• yeni arayüzü ile daha sade ve anlaşılır olmuş. fakat bazı verileri göstermiyor yeni arayüzde, yakında o da gelecek diyor. 'tam olarak göç etmedik' yeni arayüze dedi google.
  • branding manager tool’udur bir nevi
  • eski tarama istatistiklerinde tarama bütçesini hesaplayabiliyorduk. yeni tasarımda tarama bütçesini nasıl hesaplayabiliriz?

tanım: bir google tool'u
  • eski webmaster tools'a göre henüz birçok özellik aktif değil. fakat inanıyorum eskisinden çok daha kullanışlı olacak şekilde tüm özellikler bir bir aktif olacak.

ben en çok alan adı düzeyinde doğrulama kısmını beğendim. artık domainin başına http koydun https koydun olayları kalktı, bu baya güzel oldu. eskiden ciddi kafa karışıklığı oluyordu, özellikle link reddetme aracını kullanırken.
  • url denetimini günlük 20 adetten sınırsıza çektiği için google'yi tebrik ediyorum. zaten tüm sistem size ait. eğer sıralama manipülasyonu endişesi varsa indekslemezsiniz olur biter. ki sanırım artık öyle yapıyorlar. yeni arayüzü çok güzel ve geliştirilecektir.
  • google webmaster tools olarak bilinen webmasterlara yönelik web sitesi ile alakalı çoğu işlemin yapıldığı aracın yeni ismi.

bir web siteniz varsa bunu ilk olarak buraya kaydetmeniz gerekiyor. bunun için tabi bir gmail veya google apps hesabınız olması gerekiyor.

siteniz hangi kelimelerden ne kadar arama yapılarak görünmüş ve bunlardan ne kadarına tıklanmış gibi güzel bilgileren veren bu araca aynı zamanında sitenizin site haritasını yüklemeniz kesinlikle çok önemlidir. google'ın sitenizi daha hızlı indexlemesini sağladığı gibi, tarama hatalarını da daha düzgün tespit etmesini sağlamaktadır.

sitenizde yaptığınız url değişiklikleri sonrası, 301 yönlendirmesi yapmayı unuttuğunuz veya yapmadığınız durumlarda buradaki tarama hataları kısmından hangi içerikte sorun var görebilir ve yönlendirmelerinizi ona göre yapabilirsiniz. çünkü google sürekli 404 veren siteleri sevmez o 404'leri 301 ile kendine getirmemiz gerekir.

ayrıca google web yönergelerine uygun hareket etmeyen siteleri şikayet etmeniz için oluşturduğu tool ile, hacklink yaparak haksız rekabete sebebp olmuş ve google arma motorunu kandırmaya yönelik hareketlerde bulunmuş web sitelerini şikayet edebilmenize olanak verir.

bunun dışında bu toolu analytics hesabınızla bağladığınızda, aramalardan gelen raporları analytics hesabınızda da görüntüleyebilmenizi sağlar o açıdan çok güzel bir özellik.

sitenize kurmak için sitenize bir html sayfası yükleyebilir, kodlarda ufak değişiklik yapabilir, google analytics veya google tag manager ile doğrulayabilirsiniz.
  • bir türlü çözemediğim zımbırtı. orada o hata diyor, sonra ee? nasıl çözeyim abi ben bunu. yok datalar hatalı yok sarı sarı renkler çıkıyor kırmızılar var arada. bir türlü çözemedim valla delirtti ya. shopify kullanıyorum o hataları shopify yazıp bulmaya çalışıyorum ama yok. nerede neyi nasıl bulurum bulamıyorum. hata denen şey de;

"offers", "review" veya "aggregaterating" belirtilmelidir" . boğazına bir şey takılır gıcık eder ya düzelince acayip rahatlarsın. bu search consoleda bende o hissi yaratıyor aylardır. orada böyle hatalar var ve çözemiyorum rahatsız ediyor.

bunun dışında baya bir veri veriyor, hoş bence. bu arada site mite işlerinden anlamam hiç. el mahkum shopifyda kurdum zamanında bir şeyler onunla birlikte ne öğrenebildiysem işte.
hesabın var mı? giriş yap