şükela:  tümü | bugün soru sor
  • google in cikarmis oldugu google home un kucuk kardesi. amerika'da 49 dolardan satisa sunulmustur. fonksiyonel olarak google home ile ayni ozellikleri icermektedir. google assistant ile entegre olup evinizdeki akilli ev sistemlerini yonetebilmektedir. bunlarin arasinda chromecast, hue gibi isik sistemleri, akilli termostat ve en onemlisi spotify bulunmaktadir. ses kalitesi super olmasa da "ok google" komutunu cok iyi bir sekilde algiliyor. en sevdigim ozellikleri ise sunlar:
    *spotify da premium hesabiniz varsa istediginiz sarki, sanatci, playlist ve turu tek komutunuzla stream edebiliyor.
    *gunluk hava durumu, yol durumu, haberler gibi bilgi akisini hizlica ogrenebiliyorsunuz.
    *sorulan sorulari hizli ve dogru sekilde cevapliyor.
    *chromecast ile televizyonu sesle yonetme opsiyonu.
    *saat, alarm kurma, ses arttirma veya azaltma fonksiyonlarini kolaylikla yonetebiliyorsunuz.
    maalesef su anda bazi servisleri turkiye'de kullanilamiyor. olur da turkiye'ye gelirse dusunmeden alabilirsiniz.
  • bugün dayanamayıp renk olsun diye bir tanesini aldığım google home'un minik versiyonu. öğrendiğime göre google home ile tek farkı speaker olarak daha az ses çıkışı alabilmeniz ki oda, stüdyo daire (benim kullandığım alan) vb. mekanlar için bence gayet yeterli. şimdilik yalnızca hava durumu, alarm ve spotify için kullanacağım gibi duruyor ama ilerleyen süreçte akıllı prizler, chromecast vb. ile devam edeceğimi sanıyorum.

+ ne söylediğinizi çok iyi anlıyor
    + küçük olmasına rağmen ses kalitesi gayet iyi
    + her geçen gün daha fazla gelişiyor.

- türkçe desteği henüz yok. yine de, yakın zamanda geleceğini hatta test aşamasında olduğunu düşünüyorum çünkü android telefonlarda türkçe google asistan desteği mevcut.
  • türkiyede kullanılıp kullanılamadığını merak ettiğim google şeysi.
  • kiz arkadasima bunun coral renginden alayim dedim. kasimdan beri bekliyorum stoklarda yok. simdi ben o kadar spesifasyonuna bakiyorum, hangi sistemlerle entegre edebilirim diye dusunuyorum vesaire; ama aldigim kisinin yorumu muhtemelen "aaa rengine bayildim"in otesine gecmeyecek. farkli bakis acilari, farkli oncelikler soz konusu.

adamlar benim ihtiyacim olan renk standartlarinda bir tane opsiyon koymuslar, onu da exclusive yapmislar. nasil bir aptalsiniz anlamiyorum ki. griyi siyahi nerd milletine sat eyvallah da, adam bunu teknolojiden anlamayan sevgilisine, ust jenerasyondaki ailesine falan almak istese vazgeciyor. en basitinden cocuguna alsan teknoloji ogrensin diye, gorsel olarak hitap etmediginden kaldirip atacak bir noktada.

sanirim vazgectim akilli ev sistemleri olayina inceden girmekten. alayim janjanli bir bluetooth speaker, bundan cok makbule gecer valla.
  • eğer bluetooth speaker olarak kullanmak istiyorsanız, "ok google, bluetooth pairing" demeniz yeterli. daha sonra telefonunuzdan kolayca eşleyebiliyorsunuz.

dolayısıyla audible'dan sesli kitap dinlemek için echo dot almanıza gerek yok. ayrıca pandora ve spotify'dan da müzik dinleyebiliyorsunuz.
  • yakinda turkce dil destegi gelecek gibi gorunuyor.

https://www.notebookcheck.net/…n-2018.284454.0.html
  • yaklaşık bir 10 gündür bayağı aktif olarak evde kullandığımız hede.

bu asistan işini kullanmayanlara anlatmak oldukça zor. şunun gibi düşünün, 30hz monitörden başka bir ekrana bakmamış olana siz ne kadar 60hz'i övseniz de, gerçekten izlemeden aradaki farkı anlayamaz. asistanlar da benzer, yokluğu bir şey kaybettirmiyor ancak kullanıp alışırsanız, oldukça işlevsel olduklarını farkediyorsunuz.

baştan söyleyeyim, halen arzu ettiğim bir çok şeyi yapamıyor ve evde öyle akıllı cihaz çok fazla olmadığı için var olan bir sürü özelliğini de aktif olarak kullanamıyoruz. ama ortamda bir bilirkişi olması oldukça sağlıklı olabiliyor.

benim kötü bir huyum var; aklıma takılan bir soruyu öğrenemezsem hayatta uyuyamam. geçen gün real madrid totthenham maçını izlerken bir çelişkiye düşüp ronaldo'nun tam yaşını unuttum. hemen google'a sorup kesin cevabı öğrenebildik 1-2 saniye içinde.

bunu tabi siri'ye de sorabilirdim telefondan, ama özellikle siri'yi türkçe kullandığım için (iphone 8) ronaldo'yu bir türlü anlayamadı değişik şekillerde tekrar etse de ama tecrübelenip messi'yi tane tane söyleyince şak diye söyledi tabi (bunu karşılaştırma yapabilmek için az önce yeniden yaptım). aksine google, çok çok yanlış söylemediğim sürece, ne sorarsam hızlıca direk yanıt verebildi; siri sıklıkla arama sonucu çıkarabiliyor direk yanıt yerine.

bu arada siri diyorum ama homepod'u değil, iphone 8'deki siri'yi kullanıyorum. bir farkı var mıdır bilmiyorum.

siri'nin en gıcık olduğum tarafı böyle çok yapay konuşması. tonlaması, vurgusu, kelimeleri değişik seslerle okuması, cümle sonlarını düzgün bitirememesi falan... acayip tav oluyorum. google home ise inanılmaz akıcı. gerçekten biriyle sohbet ediyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz, bunu bozan tek hadise her iletişime geçtiğinizde "ok google" demeniz. bu inanılmaz irrite edici. "ask" ya da "tell" temelli istemlerde olsun, her seferinde ok google demeniz gerekiyor, buna yemek tariflerindeki adımlar falan dahil. tüm kullanıcı deneyimimde en rahatsız olduğum konu buydu, insanı soğutuyor kendisinden, o kadar rezalet.

bir diğer sıkıntı, telefona yüklediğiniz home uygulaması ile google home mini tam olarak birlikte çalışmıyor. ilk kurulumda spotify'ı varsayılan müzik istemcisi yapmama rağmen, google home mini varsayılan istemcisini ayarlamıyor ve listede de çıkmıyor; ancak spotify hesabınızı buna bağlayabiliyorsunuz ve google'a özellikle spotify'dan bir şeyler çalmasını söylediğinizde sıkıntı yapmadan çalabiliyor.

siri'nin konuşma şeklini sevmediğimi söylemiştim. bu nedenle türkçe'den ingilizce'ye aldım servisi ancak ingilizce'de de aynı saçma salak konuşma tavrı mevcut. google home mini şu anda ingilizce ve bir sürü dille kullanılabiliyor ama türkçe bu sene içinde gelecek, eğer siri türkçe'si gibi gelirse ingilizce'yi değiştirmek için bir neden yok zira inanılmaz akıcı konuşuyor ve her seferinde "ok google" deme zorunluluğu haricinde hiçbir sıkıntısı yok. denilenleri de kolayca anlıyor, öyle angut falan değil yani; ki bilen bilir ingilizce konusunda fena değilim ama dilim dönmez, speaking'im rezalettir.

açıkçası sanırım google hesabımızı bağlamamıza rağmen google drive dosyalarımıza erişemiyoruz ancak google shop list falan açık, o konuda sıkıntı yok.

valla uygulama ve uyumluluk konusunda bazı sıkıntıları olduğu açık ama bence 300 liraya değer. kesinlikle almanızı tavsiye ediyorum, özellikle ileride akıllı cihazlar aldıkça potansiyelini artarak kullanmaya devam edebileceğiniz bir temel bu.
  • oldukca aktif alet. pixel 2 pre-oderladigim icin bedavaya gelmisti, suan 2 tane daha alma planim var. eger evde akilli aletler kullanmayi seven bir insansaniz cok isinize yariyor. "hey google, you know what to do" diyorum catirt diye tv'yi aciyo, netflix'ten the office'i oynatmaya basliyo. yemek yaparken timer kurdurtuyorum gotumu kipirdatmadan, tv'yi kapattiriyorum, google reklamindaymis gibi giyinirken hava durumunu soruyorum falan, arada haberleri okutturup raptors'un maci var mi onu soruyorum. yatmaya yakin "isiga kim yuruyecek simdi hiammina" diyip google'a isigi kapattiriyorum. ha tum bunlari google assistant'la da yapabilirsiniz fakat ikisine de sahip bir insan olarak acikcasi google home mini daha rahat bir cozum. evde degilken kullanirsiniz assistant'i.

aletin tek sikintisi, mutfaktayken bagirmadigim surece sesimi algilamiyor. ki mutfakla salon birlesik, 1+1 ev amk. o yuzden iste 2 tane daha almayi planliyorum. 1 yatak odasina, 1 tane de mutfaga.

ha bak bir sikinti daha geldi aklima, bir komut verdikten sonra hemen ikincisini de veremiyosunuz, tekrar "hey google" cekmeniz lazim. o "hey google" / "ok google" olayini sevmiyorum zaten daha kisa bi sey bulmalari lazim. "sergey" diyelim mesela, adi sergey olsun. veya ben benim aletin adini "mahmut" koyayim, "mahmut, turn hallway off" diyince kapasin isiklari. bilemedim.
  • 4 adim atip isigi kapatacak kadar zor bir hayatlari olanlarin hayatini kolaylastiran efsane aygit.
  • yaklaşık 2 haftadır kullandığım alet. çocuğun odasına koydum arada transfer ediyorum başka odalara çünkü aletten bir değil, birkaç tane almak lazımmış.

ufaklığa doğumundan buyana ingilizce konuşmaya çalıştım. şimdi bizimki bu alet ile karşılıklı konuşuyor. soruyor konuşturuyor aleti. güzel. ben bu cihazı beğendim. lakin zaten telefonda aynısını yapabiliyor.

50 dolar bu cihaz. fiyatı da uygun. philips hue aldım şimdi konuşarak ışıkları kapatıyorum. çocuğun odasında iken geceleri iyi geceler dediğimizde uyku için cırcır böceklerini duyuyoruz. gerçi oturduğum evde de pencereyi açtığımızda cırcır böceklerini duyuyoruz. ama cihazda başka seslerde var mesela dalga sesleri.

inek ne ses çıkarır diye sorunca yanıt veriyor bizim ufaklık kıkır kıkır. ya da çocuk şarkıları söyle deyince çocuk şarkılarını çalmaya başlıyor tabi bizim ki de beraber söylüyor şarkıları.

kısaca ingilizce biliyorsanız ve uyandığınızda traş olurken podcast dinlemek isterseniz konuşarak komut vermek güzel.

bizler modern dünyanın ilkel insanlarıyız telefon gibi bu tür cihazların kullanımı, tam anlamıyla doğru bir karşılaştırma olmasa da, tekerleği ve ateşi ilk kez kullanmak gibi.

tabi sabah kalkınca hava durumu nasıl acaba diye bir alışkanlığımız yok bu sebeple cihaz çok mu faydalı? yanıt veriyorum: telefon daha faydalı.