şükela:  tümü | bugün soru sor
 • google assistant'ın gerçek kişileri arayıp, belirli sorulara cevap veya randevu alabilmesini sağlayacak olan yeni teknolojisi.
 • efsane olmuş gerçekten.i/o da en çok dikkat çeken yenilik bu oldu sanırım.farklı machine learning çözümlerinin birlikte kullanıldığı bir sistem.google tel aviv,new york ve mountain view'deki mühendisler tarafından geliştirilmiş.
  çalışma sistemi şu an için randevu almak üstüne sanırım.google asistanınızdan herhangi bir randevu ayarlanmasını istediğinizde,asistan sizin yerinize randevu alınmasını istediğiniz yeri arayıp,istediğiniz tarih,saat ve kişi sayısına göre randevu alıyor.
  konuşmadan bir örnek:
  person 1: good evening.
  person 2: hello?
  person 1: hello.
  person 2: hi, um, ı'd like to reserve a table for friday the third.
  person 1: ok, hold on one moment.
  person 2: mm hmm.
  person 1: ok… hold on one second.
  person 2: mm hmm.
  person 1: so friday november third. how many people?
  person 2: for... two people.
  person 1: two people?
  person 2: yeah.

  özellikle verdiği "mm hmm" tepkileri sunumdaki bir çok kişiye kahkaha attırdı.realistik bir hava katmış.zaten anlaşılması epey güç konuştuğunuz kişinin insan mı robot mu olduğunu anlamanız.

  şu an merak ettiğim şey birini telefonda işletmek için kullanabilir miyiz acaba bu sistemi?(bkz: gülücük)
 • oha, hayvani* birsey olmus.
  sinirli konu icerisinde turing test'in canina okuyor, karsidakinin tepkisine gore cevap veriyor. bir de isin can alici yani, kullanildikca daha da iyi hale gelecek olmasi. yani 1-2 seneye kalmadan bircok konuda cevap verebilecek bir asistana donusebilir.

  https://ai.googleblog.com/…al-conversation.html?m=1
 • (bkz: deepmind)
 • deepmind'in yine dokturmesi sonucu ortaya cikmis google assistantin yeni ozelligi. io 2018'i izlerken sandalyede tepindim, "oha sakadir bu" dedim, google bizle kafa buluyor dedim; ama yok. ahahahahah teknolojinin gozunu seveyim. kullanima acildigi zaman, oyle bir imkani da varsa, tum telefonlarimi baglarim buna ben.

  arkadas: alo, tupfraq, aksam bize gelsene?
  duplex: maalesef gelemez, takviminde aksam toplantisi var gorunuyor.
  arkadas: sen kimsin ya?
  duplex: ??
 • telaffuzu kro emlakçıların dublex evleri tanıtırken söyledikleri gibi olsa da, kullananları aynı orantı da olmayacağını düşündüğüm harika google teknolojisi.
 • inanilmaz bir sey. belki yakinda buraya uzun bir yazi yazarim.
 • bu gidişle bizim ihtiyarların ve teknolojiden uzak olanların “bana bir tren/otobüs/uçak bileti al evladım” demeleri gerekmeyecek. bunun yerine “duplexciğim bana bir bilet alır mısın?” diyecekler. google bizi bu işten de kurtaracak.
 • iyiden iyiye korkmayı gerektirecek kadar olgunlaşmış yapay zekamsı hizmet. altında sadece yapay zeka yok; pek çok gelişme aşamasında teknoloji var. her biri birazcık daha olgunlaştığında, telefon görüşmelerinde karşımızda insan mı bilgisayar mı olduğunu anlamak çok zor olacak.

  düz adam yorumu: en azından bankaların sesli yanıt sistemleri işe yarar hale gelecek.