vardı. yenilerden de biraz cemcem'i sayabiliriz. gönül isterdi ki cemcem sakatlanmasa da şöyle bir çarpışsalar ama olmadı. stilleri de aynı, inanılmaz bir yarış olabilirdi.

  önde ölüm temposu kurup kimseyi yanına yaklaştırmayarak rahatça fotoya süzülüyor. bu hafta grup 1 yıldırım bayezid koşusu var ve yine en az %50 agf'yle koşacağı kesin.

  kendisinden aynı zamanda müthiş bir aygır olacağı konusunda çoğu kişi hemfikir. bu arada net bilgim yok ama seneye 7 yaşında olacak ve belki de cumartesi son kez koşacak. yani ben olsam daha fazla yormam, tercihli kısraklarla direkt şampiyon taylarını beklemeye başlarım.

  edit: sihirli bir şekilde başlığın ilk entry'si ortaya çıkmış. ben yazdığımda kimseler yoktu.

  (bkz: türkiye'de son 20 yılın en iyi kum pist atı)
 • sorunlarından kurtulmuş ve müthiş form tutmuş bir cooger'a geçildi bugün. uzun mesafede top class koşularda eksik koşacağı tahmin ediliyordu ama yine de müthiş koştu. arka grupta uzak çektiği atlar ülkenin en iyi kum atları.

  cooger'ın ekürisi mc gregor yarışa adapte olabilse cooger 2-3 boy farkla da kazanabilirdi.
 • 8 eylül cumartesi günü ankara 75. yıl hipodromu'nda start aldığı açık grup 1 yıldırım bayezid koşusu'nda burun ucu farkla cooger'a geçilen fiyakalı grup atı. cooger ile beraber burun buruna potoya girdiler ve arkalarındaki gruba uzak fark yaptılar. evet her ikisi de çok iyi ve özellikle good curry arkadaki gruptan fersah fersah üstün ama koşuyla ilgili dikkat çekmek istediğim bir nokta var:

  cooger da, good curry de 2016 ilkbahar yaz sezonunda arızalanıp 14-15'er ay geriye alınan atlar.

  - her ikisi de 15'er aylık uzun aranın ardından muhteşem geri dönüş sergiledi
  - ve her ikisi de yıldırım bayezid koşusu'nda sınıf rakiplere uzak fark yaptı ve burun buruna potoya girdi.

  aradan sonra ritmini bulan good curry, geçtiğimiz temmuz ayında grup 1 kazandı. ara sonrası kazandığı açık 2, açık 3, grup 2'leri saymıyorum bile.

  cooger da aradan sonra biraz geç de olsa ritmini buldu ve geçtiğimiz ağustos ayında bursa'da grup 3 kazandı.

  bu geri dönüşler özellikle ingiliz atları için çok çok zor olur. her iki eküri de bu başarıyı sağlayabildikleri için ayrı ayrı ödüllendirilmeli. 15 ay idmansız yatan atların, üstelik yaş aldıktan sonra bu seviyelere geri dönebilmeleri, hele ülkemiz şartlarında mucize gibi. hadioğlu zaten bu işin piri, ancak doğru insanlarla doğru hamleler yapan cooger'ın ekibi de özellikle bugün çifte takdiri hakediyor.

  2200 gibi hiç uygun olmayan bir mesafede mücadeleyi aynaya kadar getiren good curry'nin burun ucuyla geçilmiş olması, eküriyi fazlasıyla üzmüştür. hatta 15 ay boyunca geriye alınmasına neden olan arıza bile bu kadar üzmemiştir. koşu sırasında böyle büyük beklenti, merak ve heyecan içerisindeyken zaferi kıl payı kaçırma durumlarında insanın içinden bir parça kopuyor. tabela dışında kalsa bu kadar etkilenmezdi eküri.

  burun ucu farkla yaşanan bu kayıp şampiyonun namından bir şey götürmez; at atı her zaman geçer ama, geçildiği rakibi de da az buz bir at değil:

  2016 gazi koşusu'nu graystorm'un bir boy gerisinde 3'ncü tamamlayan cooger.
  https://i.imgur.com/bnaax5w.jpg

  üstelik o sene arızası nedeniyle sait akson'u pas geçen ve eksiklerine rağmen gazi koşusu'nda üçüncülük yapan cooger.
 • bugün ankara kalesi koşusunu taşak atarak kazanmıştır
 • orta mesafelerde sanirim türkiye’nin bugune kadar gordugu en iyi yaris ati..oyleki turk at yarisi piyasasinin ustu bir safkan ingiliz..dubai’de kosarsa is yapabilir..
 • dubai yolcusudur.

  2 ay sonra 7 yaşında olacak bir at için verilmiş en doğru karar. ne erken, ne de çok geç.
 • günümüz türk atçılığının sayılı isimleri arasında gelmektedir. bülteni elimize alıp baktığımızda good curry ve bir kaç ismi daha aynı gün gördüğümde yarışlar ayrı bir zevkli oluyor. bir buçuk dakikada koştuğu mesafeyi taksiye binseniz 70 tl para ödersiniz, o derece kaliteli bir sporcudur. ayakları düz bassın. sahibi ismail hadioğlu'na teşekkürler.

  dubai'de başarılar...
 • 2019 dubai world cup carnival'a ön kayıtlarının kabulü bugün deklare edilen şampiyon.

  yılbaşından sonra perşembe günlerini iple çekeceğiz.

  yalnızca türkiye sınırları içerisinde geçerli olan handikap puanı 126... ülkemizde şişirilen handikap puanlarının uluslararası alanda kabul edilmemesi ve revize edilmesi üzerine handikap puanı 108'e indirildi.

  meydan hipodromu'ndaki sentetik pistin 2015 yılında kaldırılıp, yeniden kum pist serilmesi good curry'nin lehine.

  handikap puanının 108'in üzerinde olmaması da good curry'nin lehine. 108 handikap puanla kum pistte katılabileceği ilave iki handicap koşu daha var. yani açık grup koşulara katılmak yerine hedef küçülterek 108 handikapla 1600, 1900 ve 2000 metre mesafelerde katılabileceği 5 tane handikap koşu var.

  1600 ve 1900 metrede 90+
  2000 metrede 95+
  1600 ve 2000 metrede 90-108

  kum pistte koşulacak listed, listed handicap ve grup koşular 1200, 1400, 1600, ve 2000 metre mesafelerde. hedef yapacakları koşular da tahminimce 1900 ya da 2000 metre mesafeli koşular olacaktır. zira 1600 ve 1400 metrede piste çıkacak olan rakipler biraz daha farklı. 1200'den bahsetmiyorum bile. sürate dayalı yetiştiricilik yapan firmalar, bu mesafelere özel hayvan yetiştiriyorlar. bu özel hayvanlar da bu tip yüksek ikramiyeli koşuları teker teker topluyor. ancak, bir tempo atı olarak, yurtiçinde 1400, 1500 ve 1600 metre mesafelerde çok çok başarılı yarışlar çıkardığı için, rakiplerin sınıfları gözardı edilerek bu mesafeleri de tercih etme ihtimalleri var. dubai world cup takviminde 1400 metre mesafede kum pistte good curry'nin mevcut şartlarına uygun koşu yok. geriye yalnızca 1600 metre koşma ihtimali kalıyor.

  dolayısıyla hedef olarak 1600, 1900 ve 2000 metre mesafeli koşuları incelemek durumunda kalacağız.

  yakın geçmişte 80-110 handikap puanlı misafir atların kazanma başarısı gösterebildiği al maktoum challenge'ın 1600 ve 1900 metrede koşulacak olan 1'inci ve 2'nci ayaklarında good curry'i izlemeyi çok isterim. şubat ayında 1600 metre'de bir grup koşu daha mevcut. mart ayında da yine 1600 metre mesafeli açık grup 3 burj nahaar koşusu var ancak bu son iki koşuyu özel olarak hedefleyenler var.

  mart ayının son cumartesi günü de 2000 metre mesafede 12 milyon dolar ikramiyeli dubai world cup var ama hedeflerin bu kadar yüksek tutulacağını sanmam.

  world cup programını incelemedim. inceledikten sonra good curry'nin katılma ihtimali olan koşuların tamamını detaylı olarak yazarım.

  bu arada, türkiye'den ön kayıtları kabul edilen toplam altı at var: copperfield, padre padrone, peri lina, grayocean (???) ve rhythm divine.

  neyse ki rhythm divine katılmayacak. katılma ihtimali olan bu diğer ıvır zıvırları da başka zaman değerlendiririz.
 • 14 şubat'ta dubai'de 1200 metre kum pistte, handikap koşuda halis karataş'la start alacakmış. ikramiye tam 135 bin dolar.

  pist ve mesafe tam lehine. yarışta temposunu bozabilecek isim var mı çok önemli. merakla bekliyoruz.