• waze google mapse nazaran daha az kaynak tüketmektedir, bu sayede eski ya da düşük donanımlı cihazlarda da gönü rahatlığı ile kullanılabilir. ayrıca waze'in müzik uygulamaları ile entegrasyonu ve app içinden bu uygulamalara erişim özelliği sürüş esnasında çok daha rahat ve güvenli bir kullanım sunuyor. buradaki entegrasyon tek bir uygulama ile de sınırlı değil neredeyse bilinen tüm müzik servisleri ile entegre olabiliyor. ben deezer kullanıyorum, navigasyona devam ederken uygulamadan çıkmadan deezer açıp sevdiğiniz müzik ve podcastlere erişebiliyorsunuz.

bir iki denemede waze ve google mapsi aynı anda kullandım. istanbul içi için genelde aynı rotayı öneriyor bu açıdan aralarında fazla bir fark yok.

google mapsin artısı diğer google servisleri ve google asistan ile birlikte kullanılabilmesi bu sayede sesli komut kullanımı waze'e göre bir tık daha ilerde.

waze'de rota planlama özelliği var gideceğiniz rotayı önceden planlayıp kaydedebiliyorsunuz planladığınız zamandaki tahmini süreyi de görebiliyorsunuz. bunu kaydettiğinizde vakti gelince size hatırlatıyor. google mapste de zamana göre tahmini süreyi görebiliyorsunuz ama waze'deki kullanıcı deneyimi daha başarılı.

yeni bir waze kullanıcısı olarak ilk deneyimlerim bunlar. bir şans verip kullanmaya devam edeceğim. özellikle şehir dışına çıkma fırsatı bulursam oradaki deneyimlerimi de eklerim.
  • google maps'i istersen açık kullan, ikili ekranda kullan, istersen küçült kenarda kullan, istersen komple küçült bildirim çubuğunda kullan; o arada hangi müzik uygulamasını kullanmak istersen kullan. şu an hiç bir navigasyon uygulaması maps'in sahip olduğu veriye sahip değil doğal olarak. arabayla, toplu taşımayla, yürüyerek daha verimli çalışan uygulama görmedim. daha kaliteli arayüz de görmedim.

''ok google, bilmem ne alışveriş merkezi yol tarifi''
  • google tabii ki daha alt yapılıdır, ama nedense waze insanlar arasında baya baya tutuyor gibi. yükledim, alışamadım grafiklerine, oyun gibi çizgileri var pek hoşuma gitmedi, gayriciddi buldum.
    waze’de takdir ettiğim özellik: app içinde spotify çalıştırması, ios’ta bile widget gibi eklenti yapmışlar.
hesabın var mı? giriş yap