şükela:  tümü | bugün
  • bugün debe'ye giren girdiye ithafen;

bir arkadaşım teknik servislik yapıyor. adam yetenekli, hemen hemen her şeyi tamir edebiliyor.

bir gün beni aradı, içmiş, nasıl sinirli hem de.
    google maps'de dükkanının karşısına sanal bir teknik servis açılmış. fiziksel olarak olması gereken yerde ise emlakçı var.
    arkadaş bunu şikayet ediyor google'a ve haritayı bayağı bir inceledikten sonra ise dehşete kapılıyor;

bunu yapan kişi/kişiler anadolu yakasında neredeyse her yere böyle sanal teknik servisler açmış. neredeyse her mahalleye.
    telefon numaraları ise hep aynı ve çağrı merkezi şeklinde.

arkadaşım numarayı arıyor "laptop kapağım kırıldı yaptırmak istiyorum" diyor. amacı adamların ana mekanına gidip olay çıkartmak. karşıdaki de "pandemi sebebiyle biz motorlu kurye ile gelip alıyoruz" diyor. lokasyonlarını da öğrenemiyorsun böylece. tezgâh on numara.

tabi bu olayı anlattıktan sonra mahallede ne kadar tanıdığımız varsa mahalle kavgası gibi ipnelerin her sanal lokasyonunu seri şikayet ettik binbir tane ip ve hesaptan.

sonuç: yok oldular. arkadaşımın da işleri açıldı.
  • geçen kış; edirne'de yaşayan ve alzheimer benzeri bir hastalığı olan ihtiyar teyzemin "tepesinde kamera olan araç" gördüğünü iddia etmesi üzerine ailece, "tabi canım, gugıl da edirne'ye bayılıyordu" demiştik.
    el birliği ile bizi g.t ettiniz; teşekkürler google, teşekkürler teyzeciğim!

edit: hatırladıkça utanıyorum, ortamda "uzaylı" göndermesi yapan amcalar bile olmuştu. :(
  • surekli kuzey batı yonunda ilerleyiniz gibi sacma yol tarifleri vermeye calısan uygulama. hayır ben kuzey batıyı bilsem seni mi acardım? amerikan polis filmi mi cekiyoruz,adam gibi söylesene.
  • maalesef yıllar içinde çöplüğe dönmüştür. düzelir diye beklerken daha da berbat hale gelmiştir.

öncelikle şunu belirteyim, bu tip uygulamalarda genellikle haritaya yaptığınız katkılara göre profilinizin güvenilirlik seviyesi belirlenir. yaptığınız düzenlemeler sizden daha yüksek güvenilirlik seviyesi olan kişilerce onaylanırsa sizin de seviyeniz artar. böylece sizin de yaptığınız düzenlemeler daha kolay onaylanır. böyle bir komünite vardır, sistem işler. şahsen foursquare'de uzun yıllardır ara ara konum düzeltmeleri olsun eksik işletme bilgileri olsun elimden geldiğince gönüllü olarak düzenleme yapan biriyim. aynı şekilde waze isimli navigasyon uygulaması için de emeklerim var, türkçe çevirilerinin de bir kısmını ben gerçekleştirmiştim. belki saçma olabilir ama harita bilgileri girmekten, düzenlemekten, güncel tutmaktan zevk alıyorum.

google maps türkiye'ye gelirsek, maalesef tam türkiye yönetimi gibi bir hale dönüşmüştür. düzenlemelerde yetki sahibi olan herkes bu işi "gönüllü" olarak değil "para kazanma" amacıyla, amacı dışında işlemler yapıyor. bu durumu yaptığım düzenlemelerin hiçbirinin kabul edilmemesiyle, ve tamamen kasıtlı olarak birbirinden farklı işletme bilgilerinin değiştirilmesiyle farkettim. ancak bardağı taşıran iki olay oldu benim için.

istanbulda oldukça yakın oturduğum koskoca alışveriş merkezinin (atlantis avm) ismi ve konumu değiştirilerek hiç duymadığım (gerçekte var olup olmadığını da bilmiyorum) kıyafet satan bir işletmeye dönüştürülmüş (ismi "boğaziçi eşarp" olmuş). bunu farkedip google maps üzerinden şikayet ettim. ve tahmin edin ne oldu, düzenleme talebim reddedildi.

ikinci olayda oturduğum sitenin google maps sayfası bir güzellik merkezine dönüştürüldü. evet şaka değil, google maps'ten evime gitmek istiyorum dediğimde beni alakasız bir yerde olan güzellik merkezine götürüyordu. google'a göre güzellik merkezinde yaşıyordum. aynı şekilde bunu da şikayet ettim ve tabii ki kabul edilmedi. google maps forumlarından bu durumu yazdım, oradan da doğru düzgün bir sonuç alamadım. işletmenin sahibine bu durumu bildirdiğimde "yanlışlıkla" yaptıklarını ve düzelteceklerini söylediler ve düzelttiler. bu iki olay dışında da çok kez gözlemledim benzer durumları.

peki bunu neden ve nasıl yapıyorlar? sistem nasıl işliyor? bunlara cevap vereyim, yapılmasının tek sebebi var, arama motoru optimizasyonu. google'da aratılan terimlerin yanında konum bilgisi çıkıyor, bu konum bilgisi sayesinde işletmenin tüm bilgileri görünür hale geliyor ve inanılmaz müşteri çekiyorlar. haritada bu rezaletleri yapanlar işletmelerin kendileri değil, "seo" için para verdikleri hainler yapıyor bunları. google maps'te kendi profillerini "kasıp" güvenilirlik seviyelerini yükseltiyorlar, muhtemelen birbirilerine yardım ediyorlardır bunu yapmak için. "gerçekten" gönüllü ve tek amacı haritaları geliştirme olan insanlar ise bu sistemin dışına itiliyor. virüs gibi ele geçirmişler google maps'i. en kibar tabiriyle maps'in "içine ediyorlar" ve kimse bir şey yapamıyor. google bu duruma sessiz kalıyor, muhtemelen haberi bile yoktur.

burada aklıma şu soru geliyor, google'ın türkiyede haritalar için görevlendirdiği bir ekip/kişi yok mu? umarım yoktur çünkü eğer varsa bu duruma onlar yaratmış demektir. son olarak size önerim google maps'ten mümkün olduğunca uzak durmanız, konum kaydetmek için asla kullanmamanız. yoksa eve gidicem diye çıktığınız yolda hiç beklemediğiniz anda kendinizi güzellik merkezinde bulabilirsiniz.
  • eskiden muhteşemdi, artık korkarak önerilerini takip ediyorum.

örneğin, istanbul teknik üniversitesi kampüsünü serbest geçiş güzergahı sanıyor. kampüs içinden rota çiziyor, kapıdaki görevliler artık durumu kanıksamış, doğrudan size alternatif güzergah öneriyorlar.

bir defasında bize uçak kaçırttı zira önerdiği aletrnatif güzergaha uyduk, nasıl olduysa yolun yarısında vaz geçip geri döndürüp orijinal yoldan götürdü. soktuğu yollar tanıdık olmayınca durumu geç fark ettik ve 40 dakika tamamen boşa gitti, uçak kaçtı.

şehirdışında kullanırken sizi tamamlanmamış yollara veya tarlalara sokmakta çok ısrarlı. yolun tarla olduğunu, sizin de traktör olmadığınızı bildiğiniz için tarlaya girmeyip devam ediyorsunuz, bu defa google size yolu kaçırdı muamelesi yapmaya başlıyor. bazen de yolun makul bir yol olmadığını çok geç anlıyorsunuz(ilk başta normal yol gibi görünüyor, bir kaç km sonra yolun kullanımda olmadığını anlıyorsunuz).

istanbul içinde ters yöne sokabiliyor, kısa yol diye site otoparklarından geçmenizi isteyebiliyor.

ayrıca en can sıkıcı olanı, teknik olarak doğru olan ama sürüşü çok yorucu olan rotalar. yani size ara sokaklardan daha kısa yol çiziyor, yol hakikaten daha kısa ama öyle dar öyle dik yerlerden geçiriyor ki her an aktif sürüş yapmanız gerekiyor. çocukların top oynadığı, asfaltın en son ecevit zamanında döküldüğü ara sokaklar her an tam dikkat gerektiriyor, böyle yerler kısa diye iyi rotalar olamaz.
  • deniz altındaki panorama uygulamasını efes pilsen, durex, marlboro reklamı olacağından marmara denizi' nde uygulayamayacak google servisidir.
  • rekabetin nasıl bir şey olduğunu tüm çıplaklığıyla görebilmemizi sağlamış servistir. sen yıllarca bu kadar büyük bir potansiyeli olan türkiye'yi göz ardı ederken, gelsin elin rus'u elindeki imkanları seferber etsin birazcık hizmet verebilmek namına.. google fırsatları ve insanları kaçırmaz, bu yüzden kırk yıl geçse asla yapmayacağı işi yandex sayesinde yapmıştır.

teşekkürler yandex.

anlamsızlık editi: işbu entaride google maps üzerinde türkiye'nin dört bir bucağına streetview hizmetinin halka açılması üzerine google eleştirisi yapılmıştır.
  • bahçesindeki dedemle birlikte köydeki eve görünce elimdeki sigarayı sakladım amk. kaç senedir görmemiştim adamı iyi oldu.

zidane'ın bekleyip bekleyip voleyi çaktığı gol gibi bir gol olmuş. süper olmuş.

p.s: appstore tr'ye de koyun artık şunu lan
  • yüzbinlerce insanın street view'in türkiyeye geldiğinin haberini aldıktan sonra kendi evlerini arayacakları uygulama.

banko 1 at fava bekle.
    edit: oğlum bende evime bakıp geldim buraya.

evine bakan çıksın kasıyor.
  • bunu yapan şirket yakında arama motoru da yapar amk ama lycos varken kim kullanır bilmiyorum yani...

edit: 2015 yılında google maps'i keşfeden bir arkadaş başka bir başlık açmıştı heyecanla. entriler buraya taşınınca biraz şey oldu tabi...