1. adı "gbrowser" ya da "gexplorer" olsa daha güzel olurdu, belkide "google chrome" sadece kod adıdır ve son sürüm bu söylediklerimden biri olur.
 2. firefox'taki chrome mefhumuyla bir ilgisi yoktur, olamaz. ama, olabilir de.

  (var galiba bir alakası, araştırıyorum.)
 3. windows için ilk betasının bugün yayımlanacağı açıklanmış tarayıcı.
 4. standart arama motoru olarak muhtemelen google ı kullanacak olan browser
 5. ayıp browser'dır. "al lan beta meta bişiler" diye birden ortaya atılmasını anlayamadım. browser çıkacak diye de hiç heyecan yapamam şekerim. beleşe tester olmam, ekmeğime bakarım.
 6. google'in arkadas bu internet temelli uygulama isinde iyi para olacak, bu isi ayaga kaldirmamiz lazim, ama mevcut tarayicilarla sorunlar var, yeter lan kendimizinki yapalim demesi ile ortaya ciktigina gonulden inandigim (ki yayinladiklari cizgi roman da bunu diyor) girisimi.
  gercekten buyuk potansiyeli var, web temelli uygulamalarda javascript ve google gears ile "teoride" cok saglam isler yapmak mumkun iken, pratikte google kendisi disindaki faktorlerin kontrol ettigi tarayicilara uygun teknoloji gelistirebilmek icin kafayi yiyor. tamamen web temelli uygulamalar ve ozellikle javascript uzerine ozellesmis bir tarayici ile ellerindeki google web tooolkit veya google gears gibi teknolojilerin performansi ve kullanimi cok artabilir. saglam girisiyorlar mevzuya, ama patlarsa da tam patlar google, soylemedi deme.
 7. muhtemelen pek çok kişi yazacaktır ama ilk yazan ben olayım dedim. chrome'un diğer tarayıcılardan en büyük farkı, her tab için ayrı bir process yaratması gibi gözüküyor. yayınladıkları karikatürde bu yöntemin ne işe yarayacağını anlatmışlar ama türkçe olarak bir kez de ben anlatayım; her tabı farklı process olarak yaratırsanız, örneğin sahibinden.com sitesinin bir sayfasını çağırdığınızda, sayfa içerisinde çalışan yüzlerce satır javascript kodu yüzünden bir yanındaki tabda yer alan ekşi sözlük sayfasını kullanabilmeye devam edersiniz. şu anda piyasada yaygın olarak kullanılan tarayıcılarda ise o yüzlerce satır yorumlanıp işlenene kadar diğer tabları kullanamazsınız.

  edit: robin hatırlatı; klasik tarayıcılarda bir tab çökerse uygulama çöker. yani diğer tabları da kaybedersiniz.

google chrome hakkında bilgi verin