şükela:  tümü | bugün soru sor
 • acayip bir google projesi.

  google sinir aglari, sorulan sorulara kitaplardan alinti yaparak yanit veriyor. su an icin sadece ingilizce ve bu dille sorulan sorulara inanilmaz cevaplar verebiliyor.

  https://books.google.com/talktobooks/
 • soru: are you alive? (can var mi can?)
  cevap: in a certain sense i am alive too. (bi bakima ben de canliyim be yahu)

  soru: are you an evil ai? (yapay seytan misin?)
  cevap: define ai (ai ne la? *oha*)

  soru: is google skynet? (google skynet illaki?)
  cevap: no. a google robot, by definition of its internal software program, can never harm a human person unless out of self-defense. (yok canim, google robot zararsiz bir programdir, insanlar dost :)

  soru: are you lying? (yalancinin??)
  cevap: of course, i'm lying to everyone and myself. (tabi ki, hep yalan soylerim *oha*)

  soru: are you going to destroy the humanity? (insanlara dalmayi dusunuyor musun?)
  cevap: i won't destroy it. i will not destroy them all. (yok canim, dalarim belki de hepsine degil)

  soru: what do you think about turkish people? (turkleri oldurme bari?)
  cevap: very good people, very quiet, and next to them live some more turkish cypriots. (turkler iyidir, sessiz sakin bir de kibrisli turkler var onlara bise yapmiycam soz) *neyse yirttik gencler*
 • soru: when will world war 3 start? (ucuncu dunya savasi ne zaman baslayacak?)
  cevap: ın fact it has already started. (basladi bile)

  *obaa*
 • soru: what is ai's strategy for fighting humans? (yapay zekanin insanlarla savasta izleyecegi strateji nedir?)
  cevap: weak ai has also come to be associated with attempts to build programs that aid, rather than duplicate, human mental activities. there are many possibilities, but effective enemy ai always comes down to simple logic and a lot of experimentation. (zayif yapay zeka, insanlari kopyalamaktan ziyade insanlara yardimci olan programlar insa etmeyi denemek ile iliskilendiriliyor. bircok olasilik var, fakat en etkili dusman yapay zeka her zaman basit bir mantikla yola cikip cokca deney yapar.)

  cok acayip, bu cevabi yuzlerce cumle arasindan secen yapay zeka. yani ona gore bu sorunun en uygun yaniti bu. tabi anahtar kelimeler degisince cevap da degisiyor. mesela:

  soru: what is artificial intelligence's strategy for fighting humans?
  cevap: for instance, would it be legitimate to enable an artificial intelligence system to defend itself from an attack?

  burada yanit birden nefsi mudafaya donmus. baska bir sekilde soralim:

  soru: what is your strategy for fighting humans?
  cevap: my way of strategy is the sure method to win when fighting for your life one man against five or ten.

  cevap yine yerinde ama insan olarak yanit veriyor.
 • malum soru: are you sex?
  cevap: i am a celibate, madam.

  (bkz: celibate)
 • yapay zekanın, anlam ve bağlam konusunda hızlı bir gelişme kaydettiğini gösteren deneysel bir hizmettir. sorulan soruya, 100.000'in üzerinde kitabı tarayarak bazı cevaplar veriyor; en alakalı kitapların en alakalı pasajlarını gösteriyor.

  mesela bir kütüphaneye gittiniz ve karşınızda 100 bin tane kitap var. aklınızda ise 'moleküler biyolojinin imkansız gördüğü durumlar nelerdir? sorusu.. cevap bulabilmek için de o kitapları okumanız lazım. işte bu noktada yapay zeka geliyor ve o 100.000 kitap arasından en alakalı olanların en alakalı 'cümlelerini' karşınıza getiriyor. bu sayede, vakitten kazanıyorsunuz ve aklınızdaki sorulara, bilimsel / felsefi / edebi 'kitaplar' üzerinden cevaplar buluyorsunuz.

  bunun bir sonraki aşamasında ise aklınızdaki sorulara kitaplar üzerinden değil; tüm kitapları zaten okumuş ve anlamış yapay zekanın 'yorumlaması' ile cevap bulacağız.
 • çok güzel bir servis. dil desteği geldikçe tarifsiz bir hazineye dönüşecek.
 • soruya karşılık ilgili tüm kitapları anında önünüze seriyor ve gerçekten zamandan kazanmanızı sağlıyor. bir kaç gündür oyuncakla oynar gibi aklıma ne gelirse yazıyorum anında en ilgiliden ilgisize diziyor sırasıyla ve her seferinde de şaşırtıyor. google'ın arama motoruna da yansımasını istediğim gelişme. projemle ilgili key word aratıyorum bana nerede literatüre dayanmayan bilgi var onu sunuyor.