şükela:  tümü | bugün soru sor
  • youtube red ile birlikte kullanilabilen aylik subscription pakedini bir suredir kullaniyorum. urun guzel ama kullanirken kafam got gibi oldu.

bir sirket branding konusunda bu kadar ortaligi birbirine karistirabilir. youtube red, youtube music, google play music, google play, songza derken ortalik bombok oldu. lan muhendis almak icin bu kadar ugrasirken branding, marketing islerine bakan insanlari neden kahve dukkanlarindan topluyorlar anlamiyorum.

su potansiyel apple'da olsa, oyle kuvvetli bir marka yaratirlar ki millet arabasini satip bu servise uye olmaya kalkar. ama google bu konuda feci siciyor. apple daha cok siker bunlari. apple music'te web based player yok ona ragmen insanlar gidip para veriyor. google ise birbirine benzer 88 urunle ortaligi birbirine katiyor.
  • en iyi müzik servisi. yıllardır spotify kullanan beni, özenle hazırlanmış playlistlerinin güzelliği ve materyal tasarımlı arayüzünün çekiciliğiyle kendine çekti. abonelerine youtube red'i de vermesi mükemmel bir şey, fakat youtube red maalesef sadece amerika'da kullanıma açık.

spotify ile aynı ücrete sahip olmasına rağmen zaman zaman %50 indirimli kampanyalar yapıyorlar. örneğin geçtiğimiz ay 6 aylık üyeliği sınırsız sayıda %50 indirimle hediye olarak gönderebiliyordunuz. millet kendine 5 senelik üyelik hediye etti bu şekilde. fakat indirim kalktı artık.

bu arada mac ve windows destekli masaüstü programı ile de mükemmel gidiyor.

http://www.googleplaymusicdesktopplayer.com/
  • yayınladığı günden bu yana all access olarak kullandığım müzik servisi.

google ismine güvenerek ilerde daha da gelişecek olduğuna inansam da mevcut hali spotify'a tam bir alternatif olamayacak seviyede.

özellikle radio fonksiyonalitesi tam anlamıyla fail.

arama fonksiyonalitesi olarak da spotifyın sunduğu gelişmiş özelliklerin hiç birini barındırmıyor.

bu eksilerinin yanında niye para veriyorsun o zaman diyen olabilir, sebep olarak pink floyd dinleyebiliyor olmak ve spotify'ın sunmadığı, küthüpanelerinde bulunmayan albümler için şahsi upload alanı sunmasını gösterebilirim.

ilgilenenler için not düşmeli; 30 hazirana kadar abonelik başlatanlar, iptal etmedikleri sürece aboneliklerini 10 dolar yerine 8 dolara yenileyebilecekler.
  • music beta olarak duyurulan, google music olarak çıkan, google play'le birlikte şu anki adını alan servis. 20.000 adete kadar şarkı ücretsiz olarak yüklenebiliyor. türkiye'den kaydolmak biraz meşakkatli.

bir de kişisel arşiv ile spotify benzeri sınırsız erişimi birleştiren google play music all access var ki, google'ı çevrimiçi müzik alanında esas bu şahlandıracak gibi duruyor.
  • play store'da türkçe olarak "60 günlük deneme sürümünü başlatın" şeklinde reklamı olan, üzerine tıklayınca "ülkenizde kullanılamıyor" diyen salak uygulama.
  • çok yakında türkiye'de de açılacak uygulama
  • amerikan proxim üzerinden bir aylık "all access" denemesi başlattım. android'im olmadığı için web edisyonunu deniyorum.

sonuç: rezalet. ttnet müzik'in hallicesi.

google büyük şirket. esas işi web servisleri sunmak. streaming music de daha girmediği ama girmekte geç kaldığı bir pazardı. microsoft'un zune'u var, spotify var, rdio var, rapsodi var, amazon cloud player geyiği var. şimdi bir de streaming seçenekli itunes gelecek. ortalık cümbüş olacak.

bence bu oyunu kim kazanır: google değil, amazon değil; itunes ve spotify kazanır. ha benim gönlüm spoti'den yana.
  • türkiye'ye bu saate kadar gelmedi, bu saatten sonra da gelse başını alır artık. atı alan üsküdar'ı geçti.
  • spotify hesabimi kapatip gectigim yeni servis. soyle bir guzellik oldu; 4 ay ucretsiz, sonraki aylar 9.90euro. parayi da iptal edersem, eger etmezsem de 5. ayda kesecekler. peki servisten memnun muyum? evet. fazlasiyla. yalniz icerik olarak spotify'dan cok buyuk denilirken ne kastediliyor tam anlayabilmis degilim. spotify'da bazi gruplarin yayinlanmamis albumleri google play music'te yer aliyor. ama grup bazinda bakildiginda spotify'da yer alan underground gruplar google play music'te de aynen var mi orasi tartisilir. turkiye'ye gelirse kesinlikle deneyin. kacmaz.
  • klasöre göre müzik dinleyemeyeceğiniz dandik uygulama. koduklarım. zor sanki öyle bir seçenek koymak.