• 8. seviyeye ramak kala, sigara içilen bir yeri ifşa ettiğim için seri olarak spamlanan hesabım kalıcı olarak kilitlendi. haftalardır görüşme sağladığım google 1.5 milyon görüntüleme ve 250.000'den fazla yorum okuma oranlarıma rağmen yazdığım metni (kapalı alanda sigara içiliyor) yazısını kendi dillerinde tercüme dahi edip okuma zahmetinde bile bulunmadan, seri olarak şikayet edenleri önemsedi ve hesabım banlandı. sadece bir fotoğrafım 600.000 görüntülemeye sahip. türkiye'nin en merkezi noktalarından birinde arama yaptığınızda bu fotoğraf onbinlerce fotoğraftan önce çıkıyordu. tabii ki bu yüzden de güzel fotoğraflar paylaşıyordum.

özellikle de restoranlarda menü, oturma düzeni vb. yardımcı olacak bilgileri sırf amme hizmeti olarak yaptım.

google youtube üzerinde millete para bayılırken yerel rehberlere zamanında verdiği drive'ı bile fazla görüyordu son zamanlarda. avantajlar kısmındaki avantajların hiçbirisi fiziksel ödül değil. bu beni kızdırıyordu ama yıllardır var olan emeğim de boşa gitmesin diye devam ettim hep.

şimdi ise yerel rehberlere yaptığım katkıları tek seferde silmek istiyorum. binlerce fotoğraf, yüzlerce yorum, onlarca soru cevap bilgim var. bu yüzden silmesi çok zor.

local guides sayfasına giriş yapamadığım için hesabımı kapatamıyorum. :(

bilen varsa yardımlarına talibim.
  • suistimal edilmesi çok kolay olan bir sistem.
    çoğu kişi gitmediği mekanlara sadece seviye atlamak adına yorumlar yazabiliyor.
    geçen bir adam gördüm açtım baktım profiline, yalnızca 'hayırlı işler' şeklinde yüzlerce yorum yazıp 5.seviye rehber olmuş.
    bunları kontrol eden bir mekanizma varsa da sanırım önemsemiyor, şikayet de etsen fark etmiyor çünkü.
    yorum yazmak ve puan vermek için o mekanda check-in yapmak zorunluluğu getirilmesi şart.
  • google'ın gönüllü hizmet servisi. civarınızdaki mekanlara dair bilgi, fotoğraf, yorum ekleyerek bir zümreye dahil oluyorsunuz, yerseniz.

"kendi dünyanızı google haritalar'da paylaşın
    yerel rehberler, yaptıkları keşifleri google haritalar'da paylaşan, dünya çapındaki bir gezginler topluluğudur. başka kullanıcıların şehirdeki en iyi yerleri keşfetmesine yardımcı olun, yeni arkadaşlar bulun ve bu sırada özel avantajlara erişim elde edin."

http://google-latlong.blogspot.jp/…map-with_13.html
    https://www.google.com/local/guides/index.html?

puan kazanma sistemi ve mevcut 5 seviye var.

5 şekilde puan kazanmak mümkün, google derki:
    "seviyeler, kazandığınız puana göre belirlenir. google haritalar'da yorumladığınız, fotoğrafladığınız, eklediğiniz, düzenlediğiniz veya hakkında ek bilgi sağladığınız yerlerin her biri için 1 puan alırsınız. yer başına en fazla 5 puan kazanabilirsiniz.

seviye 1 = 0-4 puan
    seviye 2 = 5-49 puan
    seviye 3 = 50-199 puan
    seviye 4 = 200-499 puan
    seviye 5 = 500+ puan"

ödüller:
    1. seviye
    yerel rehberler aylık bülteniyle özel bilgiler edinin.
    google'ın ev sahipliği yaptığı atölyelere ve hangout'lara katılın.
    belirli ülkelerde, yerel rehberler için düzenlenmiş özel yarışmalara katılın.

2. seviye
    yeni google ürünlerine ve özelliklerine herkesten önce erişin.
    düzenlediğiniz buluşmaları yerel rehberler takviminde tanıtın.

3. seviye
    google haritalar'da yerel rehberler rozetinizle fark edilin.
    özel google+ topluluğumuzda diğer yerel rehberlerle bağlantı kurun.
    yerel rehberler topluluk kanallarını yöneterek sohbetleri yönlendirin.
    belirli şehirlerde google tarafından düzenlenen etkinliklere davetiyeler alın.

4. seviye
    google drive depolama alanınızı ücretsiz olarak genişletin.
    yerel rehberler çevrimiçi kanallarında tanıtılmaya hak kazanın.
    yıllık teşekkür hediyesi alın.

** "4. seviye veya üzeri yerel rehber olursanız, iki yıl süreyle 1 tb ücretsiz google drive depolama alanı alabilirsiniz.
    ücretsiz depolama alanının süresi sona erdikten sonra dosyalarıma ne olur?
    dosyalarınız google drive'ınızda kayıtlı kalmaya devam eder. depolama alanınız kalmadıysa, dosyaları kaldırmadığınız veya depolama alanı satın almadığınız sürece başka dosya ekleyemezsiniz."

*** nasıl bir talep varsa 1tb alan kullanımı için size ulaşmamız 1 hafta diyen google bunu önce 7-14 güne sonra da 1 aya uzattı.

5. seviye
    lansmanı yapılmadan önce yeni ürünlerimizi test ederek google'dan biri olun.
    5. seviye yerel rehberler zirvemize katılım başvurusunda bulunun.

***** senelerdir ilgine teşekkürler ama amerika dışına yollamıyoruz ürünleri be koçum diyen google bakalım bu kez ürün yollayacak mı?
  • "google yerel rehberler" için google markasına zarar veren bir altürün diyebilirim.
    google'dan beklediğimiz her zaman insanlara belli bir oyun alanı sunup insanların onun üzerinde hünerlerini gösterirken birbirlerine kazandırmasını, kazanırken de google'a kazandırmasını sağlamaktır. adwords, adsense, search, maps.. hepsi de çok iyi kurgulanmış oyunlar aslında, ne yaparsam para kazanmalıyımdan önce sanki gelecekte ne olacak sorusunu sorup, gelecekte yer alacak bu işlerde yer alıp, platformlar yapıp, o platformlar üzerinde buluşturduğu insanlar üzerinden de komisyon almak diyebiliriz.
    oysa yerel rehberler iyi kurgulanmış bir oyun değil, yukarıda başkalarının da bahsettiği üzere suistimale çok açık, sadece fazla yorum yazmak adına yorum bölümü junk yorumlarla dolduruluyor, bunun böyle olmasına sebep olan da ödül sistemi, oysa biz google'ı adwords, adsense gibi mecralardaki kurgusundanki beceriyle sevdik, o yüzden apple'a tercih ettik falan filan, ama yerel rehberler kurgusu 4square'deki superuser mantığının bile çok altında
    bir çok işletmenin bilgileri halen yanlış google haritalar'da ve hele türkiye için konuşuyorum, o bilgileri doğru girmek için motivasyonu olan bir çok insan olmasına rağmen bir türlü bu insan gücünü doğru şekilde kanalize edebilecek bir kurgu geliştiremiyorlar, bu da beni bi "takıntılı" olarak sinir ediyor gerçekten
  • 8. seviyeye yükselerek arşa değer belki başım bulunmuş oluyorum.
    daha önce yazanlar olmuş ama bugüne kadar bir eşantiyon, promosyon kodu, hediye kartı vs. gibi şeylerini görmedim.

insan gibi yorum yaparak, fotoğraflar yükleyerek seviye ilerlemesi oldukça uzun sürüyor. ama bakıyorum adam gittiği restoranın bahçesinden tek tek saksıda çiçek fotoğrafı atmış, müzede selfie çekmiş yüklemiş, plajda ısırdığı tostu çekmiş göndermiş; yorum sayısı sıfır, herhangi bir değerlendirmesi yok, düzenlemesi yok, yanıtlama bile yapmamış, 5 bin tane fotoğraf yüklemiş olmuş 7. seviye.

ayrıca seviyenin bulunduğu otorite gücünü vermiyor. 1 yıla yakındır faaliyetini sürdüren işletmeyi eklemek istiyorum kabul etmiyor. artık yol vasfı kalmamış apartman bahçelerini kaldırmaya çalışıyorum, onaylamıyor. boya dükkanını eczane olarak kayıt etmişler, düzeltiyorum, onaylamıyor.

biraz daha adil bir sistem ve katkı çeşitliliği fazla olanın yetkisinin güçlü olduğu bir düzenleme gelmeli diye düşünüyorum.
  • google haritalar hizmetinden faydalanırken bir anda kendimi içinde bulduğum dipsiz kuyu. haritalar programı bir yerden bir yere gittiğinizde siz farkında olmadan arka planda konumunuzu açıyor. sonra sizin yanından geçtiğiniz adını sanını duymadığınız işletmeleri, kurumları biriktiriyor ta ki haritaları programını açana kadar. bazen uzun zaman içinde haritalar programını açmadığınızda internete bağlandığınız anda program kendiliğinden açılıyor. bir anda kendinizi haftalar önce önünden geçtiğiniz o adını sanını duymadığınız işletmeleri, kurumları yıldız vererek değerlendirirken, yorum yazarken, hatta hızınızı alamayıp o yerlerin fotoğrafını yüklerken buluyorsunuz.
    faydalı bir uygulama olsa bile bir müddet sonra angaryaya dönüyor.
  • 10 seviye bir profiliniz olmasi durumunda, degerlendirmelerinizin silinmesi imkansiza yakindir. ust siralarda neredeyse sabitlenir yorumunuz.diger kisilerle ayni kategoride olmazsiniz. puanlarinizin, yorumlarinizin, duzenlemelerinizin degeri (ve guvenilirligi) onlardan daha fazladir. ilk 9 seviyedeki herhangi bir profil ile 10 seviye profil arasindaki gozlemlenebilen fark budur.
    ben uzun sure once 10 seviyeye ulasmistim ve sonra cok aktif kullanmamistim. o gunden beri 7-8 kere katkida bulundum. dun aklima gelince baktim, neredeyse butun yorumlarim bugun bile ust siralarda gorunuyor.

google maps'in global agirligi icin google "local guide" konusuna onem vermelidir, bu da ayri bir detay.
  • 10. seviyeye bugün itibariyle ulaştığım google maps sıfatı.

hiçbir avantajı yok deniyor,

başkaca olarak drive alanı, etkinliklere davetiye ve yeni google ürünlerine öncelikli erişim gibi şeyler bahsedilmiş. çorap/takvim/anahtarlık muhabbeti ise tamamen google türkiye’ye kalmış bir şey. isterlerse bu ay bütçe ayırıp bu tarz eşantiyon ürünleri hediye edebilirler fakat “6 level olana anahtarlık, 7. seviyede hemen çorap paketliyoruz” gibi bir sistem / vaat de yok. çorap dışında türkiyede veriliyor mu bilmiyorum $10 değerinde play store hediye kartı hediye ediliyor, şahsen ben almadım.

benim için asıl önemli olan etkinliklerde, yeni uygulamalarda size öncelikli haber vermesi. bence bu çoraptan daha önemli.

şimdilik taze bir 10 level olarak aktaracaklarım bu kadar. zamanla gelişmeleri ve 10 level olmanın bir ayrıcalığı var mı yok mu görüp bunları buraya yazacağım.

nasıl puan kazanılır?
    öncelikle fotoğraflarınızın görüntülenmesi, yorumlarda aldığınız beğeniler, eklediğiniz yerlerin görüntülenmesi size puan kazandırmaz. bunu kim ortaya attı da bu kadar insan inandı bilmiyorum. hangi yolla kaç puan kazanacağınızı google kendi ağızından şurada açıklamış;

https://support.google.com/…es/answer/6225851?hl=tr

ey uçurulan yazar bu cevap sana
    merhabalar hocam, imar sorgu sayfası falan çok yanlış taktikler. benim onlarca yerel rehber hesabım var hiçbirinde böyle şeyler yapmadım. amacınız seviyeyi yükseltmekse bol bol fotoğraf yükleyin, gittiğiniz her yerin 50 tane fotoğrafını çekin hatta aynı fotoğrafı 2-3 kere yükleyin ya da çok ufak farklarla aynı açıdan 2-3 fotoğraf çekin. en kısa yoldan puanı fotoğraf ve video ile toplarsınız, diğerleri ameleliktir. amacınız katkı sağlamaksa o başka, ona eyvallah tabi.

düzenlemelerin onaylanması da topluluk o düzenlemeyi ne kadar gönderirse ona göre oluyor. kullanıcılar "burada böyle bir durak yok" dedikçe google sizin geri bildirimi dikkate alıyor, ya da sizin gibi yerel rehberler aynı düzeltmeyi gönderdikçe o düzenleme onaylanıyor. yoksa google oturup imar sorgu yapıp sizin düzenlemenizi teyit etmiyor. bunu nereden biliyoruz? kafamıza göre haritadan istediğimiz yeri sildirip istediğimiz yeri ekleyebiliyoruz. bazen 3-4 hesap yeterli olurken bazı düzenlemelerde 30-40 hesaptan düzeltme göndermemize rağmen olmuyor...

ey uçurulan yazar bu cevap sana
  • bugün noreply-local-guides@google.com'dan şöyle bir mail aldım: "apply to attend connect live 2020as a local guide level 5, you’re eligible to apply to attend our fifth annual global event. ıf selected, you’ll receive an all-expenses-paid trip to visit google’s campus in california's bay area from oct. 11-14! connect live 2020 will bring together 200 local guides from around the world to learn, explore, provide feedback, and celebrate the accomplishments of our global community. apply today—applications close march 30."

önce böbrek.avi sandım çünkü all expenses paid trip falan diyor. tam bir nijerya'da 50 milyon dolarla kalmış yardım isteyen prens maili. neyse araştırdım olay gerçekmiş. şimdi ne derece heyecanlanmalıyım? uğraşıp video ıvır zıvır yapmaya değer mi? binde bir bile şans var mı ki? büyük ihtimal herkese yollandı bu mail ama iki dakikalığına kaliforniya'ya alexandır google ile viski yudumlamış gibi oldum. jeff bezos geliyor "naber len kel" diyorum, gülüşüyoruz.
hesabın var mı? giriş yap