şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şirketlerin it departmanları hemen engellemişler bu sistemi. amına koyim zaten nerede çalışma sistemini rahatlatacak bir teknoloji var hemen engeller ibişler. sanki porno indirip izlicez fıtratını siktiğimin plazasında.
 • her ne kadar çok soğuduysam da hem web arabirimi dropbox'tan daha iyi hem de google docs + gmail entegrasyonu çok iyi. o yüzden henüz vazgeçebilmiş değilim gaddemit.
 • iyi tarafları:

  - güvenlik: iki adımlı doğrulama destekliyor (edit: dropbox ve skydrive da destekliyor artık)
  - hangi planı alırsanız alın gmail kapasitesini 25gb'a çıkarıyor. bu alan drive'ınızdan yemiyor.
  - gmail'le 20mb'tan büyük attachment eklemeyi baya kolaylaştırıyor
  - sisteme yük bindirmiyor, takılmıyor, çakılmıyor
  - ucuz (100gb 5$. dropbox'ta 10$)

  önemsiz kısımları:

  - google docs senkronizasyonu. bu çok önemli değil zira google docs zaten senkronize, web'den erişiliyor. web dışında da pek anlamı yok.
  - picasa entegrasyonu. bu tamamen saçma zira google drive'daki resimlerinizi bir de tek tek oturup picasa'ya upload etmeniz sonra drive'ınızdan silmeniz falan gerekiyor. psikopatlar için.

  problemleri:

  - aynı isimde bir dosyanın üstüne başka bir dosya kopyalarsanız öbür makinada dosya adının sonuna "(1)" ekleyip yeni kopyasını yaratıyor. aynı problem live mesh'te de vardı, google'a özel bir durum olmayabilir. (beklenen: dosyayı güncelleyip istenirse eski sürüme dönme imkanı vermesi).
  - senkronize edilen dosyayı tam senkronizasyonun ortasında başka dizine taşırsanız hata vermeye başlıyor ve bu hata google drive'ı kapatıp açmadan düzelmiyor. (beklenen: dosyanın taşındığını anlayıp kaldığı yerden senkronizasyona devam etmesi. hadi olmadı en azından hata vermesin)
  - senkronizasyon hızı çok düşük ama bu konuda hiç bilgi vermediğinden bana öyle geliyor da olabilir. kısacası yaptığı işlemlerle ilgili sadece kaç dosyayı yaptığı dışında bilgi vermiyor olması kötü. (beklenen: "şu hızda senkronize ediyorum abi" demesi)
  - yerel ağ üzerinden sync desteklemiyor (beklenen: lokalden haldır huldur yardırması)
 • web arabiriminin dropbox'a ne üstünlüğü olduğu sorulmuş:

  - j, k, x, shift-a gibi diğer google ürünlerindeki standart kısayolları desteklediğinden klavyeyle kullanımı çok kolay.

  - compact view. ekranda aynı çözünürlükte çok daha fazla dosyayı görmenizi sağlıyor.

  - silme işlemlerinde dropbox'tan çok daha hızlı. özellikle çok dosya ve alt dizin barındıran dizinleri silmede bu hız farkı çok belirgin oluyor.

  - dropbox silme işlemi bitmeden başka işlem yapmanıza izin vermiyorken google drive'da isteği yollayıp ekranı çat diye refresh bile edebiliyorsunuz sorunsuz. bu silme dışındaki dosya işlemleri için de geçerli sanırım.

  - scriptable. evet web arabirimi üzerinde otomatik işlemler yapan kodlar yazabiliyorsunuz. bu programcı olmayanlara bir şey ifade etmese de bilen için belli tür işlemlerde saatler kazandırabilen bir şey.
 • bir süredir google apps ile birlikte kullanmakta olduğum servis.

  dropbox ile karşılaştırırsak eğer kolayca "olmamış" diyebiliriz. dropbox gibi bir rakip varken piyasaya bu şekilde çıkılmazdı.

  eleştirilerim şunlar:

  - mesela, çalışıyorsunuz, google drive'dan bir dosyaya bakmanız gerekti o an, bildirim alanındaki google drive ikonunu çift tıklayıp klasörü açamıyorsunuz, sağ mouse yapıp "google drive klasörünü aç demek zorundasınız" niye çift tıklayınca açılmıyor? dünyada bildirim alanına yerleşen bütün programlar, ikonu tıklayınca açılır, neden google drive açılmıyor? bunu gerçekten çok merak ediyorum niye?

  - mesela bir klasöre 20 tane excel dosyası attınız ve dropbox'tan kalma alışkanlıkla "nasılsa gitti" diyerek unuttunuz. karşı taraftan, "x dosyası nerede" diye bir telefon alıp, klasöre baktığınızda dosyanın üzerinde "x" işareti olduğunu görebiliyorsunuz. o dosyanın neden upload edilmediğine dair elinizde hiçbir veri yok. dosyanın ismine bakıyorsunuz "türkçe karakter mi vardı acaba" diye, yok, (mesela benim özelimde india.docx diye bir dosyaydı) herşey normal görünüyor, dosyanın içeriği sadece 5-10 satır text, hata mesajı falan da çkmamış. ama o dosyanın üzerinde çarpı işareti duruyor ve upload edilmemiş. upload edilmeyen bir dosya olmasına rağmen bildirim alanındaki iconda bir hata mesajı gösterilmiyor. sonra 15 dakika geçiyor, bakıyorsunuz dosya gitmiş. neden demin gitmedi de şimdi gitti bilen yok.

  - google drive'a attığınız bir dosyayı daha önce tanımladıklarınızdan farklı biriyle paylaşacaksınız diyelim. illa google drive'ın sitesine gitmek zorundasınız. dropbox'taki gibi sağ mouse/copy link tarzı birşey koymak çok mu zor lan? programcı değilim bilmiyorum ama dropbox bunu yapmak için 2000 kişilik bir yazılım ekibini 8 sene çalıştırmamıştır herhalde. alt tarafı bir dosya paylaşacağım, bir link vermek yerine niye beni google sitesine gönderip, karşı tarafın e-mailini yazmak zorunda bırakıyorsun?

  yani daha yazacağım hıyarlıklar var ama gerek yok, sonuçta google bizim sevdiğimiz saydığımız bir şirket. bir ürünü dandik diye koskoca google'ı kötülemek istemem. ben gördüklerimi yazdım.

  google drive'ın şu haliyle çok eksikleri var. ben "bizımla değılsın" dedim kendisine.

  dropbox'a döndük şirket olarak.
 • dropbox founder'inin taaa y combinator basvurusunda belirttigi cekinilen rekabet ogesiydi. sonunda cikiyor. umarim dropbox'a birsey olmaz- insan dev sirketlere calismak yerine kendi isini de yapabilmeli amerika'da.
 • yazılımı windows üzerinde kurdum denedim.

  kurulum ertesi gmail hesabınızla oturum açıyorsunuz.

  kullanıcı adı/google drive

  adında bir klasör yaratıp masaüstüne de kısayolunu koyuyor.

  bu klasöre attığınız her dosyayı anında sisteme yüklüyor.

  yani normal senkronizasyon programlarıyla birebir aynı sistem.

  şimdilik bir sorununu görmedim.

  ancak yapısal bir sorun var. o da türkiye'deki internet hızı.
 • bugun itibariyla gelen email sonucu kullanmaya basladigim zimbirti, ben dropbox mu drive mi demiyor her ikisini de ayni anda kullaniyorum, birbirini yesinler ne yapayim.
  dosyalarimizin guvenligi konusu da zerre umurumda degil, cia ajani degilim bir sey degilim 3 5 sarkimi alacaksa heryerde bulunacak pdf leri calacaksa helali hos olsun mallara.
 • hakkında yazılan "hizmette değişen bir şey yok litfen okuyun bik bik bik" tarzı yazılar külliyen yalan olan uygulama.

  file stream denen saçmalık için konuşuyorum; bir kere ayarlar, özellikler vs. gibi menüler komple uçmuş. hiçbir şeye müdehale edemiyorsunuz. ikincisi google hazretleri c sürücüsünde depolanacak ulan! derse orada depolanacak. değiştiremiyorsunuz ya da kırk tane takla mı atmak gerekir bilemiyorum.

  üçüncüsü bulut sürücü olarak çalışıyor. zigabaytlarca dosyayı bilgisayarınızda da muhafaza etmek için "available offline" demeniz gerekiyor ki c sürücümde o kadar yer olmadığı için bu buton benim açımdan ateş pahası. e-tayyip hazretleri'nin ol deyince olduğu bir ülkede yaşıyoruz. yarın bir gün değil, mesela birkaç saat sonra hazreti tayyip kısın internet musluğunu dese hiçbir dosyaya erişilemeyeceği için, çevrim dışına almadan kullanacak delikanlı varsa çıksın karşıma.

  öyle proxy ayarlarını değiştirme, bant genişliğini ayarlama falan hak getire. google hazretleri özellik yok diyorsa ö-zel-lik yok kardeşim!

  zaten dropbox gibi mevcut dosyalar üzerinden senkronizasyonu başlatmak google drive file stream'de - adı her ne sikimse- mümkün değil. her defasında onbinlerce dosyayı yeniden indirecek illa...

  çok yoruldum çok.

  bu, bulut mulut abur cubur işlerine fazla kafa yorarsan sıyırıyormuşsun hakikaten.

  zamanında dinlemedik seni, affet bizi düşük profilli...

  edit :
  şimdilik dosyaları c sürücüsünden farklı bir sürücüye taşıma sorunu windows'ta sembolik link oluşturarak çözülebiliyor:
  "mklink /d d:\drivefs c:\users\<username>\appdata\local\google\drivefs"
  drivefs klasörünü appdata klasöründen istediğimiz yere taşıyıp yukarıdaki komutla link veriyoruz.

  ayrıca dosyaları çevrim dışına alsanız dahi bulut sürücüde çalışmak o kadar da rahat değil. dosya kopyalama, silme, taşıma, açma işlemleri her seferinde olması gerektiği gibi gerçekleşmiyor.