şükela:  tümü | bugün
 • dün itibarıyla google play store uygulamasında görünür olan, google'ın yeni güvenlik aracı. uygulamalarınızı malware, exploit vs. yönünden tarıyor.

  http://files.digitaltrends.com/…rce_mod_dq8f3vm.gif

  daha evvel android device manager ile kullandığımız, cihazın yerini tespit etme olayını da buna entegre etmişler. yalnız adm'deki sürümde cihazın şarjının yüzde kaç olduğu, hangi kablosuz ağa bağlı olduğu bilgisi var mıydı hatırlamıyorum.

  https://www.google.com/android/find

  bir de tarayıcı güvenliğini artırmışlar söylenene göre.

  https://www.android.com/play-protect/
 • google'ın henüz tam kararlı olarak çalışmayan servisi. bi gece yarısı bluetooth için güvenli değil sağa sola sms gönderir bak bu, sileyim mi dedi. ben de yarı açık gözlerle sil güzel kardeşim güvenli değilse dedim. telefondan bluetooth gitti. bluetooth aktif olmuyor, çevrede cihaz bulmuyor. uygulama ayarlarından vs. zor hallettim durumu. ben yandım siz yanmayın.
 • konu ile ilgili gelen bildirime tıkladığınızda açılan ayarlar sayfasında "cihazı güvenlik tehditlerine karşı tara" seçeneğinin tikini kaldırarak, tüm sistemi koruma/tarama özelliğini kapatırsanız, sadece play store uygulamalarını kontrol edecek şekilde ayarlamış olursunuz. bunu yapmazsanız google tüm sisteminizi tarayıp bulduğu şüpheli uygulamaların kopyasını alıp kendi serverlerine analiz için gönderebilir. ayrıca bu tarama, performans düşüşlerine ve pil tüketimine neden olacaktır. maalesef tamamen kapatmanın bir yolu yok. belki rootlu sistemlerde ilerleyen zamanlarda bir hal çaresi bulunabilir.

  google'ın bu servisi getirmesinde yakın zamanda google play storda bulunan bazı applikasyonların zararlı yazılım içerdiğinin ortaya çıkması etkili oldu elbette... (judy ve xavier adlı uygulamalar.)

  not: söz konusu ayara play store uygulamasının sol menüsünden de ulaşabilirsiniz.
 • google play uygulama mağazasının güncelleme sayfasında gördüğüm hede.

  yüklediğin uygulamanın zararlı davranışları olup olmadığına bakıyormuş. varsa zaten neden en başından mağazaya konuyor ki?
 • henüz işlevsel olmayan google güvenlik bi-şeysidir. cihazda bariz malware olan 2 adet app'ı pas geçmiş bunları temizlemek için kullandığım temiz ve açık kaynak kodlu patcher'a takmıştır.

  bilgi çalan app'ler ile aram iyi ama hırsız app'lere müdahale edilirse şarlarım demek istiyor.

  bi siktiriniz gidiniz lütfen dedim anında. daha da aktif edersem siksinler.