şükela:  tümü | bugün
  • haritalar kaydımı yaptıktan sonra iki hafta içinde elime ulaşması gereken ve içinde google doğrulama kodu bulunan posta ulaşmadı. ardından o kaydı iptal edip tekrar bir doğrulama kodu gönderilmesini istedim. doğrulama kodu yine gelmeyince google my business hesabımdan form gönderip, aranmak istediğimi belirttim. amerika uzantılı bir telefonla arandıktan sonra yetkili bir kaç gün daha beklemem gerektiğini söyledi. yine gelmezse kaydı telefon üzeriden teyit ettirebileceğimi iletti ve kapattım.

öncelikle google haritalar kaydı, büyük harfle ''ücretsizdir'' arkadaşlar. telefon görüşmesi bittikten bir kaç saat sonra, google haritalar türkiye temsilcisi olduğunu iddia eden(öyle bir temsilcilik yok); konuşması oldukça profesyonel bir kadın tarafından arandım. şahıs dolandırıcı! şaşırtıcı olan bu değil tabi.

bilgilerimi, telefon numaramı ve iş yeri adresimi ne şekilde edindiğini bilmiyorum! ancak google'dan aranmadığımı biliyorum. google aramayı gerçekleştirdikten hemen sonra bu maili gönderdi.

aklıma iki ihtimal geliyor.

ya google'ın bir güvenlik açığı var ve bu şahıslar my business hesabı üzerinden işlem gerçekleştiren firmalara erişim sağlayabiliyor (düşük ihtimal), ikinci ihtimal google içinde çalışan ve support maillerine erişimi olan şahsın bir ajansla ortak çalışması.

+90 554 122 49 10 numaralı telefondan arandım. google'dan aradığını iddia eden dolandırıcı 3 yıl ve 5 yıllık kayıtlar için 364 ve 500 küsür lira ücret talep etti. benim doğrulama kodunu alamadığımdan haberi olan sadece google arkadaşlar. ve aranmam da bu bilgiyi google support'a ilettikten hemen sonra.

her gün binlerce işletme my business hesabı açıyor. bu bilgilere erişimi olan bir insanın bunu kötüye kullanması düşük bir ihtimal değil.

halı yıkamacı dükkanı açmış bir adamın önceliğidir harita kaydı yaptırmak ki bulunsun. yüksek ihtimal hem bu konularda bilgisi yok hem işi bir an önce hallolsun istiyor. bu insanlar da bunu fırsat biliyorlar ve her gün belki de yüzbinlerce liralık haksız kazanç elde ediyorlar.

google'ın bu bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşma hakkı eğer bu tarz bir şey ise, ona da yazıklar olsun diyorum.

edit:

kargo bugün geldi. gelen kargo üzerindeki telefon numaraları,
    0850 224 50 42
    0850 226 58 50
    iki telefon numarasına da cevap veren kimse yok tabi ki.

adres bilgisi,
    alsancak mah. irfan boyuer sok. no 16/4 konak/izmir.
  • google haritalardaki işletmeleri arayarak yaptıkları dolandırıcılık çeşidi.

bugün 08505323745 numarasından gelen aramayla bir kadın kendini google haritalardan arıyorum diyerek kendini tanıttı ve işletmeniz aramalarda 2 yıl boyunca üst sıralarda gözükecek, sektörünüzle ilgili sorular arandığında ilk siz çıkacaksınız vs. şeklinde tanıtım yapmaya başladı. dolandırıcı olduğunu anladığım için sonuna kadar dinlemedim dolayısıyla ücret kısmında ne söylediğini falan bilmiyorum. dolandırıcılar sürekli yeni fikirlerle geliyorlar ve hiç kendilerini tekrar etmiyorlar, tebrik edilesi.
  • ben sınırsız yer açma taktiği buldum babama açtığım yer için en az 5 kişi aradı şöyle yapalım böyle yapalım birinci sıraya koyalım vs. güvenlik açığından ziyade kod yazmışlar yeni mekan taraması yapıyorlar haritalarda.
  • ben de bir mekan açım makarasına.

örneğin: mahmut döşeme.

arasın bakalım sazanlar.
  • istediğim kadar konum açıp doğrulama mevzusunu yapabiliyorum. özellikle çilingir, nakliyat ve beyaz eşya servisi sektörlerinde yoğun talep oluyor. insanlar sadece haritalarda gözükerek müşteri buluyorlar. istediği sektörde, istediği adreste ve istediği adette haritalarda gözükmek isteyenler yeşillendirebilirler.

google my business (işletme) harita açma ve doğrulama
  • mapsbenimisletmem.com ile işiniz olduysa dolandırıldığınızı anlayabilirsiniz! geçmiş olsun. adi şerefsiz bunlar.
  • işletmenizin haritalar kaydı tüm firma bilgileriniz iki hafta içinde silinecektir 350 lira karşılığında hesabınızı google bünyesinde doğrulatalım size beş haneli doğrulama kodu yollayalım haritalardan silinmeyin diyen dolandırıcılardır.
  • aramaktan bıkmıyorlar, yaklaşın 15 tane 0850'li numara engelledim. bitmiyorlar.... çözümü olan? sabah 9 da başlıyorlar gece 19'a kadar telefon susmuyor.
  • kafayı hayırlı şeylere yorsalar ülke çağ atlayacak ama 7/24 kimi nasıl silkeleriz diye beyin yakıyor şerefsizler.
    info maillere de dadandılar, güncelleme, bulunabilirlik vb çeşitli kafa karıştırıcı argümanlarla oradan da yürümeye çalışıyorlar.
  • bunların birde kapıda ödemeli kargo göndereni var, yine izmir'li tabii. kabul etmeyince manyak manyak arayıp çemkiriyorlar bir de. nasıl yaptılarsa sitelerinde atv avrupa iş dünyası programına haber olan (!!!11) feyk (neyk?) ödül töreni falan düzenlemişler. işte çekilişle daire araba falan veriyor personeline (yersen ve dadaşlar) kadın bir anlatıyor artık ne içtiyse kendi de anlamıyor amk gazetesi (kapandı). özetle sahtekar anam bunlar, ayık olun.
    sitesinden de açıklama yapmış birde bababa!!!