şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • bir mevzu hakkındaki soruma tam olarak bilmiyorum minvalinde bir cevabın üzerine söylediğim "you know nothing" sözüme "jon snow" şeklinde karşılık veren uygulama. benim hahaha şeklindeki gulmeme ise mutlu edebildiysem sevindim diyerek cevap vermiştir ayrıca.

bunu yapanlara bir sorum var.. hasta mısınız lan siz
  • yıllardır gerekli gereksiz bütün google uygulamalarını beta olarak kullanan, sıklıkla feedback gönderen, bütün izinleri veren, crowdsource'da belli bir seviyeye gelmiş benim gibi google aşığı insanlar yerine daha google asistan'ın ne olduğunu bile bilmeyen kişilere açılmış olması müthiş can sıkıcı.
  • bugün itibariyle avrupaya açılmış olduğunu öğrendiğim uygulama bir hışımla girip baktım app store'a sizin ülkeniz desteklemiyor yazısı beni kendime getirdi. biz ortadoğu ülkesiyiz olm.
  • hey google yerine kişisel tetikleyicilerimizi kullanabilsek ya da en azından alexa'nın yaptığı gibi birden fazla seçenek sunsa daha iyi olacağını düşündüğüm uygulama.

bu arada çocuklar için yaptığı ama bence en iyi algıladığı tetikleyicisi "okay boo boo"dur.
  • "ekşi sözlük + bir isim" komutu verildiğinde doğrudan ilgili başlığı açan asistan.

örneğin:

"ekşi sözlük ekşi itiraf"
    "ekşi sözlük hayko cepkin"
    "ekşi sözlük alfa romeo"
    -
    "ınstagram/twitter/facebook + bir isim" komutu verildiğinde doğrudan ilgili hesabın sayfasını açıyor.

örneğin:

"instagram google ındia"
    "twitter ekrem imamoğlu"
    "facebook fahrettin koca"

açılış süreleri 1 saniyenin altında; asistanın sesini ve cihazın animasyonlarını kapatmanız, hız açısından avantajdır.
  • hani noldu voice match, nerde...
  • voice match özelliğinin türkiye'de kapalı olması akıl mantıkla açıklanamayacak kadar saçma uygulama.

yani telefon dilini ingilizce yapınca ok google algılıyor ancak türkçe yapınca inaktif!! peki neden? halbuki ok google dışında tüm türkçe komutları algılıyor?

bunlar normal şeyler değil. art niyet var kesinlikle
  • hala voice match özelliği gelmeyen zımbırtı. bir aralar kullanılabilen bu özelliği ne hikmetse kapattılar ve kapatış o kapatış, bir daha haber alınamadı. işin ilginci telefon dilini ingilizce yapınca voice match çalışıyor ve asistanı türkçe kullanabiliyoruz. yani sorun dilde ya da tam olarak hazır olmamasında falan değil, sadece kullanamıyoruz. bu durumun google tarafından açıklanmış ya da kullanıcı gözüyle görülebilen bir sebebi yok.
  • bol bol ilginç bilgiler ve fıkralar dinlediğim google icadı. öyle programlarımı yönet, takvimimi yönet tarzı bir hayatım olmadığı için, komiklikler şakalar falan takılıyoruz.
  • yeni reklamlarında macaulay culkin'ı oynatarak home alone (evde tek başına) filminin temasını kullanan firma. 90'lı yıllara nostalji yapmışlar.