şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: olsa da yesek)
 • linux ile yeterince içli dışlı olan google'ın zannedersem sadece bir unix sistemi olarak yapacağı bir sistem olur.
 • google desktop, toolbar, frogle ve gmail ütüne talk'l birlikte ufacık bir entegrasyondan sonra altyapısı zaten hazır olan olay..

  şaka bi yana * bi linux sürümünü geliştirse hiç fena olmıcak ciddi ciddi..
 • "başlat"* butonu yerinde "kendimi şanslı hissediyorum"* butonu olması durumunda artık şansınıza hangi program gelirse onun açılacağı işletim sistemi. ne çıkarsa bahtınıza...
 • gooos, detaylı bir şekilde http://www.kottke.org/…4/04/google-operating-system adresinde hayallenen işletim sistemi
 • (bkz: gfs/2)
 • google'ın planları içinde kesin bulunan bir fikir.
 • http://grooan.com/futurefeeds/index.php?p=15 adresinde fake mi gercek mi belli degil screenshot'larla ce demi$ os. bence fake de, hic belli olmaz.
 • ilk mainstream dagitik isletim sistemi olmasi kuvvetle muhtemel, bir terminalin ardina odenilen lisans ucreti kadar cluster eklenebilitesi ile datacenter'larin favorisi olmaya aday spekulasyon
 • google. insanların ne yazdığını*, ne aradığını*, ne alıp sattığını*, kimin reklam vermek istediğini ve reklamların başarı durumunu* ve nasıl iletişim kurduğumuzu* bilen tek site.

  bu başarının arkasında google'ın devasa ağ ile birbirine bağlı, çökmesi imkansız diye nitelendirilen, dünyanın en iyi web tabanlı sistemini barındıran bilgisayarları bulunmakta. sayıları 100.000 civarı olan bu bilgisayarların üzerinde yukarıda saydığım herbiri kendi alanında en iyi servisler var.

  - peki google bilgisayarların bu gücünü neye borçlu?
  - google dosya sistemi.

  gmail'in başarısının sırrı işte burda yatmakta. basitçe düşünürsek herhangi bir çökme/arıza sonucu verilerin kaybolmaması için google her maili 3 ayrı diske kopyaladığını, ve kopyalarken herbirini 3:1 oranında sıkıştırdığını hesaba katalım. bir disk bozulduğu zaman diğer 2 diskten birisi otomatik olarak yer değiştirilip raid gibi zorluk çıkarmamakta, ayrıca yer kapasitesi sorununu da engellemekte. böylece sistemin tek ağır yükü indeksleme ve sayfa gösterimine bırakılmakta. disk değiştirmekteki donanım sorunları giderildiğinden yıllık olarak her kullanıcı için 1-10$ arasında bir maliyeti olmakta bunun.

  google'ın eğer kurduğu bu mükemmel sistemi son kullanıcılara her aracı kapsayacak şekilde ("software as a service") sunmasına google os denecektir tahminimce.

  google zaten geleceğin ürünlerini çoktan belli etmekteydi. istemci tarafında çalışacak bir sistem yerine, ajax teknolojisini kullanarak web üzerinde bir os yaparsa kendi kurduğu sistem daha başarılı olacaktır. zira google böyle yapmazsa geleceği "everything hosted" olarak nitelendirmekten çekinmeyen microsoftun, web 2.0 ile bu başarıyı elde etmesi içten bile değildir. google office ile işletim sistemi için geçiş adımını atacak olan google, microsoft vs google savaşı için yeni bir sayfa açacaktır. ama unutulmaması gereken, internet yuvarlak değildir, başarı eskisi kadar kolay da değildir zira microsoft web 2.0 ile yeniden ve eskisinden daha güçlü bir şekilde gözlerini açmıştır.

  edit: web uzerinde calisan os'den kastettigim, ozellikle web'e, web 2.0'a dayali olan bir os'dir.