şükela:  tümü | bugün
  • "işi kabul et, çomarı boşa" diyeceğim tekliftir. herkes mutlu olur.
  • kiralara bak bakalım öyle karar ver. sözleşmeyi iyi okumanı öneririm. eğer imkanın varsa da sözleşmede bi süre koyacaklar 1 sene kadar google gel kadroda çalış derse bloke olacağın, onu kaldırt.

edit: ama farklı bir ortam oralarda deneyim sahibi olmanı öneririm.
  • eger esin calismayacaksa baya zor gecinirsiniz. o para gross ise, eline aylik 6500$ gecer, 2+1 evler 4k$ civari, toplu tasimada baya zor sunnyvale de, araba alman lazim. ama baska geliriniz varsa, sorun olmaz.
  • fetocu olursun, ulkene gidemezsin, sevincini asil kimliginle paylasacagin ki.se de yoktur. gurbet boyle bir sey iste.
  • eşin çalışmıyorsa 124 bin ile california’da geçinemezsin yada çok kötü şartlarda yaşarsın.

124binden eline net 70bin kalsa ki kalmayabilir ( 401k sı var, hsa i var), aylık 6bine yakın para ediyor. kiraya en az 2500-3000 versen geriye kalıyor 3000. yaşar mısın bu paraya? anca kıt kanaat geçinirim diyorsan olur. eşinin de ne düşündüğü çok önemli yoksa huzursuz olursunuz.
  • $124 bin büyük ihtimalle garanti maaştır. bunun üzerine bonusu, hissesi, primleri filan da olacaktır. bunlarla beraber alacağın brüt maaş 150-160 bini rahat rahat geçer. eğer bu dediklerim $124 bine dahilse o zaman kesinlikle değmez derim. normalde hisseler ve bonuslar dahil google, apple, microsoft ve intel gibi şirketlerin bölgedeki yazılımcılara $150 binin altında verdiği çok nadirdir.

bu paraya şehrin biraz dışında ev tutup biraz trafik cefası çekersin ama geçinilmeyecek gibi değil. california en yüksek gelir vergisine sahip eyaletlerden biri ama evli olduğun için ufak bir vergi indirimi olacaktır. yıllık $124 binin evli bir çifte aylık getirisi $7400 dolardır. 3 bin doları kiraya versen geri kalan 4,400 dolara geçinirsin. lüks bir hayatın olmaz ama ayağını yorganına göre uzatarak rahat geçinirsin. aç filan kalmazsın.

yalnız contractor olunacaksa hiç girilmesin. yasalara göre contractor'lar işçi sayılmıyor ve normal vergilerin üstüne bir de serbest çalışan vergisi (self employment tax) ödüyorlar. bu da tüm vergilerin üzerine fazladan bir %10 civarı yük demek (tam rakamı hatırlamıyorum). ayrıca contractorlar kendi sağlık sigortalarını kendileri alıyorlar ve bunu da tamamen cepten ödüyorlar.

contractor olmanın bir avantajı var o da tatil günleriniz sınırlı değil ve çoğu zaman evden çalışabiliyorsunuz. normal çalışanların sahip olduğu bir çok hakka sahip değilsiniz ama bazı konularda da onlardan daha çok hakkınız var çünkü şirket kağıt üzerinde sizin patronunuz olmak yerine müşteriniz oluyor. bu durumda projeleri zamanında bitirdiğiniz sürece saatlerinizi kendiniz belirliyorsunuz ama kriz zamanında ilk tekme vurulan da siz oluyorsunuz.

not: aynı bölgede epeyce büyük ve bilinen bir teknoloji şirketimdeyim.
  • kabul edilirse kit kanaat gecinmeyle sonuclanacak tekliftir, zira ayda $7,631 net falan ediyor.

asagida biri, genel olarak haksiz da olsa, zillow'a bak demis, kiralar icin kesin bak. bu arada maas durumlari vs icin levels.fyi'a bakiniz. 124k cok az bence.

ayrica bu konulari asil teamblind'da sorunuz eksi sozlukte soracaginiza, zira blind'da amerika'nin her yerinde yasayan cok daha fazla insan var.

bu arada amerika'da tc yoe or gtfo diye bir soz vardir. kac yillik deneyimin oldugunu falan da yazarsan daha iyi belli olur kac para alman gerektigi.
  • eski bir google tvc çalışanı olarak, google'da tvc olarak çalışmaksa düşünmeden reddecegim teklif. hintli ceo'nun ülkesindeki boktan kast sistemini çalışma hayatına nasıl uyarladığı deneyimlenmek isteniyorsa çalışılabilir tabi. google kendi çalışanlarına (bkz: googler) beyaz bir kart verir. tvc olarak çalışanlara ise kırmızı. o reklamlarda filmlerde gördüğünüz kampüsün içinde kırmızı kartınız varsa mülteci gibi muamele görürsünüz. güvenlik size köpek gibi davranır. googler'lar sizinle konuşmaz. zaten onlarla pek aynı ortamda duramazsiniz çünkü kampüste çoğu yere o kırmızı kart ile giremezsiniz. bir googler ile aynı projede aynı pozisyonda çalışsanız bile bu ayrımcılık değişmez. ya ben bunlara katlanirim zaten bir süre sonra contractor olarak çalışmam googler olurum derseniz çok yanlış düşünürsünüz. tvc olarak çalışmak size googler olmak için hiç bir avantaj sağlamıyor. ayrıntılar için şu habere bakılabilir veya duckduckgo'da "google tvc work conditions" diye arama yapılabilir :)
  • fakat bir adım atmak var ya bir adım

bu cumle dogru bakis acisi. ama yapilacak is tanimini, gecmis tecrubeyi, cv nin guclulugunu, vb bilmeden konusuyorum. alinan teklif asil bu saydiklarima bagli ama genel olarak google icin bu maas dusuk. yaninda bonus+rsu yoksa bu maas az diyorum. benim de gelecek planlarimda bay area var, ve google bana bu maasi teklif etse, buyuk konusmayayim ama adi google diye yine de evet demem. fikrimin degisecegini sanmiyorum. gecmisim ve su anki tecrubeme gore bundan daha fazla hakedecegimi dusunuyorum. yanlis dusunuyorsun diyebilirsiniz, dogru belki yanlis dusunuyorum ama bu ozguven meselesi

abd'de is basvurusu mulakatlari ve maas pazarligi asamasinda kozlarinizi iyi oynamaniz gerek. arkadas contractor firmasi vesilesiyle giriyor, bu direk google la mulakat yapip girmekten farkli. bunu da soylemem gerek

edit: en onemli, yazmam gereken kismi yazmamisim. google dan contractor araciligiyla teklif alinabilir. tebrikler ve bol sans denir bizden de, baska birsey yapilmaz ama en onemli kismi buraya bu artistlik yapilmaz. ustune maas da yazilarak. bu artistlige girerseniz sozlukte ne yazarlar var, boyle baslik acanlardan cok daha iyi konumda olup artistlik yapmayanlar. ustte yazdiklarimi abdde is arayanlara bilgi yardimi amacli yazdim, ama aslinda basligi acan arkadasin yaptigi dogru degil. bu artistligin sonmesi contractor olarak layoff olmana bakar, bu da dusmanima bile olsun istemem
  • her firsatta amerika'nın nasıl da fırsatlar ülkesi olduğundan dem vuranların seri halde "aç kalırsın :(" diye ağladıkları başlık..

kalmazsın ya hu aç maç koskoca google senin gibi kıymetli birine az para verecek olabilir mi?

bence hamdi beyin teklifini kabul et.. :))