şükela:  tümü | bugün
  • erdoğan: 450 bin arama
    ince: 1,5 milyon arama
    akşener: 550 bin arama
    karamollaoğlu: 450 bin arama
    demirtaş: 200 bin arama

google'daki arama hacmine göre liderlere olan ilginin ölçülmesiyle oluşturulabilecek ankettir. bildiğiniz anlamda sonuçları açık anket beklemeyin halkın tepkisine göre biz bir ölçüm yapmaya çalışıyoruz. daha önce google trend verilerine göre böyle bir şey paylaşılmıştı. uzun zamandır bu verileri sözlükle paylaşmayı düşünüyordum. hatta partilerin de bu verilere göre hareket ederek dijital medyada kampanya yürütmesi belli bir başarı sağlar. açıklama 1'de küçük bir örnekle anlatacağım.

daha önce benzer bir çalışma yapıldı (bkz: google'ın seçimi önceden tahmin etmesi) ancak bu çalışma google trends adı verilen mekanizmanın verilerine dayanıyordu. bu yüzden kısmen yanılgıların olacağını düşünüyorum. ancak bu çalışma da çok kıymetli bir örnekti. açıklama 2'de iki çalışma arasındaki farka değineceğim.

gelelim google'da mayıs ayında yapılan aramaların hacim verilerine:

erdoğan: 450 bin arama
    ince: 1,5 milyon arama
    akşener: 550 bin arama
    karamollaoğlu: 450 bin arama
    demirtaş: 200 bin arama

totalde erdoğan 450 bin arama hacmine sahipken muhalefet 2,7 milyon arama hacmine sahip.

görüldüğü üzere halkın haber alma özgürlüğü havuz medyası ile karartıldığında internete yönelim çok fazla oluyor. arada bu kadar oy farkı olmayacak, yani bu arama hacimleri alınacak oyları göstermiyor çünkü tv'de çıkma oranından etkileniyorlar, tabanlarının internet kullanma oranından etkileniyorlar. eğer tv'de herkese eşit süre verilseydi ve herkesin tabanının internet kullanma oranı aynı olsaydı o zaman bu verilerle seçim sonuçları arasındaki korelasyona tam uyumluluk gösterebilirdi.

trt'nin 14-30 mayıs arasında erdoğan ve akpye ayırdığı süre 68 saat iken muhalefetin hepsine ayırdığı süre 7 saat. nerdeyse 9 kat fark var arada. buna rağmen şuan halkın konuştuğu konular ilk olarak iyi partinin seçim programında gördüğümüz sonrasında da muharrem incenin bilale anlatır gibi anlattığı endüstri 4.0, `gençlere yönelik iş imkanları ve ekonomik iyileştirmeler`, trt'nin satılması, emeklilerin şartlarının iyileştirilmesi. bunların hepsi fizikçi hoca ve tarihçi hocanın ürettiği söylemler. yani gündemi belirleme ayrıcalığı artık akp'nin elinden sökülüp alındı. kimin sayesinde muharrem ince ve meral akşener. peki bunlara televizyon'da ayrılan süre ne kadar rakibin 10'da 1'i kadar. buna rağmen muhalefet medya karartmasını aşıp gündemi belirleyebiliyorsa bunun iki sebebi var: internetin ulusal alandaki gücü ve coşkulu mitinglerin yereldeki gücü.

bu yüzden burada "arkadaşlar sosyal medyadan kafanızı çıkarın sokağa bakın, yoksa yenilmeye doyamayacaksınız" diyen troller olacak. ancak bu devir bitti. artık sosyal medya diye bir şey kalmadı. anaakım medya yerini dijital medyaya bırakmaya başladı. interneti iyi kullanan, bu alanda iyi bir ekibe sahip olanlar survival of the fittest ilkesi gereği ayakta kalacak.

ayrıca mitinglerdeki yerel coşkunun ulusal düzeye yayılması için interneti kullanmak ve buradan videolar, espriler, vaatler ve halkın ilgisini video yoluyla insanlara izletmek şart. bu strateji başarıyla uygulandığında halkın mitinge ilgisi de artıyor ve mitingler daha coşkulu geçiyor. daha coşkulu geçtikçe dijital medya için daha çok malzeme çıkıyor ve bu bir kısır döngüye giriyor. iki durum birbirini besliyor. hemen ispatlayalım: muharrem ince miting programı, mitingi, bugün nerede gibi aramalar toplamda 143k aranmış mayıs ayında. aynı durum meral akşener mitingleri için mayıs ayında 45k arama yapılmış. ancak erdoğan mitingleri için 4,500 arama ile bu durumun yok seviyesinde olduğunu görüyoruz. zaten mitinge gidecek kişi artık google'a girip acaba bu miting ne zaman ve nerede diye arıyor. erdoğan da böyle bir arama hacminin çok çok az olması mitinglerin doldurma olduğunu da kanıtlar nitelikte.

açıklama 1 bu veriler halkın google'da neyi arattığını gösteriyor, dolayısıyla kampanyalar ve söylemler için çok verimli bir yol haritası olacaktır. örneğin; muharrem ince için yapılan aramalarda en yüksek hacme sahip olan keywordlerden biri de muharrem ince nerelidir mayıs ayında 105 bin arama hacmine sahip. bunun yanında muharrem ince aslen nereli, kökeni, alevi mi gibi arama grupları da hatrı sayılır arama hacmine sahip. benzer olarak meral akşener nereli, kökeni gibi aramalar da oldukça yüksek sayıda. yani insanımız hala kökene, mezhebe bakma derdinde ve bunu merak ediyor. meral ananın balkan kökeni ve muharrem ince'nin çakı hikayesiyle açıkladığı kökenini vurgulamaları çok önemli bir artı oldu. bu konudaki söylemler ve vurgulamalar artabilir çünkü halkta talep var. aynı şekilde muharrem ince'nin annesinin video'sunun tv'de reklam olarak çıkarılması çok önemli bir puan artışı yaratabilir çünkü muharrem ince alevi mi gibi soruları da giderecektir. alevi kardeşlerimizi tenzih ediyorum maalesef halkta böyle bir bakış açısı var ve onların da oyuna ihtiyaç var. tv'lerde bu reklamı çıkarmak zor olsa da iyi parti'nin yaptığı gibi google reklamları verilebilir ve bu aramalar yapıldığında liderlerin bu durumu açıkladığı videoların kullanıcıların karşısına çıkması sağlanabilir.

açıklama 2 (bkz: google'ın seçimi önceden tahmin etmesi) başlığında yer alan çalışma trend verilerinden hareket ediyor. arama hacmini göstermiyor. ilgiyi de aynı derece göstermesini bekleyemeyiz çünkü sadece arama hacminden kaynaklı bir veri değil, aynı zamanda haber sitelerinde ve sosyal medyada yapılan ziyaretlerden de besleniyor. aynı havuz medyasının tv'de akp'ye fazla süre ayırması gibi havuz medyasının haber sitelerinin de akp hakkında daha fazla haber yayınlaması, manşetten vermesi sonucunda insanların karşısına daha fazla çıkıyor. yani ilgi olmasa da trend verileri bundan etkileniyor. halbuki direkt arama verileri ilgiyi daha iyi yansıtacaktır diye düşünüyorum.
  • oy vermek gerçekten işe yarasaydı çoktan yasaklanırdı
    (bkz: emma goldman)
  • internete girenler dünyayı değiştirseydi sosyal medya kulluğu çoktan ortadan kalkmıştı.

bir iletişimci olarak google trends'de erdoğan'ın ince'nin çok gerisinde olduğunu ben de epeydir görüyorum; ancak türkiye'de interneti etkin kullananlar kimdir nedir ne kadar geneli temsil edebilir bunu hiç mi düşünmüyor google trends sonucunun seçimi öngörebileceğine inanan arkadaşlar... on sene önce mynet'te herkesin bir sefer oy kullanabildiği görece adil bir seçim anketi vardı. o ankette akp seçimde alacağı oydan yaklaşık %15 eksik çıkıyordu, chp ve mhp ise bir o kadar fazla çıkıyordu. umarım anlaşıldım...

ayrıca tekrar edeyim; facebook dünyayı değiştirseydi zuckerberg'in koltuğu çoktan kamulaştırılırdı.
  • muharrem ince'ye ülke olarak yükseldik. bu bir gerçek. 7'den 70'e birçok insanın kalbine girmeyi başardı. google aramaları bana göre bir çok anketten daha önemli bir veri, en azından ham veri, kimsenin oynamadığı, siyasetin girmediğinden emin olduğumuz bir veri.
  • bu verilere göre bir anket tahmini yapacak olsam:

erdoğan: %40
    ince: %32
    akşener: %14
    demirtaş: %11
    temel: %3

arama verileri muharrem inceye çok yoğun bir ilgi olduğunu gösteriyor. ince, eğer söylemlerini arttırır ve daha hızlı yayarsa bence oyunu da arttırır. her mitingde, sosyal medyada gündem olacak yeni söylemler üretmeli, espriler yapmalı.
  • sosyal medyadaki çoğunluk, henüz gerçek türkiyeyi yansıtmamaktadır. belki bir kaç jenerasyon sonra, bu durum değişir. ancak, şuan için, bu veriler gerçeği yansıtmamak.
  • genclerin ve 18 yas altinin interneti asiri kullanmasina bagladigim anket. bilelim ki turkiyenin yas ortalamasi 31'dir.
  • muharrem ince’yi favori görüyorum öncelikle bunu söyleyeyim. sonrasında ise bu google verilerinin yansımasının biraz farklı olabileceğini düşünüyorum, televizyonlarda muharrem ince’nin mitingleri yarım yamalak veya hiç yayınlanmıyor, bu yüzden internetten arıyor herkes ama rte’yi her an hatta siyasi bir programın arasında bile tvlerde görebiliyoruz, bu yüzden internette arama ihtiyacı duyulmuyor olabilir yani çok da şaaapmamak lazım diyorum ama umudumuzu da kaybetmeyelim tabi. başaracağız.