şükela:  tümü | bugün
  • google news'ın türkçe hali. bugünden itibaren yayında. ajanspress gibi haber ajanslarının pabucunu dama atacak gibi gözüküyor. ayrıca tek tek gazetelerin web sayfalarını da dolaşmaya gerek kalmadı.

http://news.google.com.tr/
    http://haberler.google.com.tr/
  • artık diger sitelerin flash yüklü iğrenç site tasarımlarından uzak kalacağımızın müjdesidir. (bkz: seviyorum seni google)
  • gazete ve tv kanallarının sitelerindeki haberleri vererek yayın yapan google projesi.
  • gunumuz medyasinin onde gelen haber sitelerinin anlamsiz sayfa duzenlemeleri ve galeri takintilarindan rahatsiz olan, haber takip etmek isteyenler icin gercek haber portali.

(bkz: bugunden itibaren sadece google news okuyorum)
  • önemli haber kaynaklarını google reader a ekleyerek de elde edilebilecek uygulama...
  • türkiye'de gazeteciliği oculuk buculuk olduğu günlerde gazete okuma alışkanlığını yitirmek istemeyenler için güzel bir kaynak. arayüzü şaşalı değil, haber okumaya elverişli. haber okurken reklam görmeyeli çok olmuştu, abd menşeili de olsa parayı çok farklı stratejilerle kazanıp direk para kazanma hırsını gösterecek bir hareket olan reklam koyma işine girişmemiş google, sevgimiz , saygımız artıyor bu kuruma.
  • google ne yaparsa iyi yapar mentalitesi ile ilgi sevgi toplarken, ensemizde silikonlu soluğunu iyice hissettirmiş bu firma, ne zaman tekel olarak adlandırılacak onu çok merak ediyorum.
  • yok efendim, önemli haber kaynaklarını google reader'e ekleyerek bunu yapamazsınız.

yıllardır çalışan uluslararası versiyonu gibi bu da "editör eli değmeden" (%100 mü bilmiyoruz) hazırlanıyor. yani bu demek oluyor ki memleketimizin binlerce ytl maaş alan patronvari genel yayın yönetmenlerinin yerine minik bir devre oturuyor. bu devrenin herhangi ideolojik bir takıntısının, at gözlüğünün vs. olmadığını varsayıyoruz.

manşete taşınan haberler, taranan tüm haber kaynaklarındaki yoğunluğa göre dereceleniyor ve öyle sıralanıyor.

türkiye gibi aşısız haber bulamadığınız bir diyarda, en azından sırasına aşı yapılmamış bir haber dizilişi sunulduğu için google'a teşekkür etmek gerek. ama korkmuyor değiliz, google türkiye ofisinin de bir şeylerin etkisinde kalıp o algoritmanın başına bir onay makamı dikebilme ihtimalinden.
  • jules verne'in bir hikayesi: yıl 2000 çok küsür, dünyayı bir medya imparatoru yönetiyor.
    aklıma bunu daha sık getirmeye başlayan atılım.

gelen mesajlardan düzeltme ihtiyacı: burada evil falan bir vurgu yapılmamıştır. yazarın "aman tanrım google geliyor dünyayı ele geçirecek kaçın." gibi gerizekalı korkularından bahsedilmemektedir. fırsatı olan herkes dünyayı yönetmeye çalışacaktır, iyi olan kazansındır. ama gelecekte dünya üzerinde en büyük güce sahip olacaklar medya patronları olacaktır.
    yoksa beni google ele geçirmiş; amerika yönetmiş; türkiye süpergüç olmuş. zerre enterese etmiyor. bana göre hepsi bir. bana göre israilli bir ilaç emperyalistiyle, türkyedeki proleter diktatörya partisi aynı şey.
    ben değilsem, hiç kimse.
  • çok akıllıca bir proje. googleın algoritması sayesinde haberler otomatik olarak gruplanıyor. başlıklara tıklandığında googleın otomatik seçtiği bir kaynaktan açılıyor. ancak şöyle birşey dikkatimi çekti, genelde başlıklardaki haberler zaman, yeni şafak, samanyolu haber gibi belli konumdaki sitelerden çıkıyor. ben mi çok çabuk kıllanır oldum yoksa sözü edilen internet siteleri googleın algoritmasını altetmenin bir yolunu mu buldular bilemiyorum. tamam bir sayfa içinde random olarak bu kaynaklar 2-3 başlık içerisinde olabilir. ama şu an bakıyorum tek bir sayfada bu kaynaklardan 8 tane var. google news kullanmayı bıraktıracak kadar rahatsız edici.