şükela:  tümü | bugün
 • google maps'in türkiye için resmi ios ve android app'ının olmamasından dolayı yandex'e ılımlı bakıyorum buna rağmen yol bulma konusunda yandex pek iyi değil. hatta alternatif hat çizilemediğinden google maps'e göre çok kötü. google maps içinandroid için apk ile sorunu çözmeme rağmen jailbreaksiz ios için bir çözüm yok. yandex'in hız gösterme özelliği bayağı iyi ama kalan süreyi hesaplarken hızı değil, kendisine göre belirlediği hız sınırlamalarını kullanması kötü. otobanda giderken 100km/s hızla giderken kalan süre 60km/s e ayarlı olması can sıkıcı.
 • türkiye desteği verdiği andan itibaren yandex'i her konuda kelimenin tam anlamıyla ezip geçmiştir. yandex ile kaybolup defalarca çıkmaz sokak vs. girerken google maps hem şehir içi (istanbul) hem şehir dışı elinizle koyduğunu gibi bulduruyor. test edildi ve onaylandı.

  edit: küfürü kaldırdım, kendim rahatsız oldum.
 • yer adı arayarak bulma konusunda google maps çok büyük bir farkla önde. yandex'te illa sokak, cadde adı yazmanız gerekirken google maps'ta artık bakkalın ismini yazarak bile gideceğiniz yere rota oluşturabiliyorsunuz. çünkü artık her noktanın google maps'te kaydı bulunuyor.
 • yandex navigasyonun google maps'e fark attığı aşikar. kaldı ki güncellediği son yeniliklerle birlikte kavşağa gelmeden önce, kavşak ayrımları, hız limitleri ve limitleri düzenleme opsiyonunu kullanıcılarına sunma tercihini bırakması.

  bunun da yanı sıra otomatik yakınlaştırma, sesli komut verme özelliği (bkz: hey yandex) gibi.

  buna istinaden gittiğiniz yerleri tek tek kaydedebilme özelliği ve bu özelliğin e mail adreslerimize entegre edilerek saklanması.

  yön bulma kolaylığı, yol üzerindeki güzergahların kırmızı, sarı, yeşil oranlarının gerçeklik tutarlılığının doğru olması gibi gibi bir çok özellikler.

  ayrıca yandex ekibine de buradan teşekkürlerimi iletiyorum. bu özellikleri kullanıcılarına ücretsiz sunduğu için ve sık sık yenileme yaptıkları için.

  düzeltme: masa üstü haritalar için değil, sadece telefonda kullanılan navi için yorum yaptım.

  sonuçta o da haritaların bir ürünü.
 • istanbul içinde trafik yoğunluğunun doğru gösterimi ve alternatif rotalar konusunda yandex açık ara öndedir.
 • işim satış ve bütün gün yollarda olduğum için bu ikisini de gayet aktif kullanıyorum ve ikisininde ciddi avantaj ve dezavantajları var.
  google'ın avantajları
  - neredeyse her firmayı isimden bulabiliyor.
  - sesli desteği daha anlaşılır.
  - dönmen gereken sapağı ismi ile verdiği için üst üste binen yollarda şaşırmıyorsun.
  - trafik bilgileri daha güncel
  yandex'in avantajları
  - hız sınırlarını, hız kameralarını ve polis tuzaklarını gösteriyor.
  - google'a kıyasla çok daha kısa alternatif yollar ve kaçışlar gösterebiliyor.
 • google'da firma yada adres bulmak daha kolaydır, bunun dışındaki her konuda yandex navigasyon üstündür şahsımca.
 • google maps büyükşehirlerde yandex maps kırsal yerleşkelerde kapısı çalınacak uygulamalardır. inlerin cinlerin top oynadığı yollarda google maps yandexe göre yetersiz kalmaktadır.
 • şu adreste detaylı bir şekilde -diğer navigasyon uygulamalarını da katarak- yapılan karşılaştırması bulunmaktadır. kazananın tarafsız bakıldığında google maps ama duygusal bakıldığında yandex navi olduğu vs’dir.