şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • facebooktan gelen davet sayesinde öğrendiğim, okudugum kitapları eklemeye basladıktan sonra üşendiğim ve kitapları "okuduğumu söylediğime değecekler ve değmeyecekler" olarak ayırmama sebep olmuş site.
    millet çok kitap okumuş diyenler, kimi insanların hızlı okuyabildiğine yada okurken agzını kımıldatarak kendisini yavaslatmadıgına da ınanmıyordur muhtemelen. neyse. guzel uygulama. ios için olan versiyonu da mevcut.
  • goodreads= yokluğunda çok kitap okudum
  • her zamanki gibi bu gayet faydalı site hakkında da "ne işinize yarayacak ki zaten biliyorsunuz okuduklarınızı, işte amaç çok entelektüel gözükmek" diyenler çıkmış. facebook gibi popüler kültürün odak noktası olmuş -ve entel gözüktürecek hiçbir yanı omayan, aksine gün geçtikçe bayağılaşan- bir yer hariç diğer tüm sosyal ağlar hakkında bu cümleyi duymadan geçtiğimiz olmamıştı, şükür ki goodreads de payına düşeni almış.

yanılmıyorsam 9-10 yaşlarımdan itibaren kitapların ilk ve son sayfasına kitaba başladığım ve o kitabı bitirdiğim tarihi not düşerim, bu bir nevi alışkanlık benim için. sonraları bununla yetinmeyip, yılda kaç kitap okuduğumu hesaplayabilmek için okuduğum tüm kitapları kayıt altına aldığım küçük bir defter tutmaya başlamıştım -tweety'li falan çok şeker bir şeydi- ve bi' beş seneye yakın bir süre bu defteri gayet düzgün kullandım. gelgelelim, öss denen garabet sistemin de etkisiyle lise yıllarımın sonlarına doğru bu işten epeyce koptum ve tekrar eski tempomla okumaya ancak yüksek lisansta başlayabildim.

tüm bu süreç zarfında, içimde, okuduğum, "şu dersler bi' bitsin de bunu kesin okuyacağım" veya her türlü ıvır zıvır kitap tanıtım broşürü/dergisinde görüp-arka kapağını okuyup da "hım okunabilir aslında" dediğim her türlü kitabı bir yere kaydetme güdüsü hissettim ve internette araştırmaya koyuldum. bir baktım ki benim gibi binlerce insan olacak ki goodreads adında tamamen benim küçük tweety'li defterimle aynı mantıkla çalışan şahane bir site bana bu imkanı vermiş, ben de hiç düşünmeden kaydoldum.

ne işime yarıyor?

- öncelikle, okuduklarımı genellikle hatırlasam da yaş ilerledikçe bu beceri gerileyebiliyor, zira ablamın "ben bu kitabı okumuş muydum yea" diye bana sorduğunu biliyorum, o yüzden okuduklarımı kayıt altına alıyorum
    - okumak istediğim 200'ü aşkın kitap var -ben de çok geç fark ettim bu boyutta olduğunu- ve maalesef kitaba tesadüfen rastlamadığım sürece katiyen hatırlamıyorum neyi okumak istiyordum, şimdi aklımdan çıkmadan işaretliyorum "okunacaklar" listesinde
    - eskiden gelen alışkanlıkla yılda kaç kitap okuduğumun hesabını bilmeyi seviyorum, goodreads'in "reading challenge" özelliği ile kendime meydan okuyorum -çoğunlukla kaybetsem de-
    - ingilizcemi geliştirmeye çalışıyorum -toefl almak zorunda olduğumdan- bunun için de ingilizce kitaplar okumaya çalışıyorum, fakat ingilizce roman sayısı türkçenin 10 katı olduğundan hangisini almam gerektiği konusunda ciddi bir yardıma ihtiyaç duyuyorum. goodreads de sağ olsun her sene okurların oylarıyla belirlenmiş o yılın en iyi kitaplarını seçerek benim işimi oldukça kolaylaştırıyor.

vs. vs.

goodreads'in türkçe versiyonu gibi çalışan birkaç site daha var. çoğuna kaydoldum ve aralarında en başarılısının vikitap olduğuna karar verdim -her ne kadar yöneticiler siteye oldukça ilgisiz olsa da-, viıkitap'ı da benzer bir mantıkla kullanıyorum çünkü zaman zaman goodreads'te türkçe, vikitap'ta ise ingilizce kitap sıkıntısı çekebiliyorum, ikisini bir arada kullanarak da durumu dengeliyorum.

özetle, goodreads, kullanmayı bilene oldukça faydalı bir site, tıpkı başlangıçta "ünlüler kullanmalı orayı, sıradan insanların ne yaptığından bize ne" denilen twitter gibi. twitter'ın nasıl önemli bir işlevi olabileceğini hem van depreminde hem de tüm bu gezi parkı eylemleri süresince birebir gördük çok şükür, o zamanlar "kendini beğenmişlik" diyenler laflarını yuttular mı, orası bilinmez.

türkiye'deki insanların en büyük problemlerinden biri "herkesin, her şeyi, sadece gösteriş için yaptığını" düşünmek ve bunu inatla savunmak. siz öyle olabilirsiniz -ve evet, muhtemelen öylesiniz- ama olmayanlar var, o daracık bakış açınıza güvenerek elalemin kalemini kırmadan önce belki anlamaya çalışırsınız diye...
  • öncelikle (bkz: #32965216)

korkulan oldu. artık sitenin okuyucular için olmadığını ve yazar yalakalığına başladıklarını duyurdular bugün. zaten bir süredir olumsuz yorumları gizliyorlardı, artık insanların yorumlarını da, o kitapları ekledikleri rafları da uyarı olmaksızın silmeye başladılar. yalnız enteresan kriterleri var. yazarlarla doğrudan ilgili raflar silinecek demişler, süper. benim "authors to avoid" listem yazarlarla ilgili ve silinmiş, pekala... ancak "awesome authors" listeleri yazarlarla ilgili bulunmamış olsa gerek, yerlerinde duruyor, pes! goodreads yönetimi daha ne kadar yazar yalayacak diye merak ediyordum zaten, bu son gelişmeyle çıkış kapısı göründü.

doğru düzgün bir ortamda, okuyucuyu baz alan bir siteden faydalanmak isteyenler için: http://booklikes.com/

edit: gün itibariyle yaptıkları hatadan döndüler. insanlara, sildikleri yorum ve listeler için özür mailleri göndermeye başlamışlar ve silinen verileri yeniliyorlar. eskisi gibi yorumlarda ve listelerde (alakasız veya sert bir şekilde olmamak kaydıyla) yazarlardan bahsedebilicez. zaten yazarı kitaptan ayrı tutmaya çalışmaları çok büyük bir hataydı ve bu hata yüzünden daha 1-2 ay önce "siz %1'li kesimsiniz, bu site sayenizde var" diye mail atıp power user dedikleri kullanıcıların çoğu alternatif sitelere kaçtı. booklikes ilk duyurunun ertesi günü yeni server eklemek zorunda kaldı yoğunluktan, librarything twitter'dan cevap yeiştirip puanları topladı... goodreads biraz da mecburiyetten geri adım attı, ama olsun.
  • bir nevi kitapların imdb'si, hatta daha fazlası olan site. yeni kitap keşfetmek, kitapları oylamak, fikrinizi beyan etmek ve insanlarla kitap hakkında sohbet edebilmek için çok güzel bir site. hatta insanlar grup kuruyorlar, arkadaş olup buddy reading yapıyorlar. yazarlar da yeni kitapları ile ilgili gelişmeleri paylaşıyorlar (belki aşırı ünlü olmayanlar yapıyor bunu bilemiyorum, bazen de hayranlar yapıyor. ) örneğin kitabın sonu tam tatmin etmeyince, son bir parça yazılıp epilogue adı altında paylaşılacaksa ya da yeni çıkacak kitaptan bir bölüm paylaşılacaksa, hep bu sitede öğreniyorum ben. siteye girince içinde kaybolur gidersiniz. insanın tüm kitapları kucaklayası geliyor. sloganları "meet your new favorite book." (yeni favori kitabınızla tanışın) ve ben harbiden de sloganlarını yaşıyorum bu sitede. yeri farklı bende bu sitenin. yine bu siteden keşfettiğim ve çok sevdiğim bir kitabın yazarına övgü dolu mesaj atınca, kendisinden çok güzel bir geri mesaj almıştım ve çok mutlu olmuştum.
  • insanı okuma konusunda teşfik eden, hatta want to read this diye diye yüzlerce kitabı okunma sırasına attıran; değer biçilmiş kitaplara bakıp ben şimdiye kadar hiç birşey okumamışım ki dedirten güzel site. müziklerin grooveshark'ı gibi birşey sanırsam. bir de adam gibi kitapları en yüksek puandan sıralayabilsek ne hoş olurmuş.
  • reading challenge diye bir olay var burda, hedefim bu sene icersinde su kadar kitap okumak diye bir sayi belirliyorsun. update yaptikca hedefine su kadar su kadar yaklastin diye gaza getiriyor seni. güzel yani, sevdim ben.
  • okumayı e-kitap okuyucu ile yapmaya başlamamdan ötürü doğan, internet üzerinden kitap araştırma ihtiyacımı çok güzel karşılayan site. oylama, insanların listeleri, yorumlar vs. derken araştırılan bir kitap hakkında karar vermek için gayet güzel bir mecra olmuş.
  • iki yıldır kullanıyorum ve son iki yılda okuduğum kitap sayısında ciddi manada artış var. dolayısıyla kendisine müteşekkirim. kitapların puanlama ve yorum yazma, kitap önerisi ve özellikle de reading challenge özellikleri çok başarılı. dilediğince raf oluşturmak zaten harika. internette saatler geçirip de baş ağrısı ya da yorgunluğa sebep olmayan yegane site. yıllardır kendisini bekliyormuşum meğersem.
  • en faydalı sitelerden biri, kendisini çok severim ve adeta bir nimet olarak görürüm. keşfedip kullanmaya başladığım günden beri eskiye kıyasla çok daha fazla kitap okuyorum. gerçekten de insanın kitap okuma şevkini katlıyor. sitede vakit geçirirken "daha çok, daha çok okumalıyım! bunca güzel kitap yazılmış, bunları okumadan ölürsem boşa yaşamış olurum!" diye düşünerek kitaplara saldırıyor insan. okuduğunuz kitaplarla ilgili dünyanın dört bir yanından insanların yorumlarını okuyabilmek öyle büyük bir haz ki anlatamam... bu site, evrensel olduğu için yerli benzerlerinden çok daha üstündür kanımca. biraz ingilizce biliyorsanız -ki yıl olmuş milattan sonra 2013, artık bir zahmet öğrenin canlar- dünya neleri okuyor, neleri beğeniyor, neleri beğenmiyor, sizin okuduklarınız hakkında onlar ne düşünmüş gibi soruların cevaplarını bulabilmek çok keyifli. arkadaşınızla aynı kitabı okuyup bitirdikten sonra kitap hakkında yaptığınız fikir alışverişinin dünya çapındaki siber versiyonudur goodreads. (not: arkadaşlarınız da kullanırsa onların da neler okuduğunu, neleri nasıl yorumladığını görme şansına sahipsiniz pekala) ayrıca sitedeki size özel kitap önerileri başarılı. okuduklarınızı, okumakta olduklarınızı, okumak istediklerinizi sınıflandırabileceğiniz ve kendi istediğiniz sınıflandırmaları da yapabileceğiniz, bugüne kadar kaç kitap okuduğunuzu tespit edebileceğiniz ve okuduklarınızı ne kadar hatırlayabildiğinizi küçük testlerle gözden geçirebileceğiniz kullanışlı, kitap okumayı seven herkesin kullanması gerektiğini düşündüğüm güzel site.