şükela:  tümü | bugün
  • goodyear efficientgrip'ten sonra çıkmış yeni model goodyear lastiği.

fiyatına göre oldukça iyi yakit tasarrufu ve kaygan zemin fren mesafesi değerleri vermektedir. yol sesi de orta seviyelerdedir. ab standartı etiketi, ebatlara göre şöyledir: http://www.mylastik.com/…ficientgripperfromance.jpg

bugün 4 adet aldığım lastiktir ayrıca. 4 lastik, nitrojen, ve çelik siboplar ile gayet güzel bir fiyata aldım. üretim tarihleri 2014'ün 11. haftası. izmir'de alacak varsa bayi konusunda yardımcı olurum.
  • yuvarlanma direnci oldukça düşük, sessiz, yol tutuşu gayet iyi, yakıtta bir önceki 4'lüye göre 0.5 lt/100 km tasarruf sağlayan ve kanımca, türkiye'de sınıfında rakibi olmayan lastiktir.

nereden biliyorsun editi:

ilk dörtlü seti 2012 volkswagen polo 1.6 tdi için satın aldım, o kadar memnun kaldım ki kayınpederimin 2006 volvo s40 d2'si için lastik seçimine vesile oldum. her iki araçta da 0.5 lt/100 km yakıt tasarrufu sağladı.

nereden nereye geldi?
    vw: 5.7 lt/100 km ortalama iken --> 5.2 lt/100 km oldu. şehiriçi-şehirdışı karışık.
    volvo: 6.9 lt/100 km ortalama iken --> 6.4 lt/100 km oldu. genel olarak şehiriçi.
  • 2004 opel astra hb arabama almayı düşündüğüm lastik modeli. bursada nereden en uyguna alınabilir bilen varsa yeşillendirebilir.

not: lastikleri değiştirdikten sonra bir tur verebilirim.
  • arabada yıllardır kullandığımız emektar michelin primacy hp'nin ömrünü doldurmasına yakın yerine tercih ederek memnun kaldığımız lastiktir. öncelikle eski lastiğe göre kesinlikle daha sessiz üstelik performanstan ödün vermeden iddia ettiği yakıt tasarrufunu 100 km'de 0.5 lt ile doğrulamıştır. yol tutuşu gibi fren mesafesi de gayet başarılı olan bu lastik bence türkiye'deki bozuk yol şartları açısından aradığınız konforu da sunuyor.
  • adac lastik testleri sonuçları ve avrupa birliği etiketi değerlerinin iyi olması sonucu tercih ettiğim ve gayet memnun olduğu yaz lastiği.
  • 40 bin kilometre yol yaptığım lastik. aracın üzerinde gelen dunlop sp sport maxxten sonra ilaç gibi geldi. yağışlı havada virajda patinaj uyarısının hemen hemen hiç yanmamasının yanısıra özellikle arka koltuktakilerin "ne zaman bitecek bu yol?" serzenişlerinden de kurtuldum. pek memnunum.
  • gun itibariyle denedigim lastik. 205 60 r16 aldim. yol ve lastik gurultusu acayip azaldi. ben boyle bir performans beklemiyordum.

edit: kendisiyle yaklaşık 500 km geçirdik. şu ana kadar bir problem yok. bu süreçte 2-3 defa çok sert bir şekilde çukura girdim ama bir şey olmadı.

edit2: 20bin km yaptım bu lastikle. bol bol kaldırıma sürttük. bir defasında yüksek bir taşın üzerinden 80-90 la geçtik. yağmurda çamurda gittik. stabilize yolları tepip köye çıktık. ama bana mısın demiyor.
  • arabanın (fiat grande punto) üzerinde gelen bridgestone b250'den illallah dediğim için en son stiftung warentest / adac testinde birinci çıkan bu arkadaşlardan taktırdım geçen hafta. henüz yakıt tüketimi vs. konusunda yorum yapamam ama konfor konusunda bir lastiğin bu kadar etkili olabileceğini hiç düşünmemiştim. bunları taktırdıktan sonra araba sanki bir sınıf yükselmiş gibi oldu. yoldaki ızgara, kapak, tümsek vs'den geçerken dıps diye azıcık bir ses geliyor sadece. hız yaparken de lastik sesi (68db imiş) minimuma indi.

tanım: süper lastik şeysi...
  • rezulteo karşılaştırmalarına göre 195-50-15-82 sınıfında en başarılı lastik.

lakin aracın mevcut orjinal lastiği 82h yük indeksi hız göstergesine sahipken bu lastiğin yukarıdaki ölçülerde en düşük yük indeksiz hız göstergesi lastiği 82v. orjinali 82h iken 82v takmanın sakıncası var mıdır yok mudur bilenlerin bir yeşil kadar uzağındayım.

goodyear türkiye'ye attığım mailden sonra geri arandım ve teknik olarak h'den v'ye geçmenin hiçbir problem yaratmayacağını anlattılar. gösterdikleri ilgiye buradan da teşekkür etmiş olalım.

54750 km'de üzerindeki orjinal hankook ventus s1 evo'ları değiştirerek 195/50/15 82v modelini taktım.

200 km kullanım editi: çukur, kasis vb yol bozuklarını çok iyi sönümlüyor. şöyle örnek verelim; sabahları mecburen geçmek zorunda olduğum olduğum bozuk bir yol var vs buradan ortalama 40 km/h süratle geçiyorum. torpidoda duran eşyalardan ekseriyetle ses gelirdi, şu an o ses kesildi. ayrıca yol gürültüsü de ciddi oranda azaldı. ilk izlenimlerim çok olumlu.

2000 km kullanım editi: lastiklerin üzerindeki o ilk tabaka aşındı ve lastik tamamen kendini buldu. konforumdan çok memnunum, ilk günkü izlenimlerin aynen devam ediyor. aşırı yağmurlu bir günde kızaklanabilecek miktardaki bir su birikintisinin üzerinde trafik durumundan dolayı ani fren yapmak zorunda kaldım ve güvenlik anlamında da yüzde yüz güvenimi kazandı. o birikintinin içerisinde zemini buldu ve kızaklamadan, güvenle fren yapabildim. denemek için yapsaydım belki aynı histe olmayabilirdim; panik freninde bu güveni vermesi içimi rahatlattı. ek olarak, kaldırım kenarlarına yanaşırken tekere yumuşak davranmalıyım hissiyatını da yarattı bende. zira, yumuşak bir lastik. ani hareketlere dikkat etmek gerek.
  • ıslak zeminde, vaad ettiği kadar performans veren lastik. bu açıdan, kışı bol yağmurlu istanbul şartlarına gayet uyumlu lastiktir. taşrada,topraklı asfaltlarda ya da mıcırlı yollarda kullanılacaksa zaten good year, michelin, continental hiç almayın, gidin bridgestone turanza kullanın..