şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • google fuchsia'yı pixelbooklarda test ediyor. bir yıldan fazla zamandır gizemli çalışmaları süren
    fuchsia'nın önümüzdeki haftalarda özelliklerinin paylaşılması bekleniyor'muş.

kaynak
    türk telekom - avea mobil teknoloji haberleri

android işletim sistemine oldum olası sıcak bakmadım. çok fazla açığı var ve güvensiz.
    geliştirilen uygulamalar adeta bir çöp yığınını besliyor. çünkü android mobil işletim sistemi cep telefonları için geliştirilmişti. daha sonra cep telefonları büyük bir satış patlaması yaşadı. ve özellikle bu cep telefonlarını çocuklar, -gençler de değil çocuklar- hatırı sayılır oranda kullanmaya başlayınca, android işletim sistemi de yüzdesel olarak bakınca, çoğunlukla 18 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanıldı.

böyle olunca geliştirilen uygulamalar ciddiyetten uzak, laubali bir yapıdaydı.

en basit örneği; (bkz: android) markete girince, uygulamaların isimleri, açıklamalar kısımlarında yazanlar, ilgi çekmek için 1 yıldız verdiğini söyleyenlerin saçma yorumları gibi şeyler.

yani bakalım, artık bu android'in tekelinden çıkıp daha güvenli ve gelişmiş bir mobil işletim sistemi yapılırsa iyi olur. bana göre geç bile kalındı. bunun nedeni de basit, android marketin iyi gelir kaynağı olmasından ötürü üzerine düşmediler. ayrıca apple'ın (bkz: app store) isimli uygulama marketi varken android'i sonlandırıp yeni bir girişime girmeyi riskli buldular diye tahmin ediyorum.

ama artık -ki gizli bir şekilde geliştirilmesi- app store ile mücadele edebilecek ve android'e göre daha iyi bir işletim sistemi olabileceğine dair umut vaat ediyor.

düzeltme: yazının estetik görünümü, yazıyı göndermeden önce yapılamayan hizalamalar vs.
1 entry daha